Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Gotowe
Wyróżniony
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Neofilologia portugalska studia - kierunek studiów
Wino, sardynki i azulejos, ceramiczne płytki w odcieniach błękitu, którymi mieszkańcy „białego miasta”, dekorują nawet stacje metra – Portugalię dość łatwo ubrać w kilka specyficznych obrazów, których charakter ma być dla nas przewodnikiem po ulotnej duszy kraju rozsianego wokół rzeki Tag. W portugalskim fado, tak jak w mowie Portugalczyków, słychać jednak mniej oczywiste, tony – nasycone nie do końca zdefiniowaną melancholią, smutkiem niebieskim jak azulejo, zachętą do tego, by odsłaniać kolejne warstwy kultury, historii i obyczajowości Portugalii.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli języki romańskie zawsze brzmiały Ci w uszach jako te, które warto poznawać, również przez pryzmat historii i kultury danego kraju, chciałbyś zdobyć solidne kompetencje filologiczne oraz swobodnie porozumiewać się w języku Jose Saramago, fascynuje Cię literatura portugalska lub po prostu czujesz wyjątkowo silne ciążenie ku nieoczywistemu pięknu Półwyspu Iberyjskiego i masz ochotę poznać tę część świata od podstaw zamkniętych w języku, studia na kierunku neofilologia portugalska mogą się okazać tym, czego szukasz.
Program studiów i przedmioty
Czego dowiesz się w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? W centrum Twojego naukowego zainteresowania znajdzie się oczywiście język portugalski, który poznasz od strony praktycznej i teoretycznej – podczas lektoratów oraz zajęć z gramatyki opisowej, wprowadzających Cię w zagadnienia fonetyki, morfologii, składni, fleksji i słowotwórstwa. Zetkniesz się ponadto z podstawami łaciny, języka katalońskiego oraz francuskiego. Udasz się w podróż przez epoki z dorobkiem literatury Portugalii uwzględniając w swojej trasie zjawiska i tendencje nadające kierunek i pęd literaturze współczesnej. Opanujesz podstawy językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa, zaznajomisz się z historią Portugalii – od czasów odkryć geograficznych aż po kryzys dynastyczny – zostaniesz wyposażony w umiejętności translatorskie oraz kompetencje, które umożliwią Ci w przyszłości pracę nad aktywizacją nauki języków. Ciekawym punktem w planie zajęć będzie z pewnością konwersatorium dotyczące kultury i historii Brazylii, będącej niegdyś portugalską kolonią.
Praca po studiach
Jakie ścieżki zawodowe będziesz mógł wybrać, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia portugalska? Twoim podstawowym atutem będzie umiejętność posługiwania się językiem portugalskim w mowie i piśmie, w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych, którą będziesz mógł wykorzystać w pracy tłumacza, nauczyciela języka obcego lub lektora. Z powodzeniem odnajdziesz się także w roli pracownika instytucji kultury, takich jak muzea, domy kultury czy galerie sztuki oraz w urzędach, branży medialnej czy też w firmach i przedsiębiorstwach działających w krajach portugalskojęzycznych, nastawionych na współpracę międzynarodową. Kompetencje filologiczne podparte literacką i językową wrażliwością sprawią, że będziesz pożądanym pracownikiem agencji reklamowych i marketingowych, redakcji prasowych i wydawnictw, szczególnie tych, które stawiają na tematykę literacką lub kulturalną.
Przy rekrutacji na kierunek neofilologia portugalska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.
Neofilologia portugalska - zasady rekrutacji
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia portugalska?
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
praktycznej znajomości języka portugalskiego w mowie i piśmie
gramatyki opisowej języka portugalskiego
metod aktywizacji nauki języków obcych
historii Portugalii
podstaw języka katalońskiego
podstaw języka francuskiego
historii i kultury Brazylii
podstaw języka łacińskiego
tłumaczenia tekstów użytkowych, specjalistycznych i literackich
podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia portugalska ?
1. Typ i tryb studiów
Kierunek neofilologia portugalska jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku neofilologia portugalska: fonetyka języka portugalskiego, literatura portugalska do końca XVII w., podstawy językoznawstwa, podstawy literaturoznawstwa, język łaciński.
W ramach studiów na kierunku neofilologia portugalska będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu historii, kultury, sztuki oraz literatury portugalskiej. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z tą tematyką. Oto wybrane z nich:
Gramatyka opisowa języka portugalskiego
Literatura portugalska i brazylijska
Najnowsze literatury w języku portugalskim
Podstawy przekładu ustnego
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jednym z najważniejszych elementów kształcenia będzie nauka języka portugalskiego oraz drugiego, wybranego języka romańskiego. Studenci nauczą się także ich praktycznego zastosowania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Ponadto, poznasz zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka portugalskiego oraz polskiego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?
Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia portugalska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia portugalska?
Absolwent kierunku neofilologia portugalska znajdzie zatrudnienie w/jako:
wykwalifikowany tłumacz
nauczyciel języka obcego
pracownik biur podróży
pilot wycieczek lub przewodnik turystyczny
pracownik instytucji kultury (muzeów, domów kultury, galerii sztuki)
redaktor prasowy, radiowy lub telewizyjny
pracownik instytucji dyplomatycznych
pracownik agencji marketingowych i reklamowych
rzecznik prasowy
pracownik firm i przedsiębiorstw działających na rynku międzynarodowym, w szczególności w krajach portugalskojęzycznych
ul. Wały Chrobrego 1-2,
70-500 Szczecinhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-5Nyng4JqkcR4WMpp5S_mNEhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/880b7-akademia-morska-szczecin.jpgPolitechnika Morska w Szczecinie
al. Piastów 17,,
70-310 Szczecinhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vanshttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/0d0b3-zut-studia-szczecin.jpgZachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
ul. Wojska Polskiego 121,
91-726 Łódźhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c8c81-akademia-sztuk-pieknych-w-L.jpgAkademia Sztuk Pięknych w Łodzi
al. 1000-lecia Państwa Polskiego 7,
25-541 Kielcehttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b3cd9-politechnika-swietokrzyska.jpgPolitechnika Świętokrzyska