Filologia portugalska

Filologia portugalska

Filologia portugalska

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Filologia portugalska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Język portugalski nie należy do grona najliczniej używanych na świecie, ale nie oznacza to, że nie jest ładny, czy ciekawy. Przede wszystkim językiem tym posługują się mieszkańcy Portugalii i Brazylii, czyli krajów coraz chętniej odwiedzanych przez turystów. Gdzie jeszcze można usłyszeć ten język? Między innymi w Mozambiku, Angoli, Republice Zielonego Przylądka, czy Gwinei Równikowej. Czy jest jeszcze jakieś miejsce na mapie, w którym można posługiwać się tym językiem? Tak. To Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który realizuje studia na kierunku Filologia portugalska.

Kształcenie na kierunku Filologia portugalska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu umożliwia pozyskanie szerokiej wiedzy z zakresu języka, literatury, kultury i historii. Studenci nabywają umiejętności w zakresie języka portugalskiego oraz wykorzystania ich w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Ponadto, zapoznają się z procesami kształtowania się języka portugalskiego, jego stanem aktualnym i historią, a także a także bogactwem i różnorodnością literatur i kultur portugalskojęzycznych na świecie. Zaznajamiają się również ze specyfiką procesu nabywania języków obcych oraz podstawami współczesnej komunikacji językowej i międzykulturowej.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Filologia portugalska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu charakteryzują się bogatym programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

 • praktyczna nauka języka portugalskiego,
 • historia i kultura Portugalii,
 • historia literatury portugalskiej,
 • gramatyka opisowa,
 • historia i kultura Brazylii,
 • historia literatury brazylijskiej,
 • historia języka portugalskiego i jego odmian,
 • fonetyka artykulacyjna,
 • teoria komunikacji,
 • morfologia języka portugalskiego,
 • składnia języka portugalskiego

 

Nabywane umiejętności

Studenci kierunku Filologia portugalska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nabywają umiejętności między innymi w zakresie posługiwania się językiem portugalskim, samodzielnego zdobywania wiedzy z wykorzystaniem słowników, leksykonów oraz innych tradycyjnych i multimedialnych źródeł informacji, oceniania zjawisk i procesów językowych i literackich. Uczą się analizować przyczyny i przebieg konkretnych zjawisk literackich, językowych i kulturowych, a także ich wzajemne powiązanie i przenikanie się, jak również posługiwać się teoriami z zakresu języka i literatury, paradygmatami badawczymi w typowych sytuacjach społecznych i językowych.

 

Praca po studiach

Jaką drogę można obrać po zakończeniu nauki? Absolwenci Filologii portugalskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w biurach tłumaczeń, szkołach językowych, sektorze usług turystycznych.

 

Opinie

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą razem szeroką przestrzeń możliwości edukacyjnych. Swoje miejsce odnajdą także ci, którzy pragną pozyskać szeroką wiedzę o Portugalii oraz jej języku. Którą uczelnię wybrać? Która oferuje ciekawy program i gwarantuje pozyskanie najwyższej jakości wykształcenia? Zbierając wszystkie pytania, można postawić jedno: jakie ma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opinie? Natalia, studentka Filologii portugalskiej mówi:

„UAM to uczelnia dla ciekawych świata. Jeśli kogoś interesuje nauka języka obcego, to tutaj odnajdzie mnóstwo propozycji. Co równie ważne, dyplom ukończenia tej uczelni daje wiele możliwości zawodowych i otwiera wiele drzwi do kariery.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Filologię portugalską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza:

Absolwent kierunku Filologia portugalska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • języka portugalskiego,
 • historii i kultury Portugalii,
 • historii i kultury Brazylii,
 • historii literatury portugalskiej,
 • historii literatury brazylijskiej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologia portugalska:

Absolwent kierunku Filologia portugalska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • biurach tłumaczeń,
 • szkołach językowych,
 • sektorze usług turystycznych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)