Neofilologia portugalska studia - kierunek studiów

Wino, sardynki i azulejos, ceramiczne płytki w odcieniach błękitu, którymi mieszkańcy „białego miasta”, dekorują nawet stacje metra – Portugalię dość łatwo ubrać w kilka specyficznych obrazów, których charakter ma być dla nas przewodnikiem po ulotnej duszy kraju rozsianego wokół rzeki Tag. W portugalskim fado, tak jak w mowie Portugalczyków, słychać jednak mniej oczywiste, tony – nasycone nie do końca zdefiniowaną melancholią, smutkiem niebieskim jak azulejo, zachętą do tego, by odsłaniać kolejne warstwy kultury, historii i obyczajowości Portugalii.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli języki romańskie zawsze brzmiały Ci w uszach jako te, które warto poznawać, również przez pryzmat historii i kultury danego kraju, chciałbyś zdobyć solidne kompetencje filologiczne oraz swobodnie porozumiewać się w języku Jose Saramago, fascynuje Cię literatura portugalska lub po prostu czujesz wyjątkowo silne ciążenie ku nieoczywistemu pięknu Półwyspu Iberyjskiego i masz ochotę poznać tę część świata od podstaw zamkniętych w języku, studia na kierunku neofilologia portugalska mogą się okazać tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Czego dowiesz się w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? W centrum Twojego naukowego zainteresowania znajdzie się oczywiście język portugalski, który poznasz od strony praktycznej i teoretycznej – podczas lektoratów oraz zajęć z gramatyki opisowej, wprowadzających Cię w zagadnienia fonetyki, morfologii, składni, fleksji i słowotwórstwa. Zetkniesz się ponadto z podstawami łaciny, języka katalońskiego oraz francuskiego. Udasz się w podróż przez epoki z dorobkiem literatury Portugalii uwzględniając w swojej trasie zjawiska i tendencje nadające kierunek i pęd literaturze współczesnej. Opanujesz podstawy językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa, zaznajomisz się z historią Portugalii – od czasów odkryć geograficznych aż po kryzys dynastyczny – zostaniesz wyposażony w umiejętności translatorskie oraz kompetencje, które umożliwią Ci w przyszłości pracę nad aktywizacją nauki języków. Ciekawym punktem w planie zajęć będzie z pewnością konwersatorium dotyczące kultury i historii Brazylii, będącej niegdyś portugalską kolonią.

 

Praca po studiach

Jakie ścieżki zawodowe będziesz mógł wybrać, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia portugalska? Twoim podstawowym atutem będzie umiejętność posługiwania się językiem portugalskim w mowie i piśmie, w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych, którą będziesz mógł wykorzystać w pracy tłumacza, nauczyciela języka obcego lub lektora. Z powodzeniem odnajdziesz się także w roli pracownika instytucji kultury, takich jak muzea, domy kultury czy galerie sztuki oraz w urzędach, branży medialnej czy też w firmach i przedsiębiorstwach działających w krajach portugalskojęzycznych, nastawionych na współpracę międzynarodową. Kompetencje filologiczne podparte literacką i językową wrażliwością sprawią, że będziesz pożądanym pracownikiem agencji reklamowych i marketingowych, redakcji prasowych i wydawnictw, szczególnie tych, które stawiają na tematykę literacką lub kulturalną.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia portugalska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA PORTUGALSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA PORTUGALSKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Nic nie znaleziono

  Zobacz inne kierunki Filologiczne

  Typ studiów
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia portugalska?

  Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • praktycznej znajomości języka portugalskiego w mowie i piśmie
  • gramatyki opisowej języka portugalskiego
  • historii Portugalii
  • podstaw języka łacińskiego
  • podstaw języka katalońskiego
  • podstaw języka francuskiego
  • historii i kultury Brazylii
  • metod aktywizacji nauki języków obcych
  • tłumaczenia tekstów użytkowych, specjalistycznych i literackich
  • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa

  Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia portugalska?

  Absolwent kierunku neofilologia portugalska znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • wykwalifikowany tłumacz
  • nauczyciel języka obcego
  • pracownik biur podróży
  • pilot wycieczek lub przewodnik turystyczny
  • pracownik instytucji kultury (muzeów, domów kultury, galerii sztuki)
  • redaktor prasowy, radiowy lub telewizyjny
  • pracownik instytucji dyplomatycznych
  • pracownik agencji marketingowych i reklamowych
  • rzecznik prasowy
  • pracownik firm i przedsiębiorstw działających na rynku międzynarodowym, w szczególności w krajach portugalskojęzycznych
  • pracownik wydawnictw

  W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA PORTUGALSKA

  MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA PORTUGALSKA

  Komentarze (0)