Turkologia

Turkologia

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Turkologia – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Studia na specjalności turkologia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Dlaczego kierunki filologiczne cieszą się sporą popularnością? Ponieważ ich studiowanie daje możliwość dokładnego poznania kultury, historii i języka wybranego regionu świata. Dla tych, którzy traktują Turcję jako coś więcej niż tylko miejsce wakacyjnego wypoczynku przygotowano specjalność Turkologia. Można go odnaleźć w ofercie edukacyjnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kształcenie na specjalności Turkologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu języka tureckiego i kazachskiego. Studenci uczęszczają na zajęcia praktycznej nauki tych języków, a także z zakresu gramatyki, literatury, kultury i historii, jak również różnych literatur świata turkijskiego. Atutem Turkologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poza zagadnieniami ściśle związanymi z Turcją, są inne obszary turkologiczne, takie jak język i kultura Tatarów Polski, Białorusi i Litwy, Karaimów, Tatarów Krymskich, czy Azji Środkowej.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na specjalności Turkologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu charakteryzują się bogatym programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • praktyczna nauka języka tureckiego,
  • gramatyka języka tureckiego,
  • praktyczna nauka języka kazachskiego,
  • gramatyka języka kazachskiego,
  • kultura Turcji,
  • kultura Azji Środkowej,
  • literatura dworska,
  • turkologia w terenie,
  • język turecki biznesu,
  • teoria przekładu i ćwiczenia przekładowe,
  • tłumaczenia ustne,
  • literatura i kultura Karaimów polskich

 

Nabywane umiejętności

Studenci Turkologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nabywają umiejętności między innymi w zakresie posługiwania się językiem tureckim i językiem kazachskim, samodzielnego zdobywania wiedzy z wykorzystaniem słowników, leksykonów oraz innych tradycyjnych i multimedialnych źródeł informacji, oceniania zjawisk i procesów językowych i literackich. Uczą się analizować przyczyny i przebieg konkretnych zjawisk literackich, językowych i kulturowych, a także ich wzajemne powiązanie i przenikanie się, jak również posługiwać się teoriami z zakresu języka i literatury, paradygmatami badawczymi w typowych sytuacjach społecznych i językowych.

 

Praca po studiach

Jaką drogę można obrać po zakończeniu nauki? Absolwenci Turkologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w biurach tłumaczeń, centrach księgowych, ambasadach.

 

Opinie

Studia w Poznaniu to cel wielu młodych ludzi. Nie powinna dziwić taka tendencja, ponieważ stolica województwa wielkopolskiego to znaczący ośrodek akademicki, oferujący szerokie możliwości kształcenia. Ale gdzie najlepiej studiować Turkologię ? Może w omawianej przez nas szkole wyższej? Jakie ma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opinie? Klaudia, studentka Turkologii mówi:

„Programy studiów, zajęcia, atmosfera. To wszystko sprawia, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest jedną z najlepszych uczelni w naszym kraju i na pewno także w całej Europie. Kto tutaj przyjedzie na studia, nie będzie zawiedziony. Nauka tutaj to prawdziwa przyjemność i przygoda życia.”

 

 

STUDIA W POZNANIU - ważne informacje

Kierunki studiów w Poznaniu

Studia w Poznaniu

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Turkologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:

Absolwent specjalności Turkologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • języka tureckiego i kazachskiego,
  • zasad tłumaczeń,
  • teorii przekładu,
  • literatury i kultury Karaimów polskich,
  • języka biznesu i specjalistycznego,
  • historii i kultury Turcji.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Turkologia:

Absolwent specjalności Turkologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • biurach tłumaczeń,
  • centrach księgowych,
  • ambasadach.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku turkologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język obcy nowożytny, język polski

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest rozmowa kwalifikacyjna.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)