Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej

07.02.2022

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej – Uniwersytet Gdański 2022

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej w UG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • historia sztuki
 • literatura XX i XXI wieku
 • narracja w kinie
 • historia myśli filmowej
 • kino nieme
 • kino klasyczne
 • wiedza o mediach

 

„Kamera! Akcja!” Te słowa od razu podpowiadają, że mamy do czynienia ze sztuką filmową. Czy jest ktoś, kto nie lubi tzw. dziesiątej muzy? Kino od początku istnienia rodzi emocje, chociaż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie działania należy poczynić, aby do tego doszło. Produkcja filmowa to skomplikowane zagadnienie, w którym reżyser, operator i aktor stanowią tylko część ogromnego przedsięwzięcia. Chcąc dokładnie poznać kulisy realizacji dzieła filmowego, a także poznać najwybitniejszych twórców należy wybrać kierunek Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej. Oferuje go Uniwersytet Gdański i prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej realizowany na Uniwersytecie Gdańskim umożliwia pozyskanie gruntownej wiedzy z zakresu historii kina, historii myśli filmowej, a także ogólnej wiedzy o kulturze. Oprócz zajęć teoretycznych, studenci uczestniczą w specjalnych warsztatach, dzięki którym poznają podstawy tworzenia i produkcji filmów oraz innych form audiowizualnych, jak również zasady upowszechniania wiedzy o filmie. Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej to kierunek o praktycznym wymiarze. W trakcie praktyk studenci przygotowują scenariusze filmowe, piszą teksty krytyczne, a także realizują samodzielne etiudy filmowe, organizują przeglądy i festiwale filmowe.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim posiadają bogaty program kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: historia sztuki, literatura XX i XXI wieku, narracja w kinie, historia myśli filmowej, kino nieme, kino klasyczne, wiedza o mediach, sztuka nowych mediów, seriale i inne gatunki telewizyjne, podstawy scenografii i kostiumologii, podstawy udźwiękowienia filmu, warsztat reżyserski, warsztat filmu animowanego, podstawy animacji kultury filmowej, współczesne kino polskie, globalny system medialny i filmowy.

Ukończenie nauki na kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej stwarza absolwentom możliwość zatrudnienia w szeroko pojętych mediach, firmach i instytucjach zajmujących się organizacją i ekonomiką produkcji filmowej i telewizyjnej, animacją i upowszechnianiem kultury filmowej, a także promocją filmu. Ponadto, absolwenci przygotowani są do podjęcia pracy w obszarze dziennikarstwa filmowego, bądź kulturalnego. 

 

Opinie

Studia w Gdańsku to szeroki wachlarz edukacyjnych możliwości i każdy zainteresowany zdobyciem wykształcenia znajdzie coś dla siebie. W zakresie kultury i sztuki filmowej także. Wybierając Wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej należy zwrócić uwagę na uczelnię, którą się zajmujemy. Jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Monika, studentka Wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej mówi:

„Uniwersytet Gdański to uczelnia w sam raz dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej i więcej potrafić. Ta uczelnia stawia przede wszystkim na praktykę i rozwijanie konkretnych umiejętności. Dlatego warto tutaj studiować.”

 

 

STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje

Kierunki studiów w Gdańsku

Studia w Gdańsku

 

 

WIEDZA O FILMIE I KULTURZE AUDIOWIZUALNEJ - ważne informacje

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej:

Absolwent kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • historii sztuki,
 • historii myśli filmowej,
 • warsztatu reżysera,
 • realizacji filmu dokumentalnego,
 • pozyskiwania funduszy na działalność kulturalną,
 • współczesnego kina polskiego,
 • dystrybucji, eksploatacji i promocji filmu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej:

Absolwent kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 • telewizji,
 • portalach internetowych,
 • wydawnictwach,
 • instytucjach zajmujących się organizacją i ekonomiką produkcji filmowej i telewizyjnej,
 • instytucjach zajmujących się upowszechnianiem wiedzy o filmie.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)