Absolwent ma ogólną wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki (programowanie, sieci komputerowe, bazy danych, inżynieria oprogramowania), zna najnowsze technologie i jest przygotowany do szybkiego przyswajania wiedzy i rozwoju zawodowego. Te studia uczą pracy zespołowej i rozwijają cenioną przez pracodawców umiejętność abstrakcyjnego i analitycznego myślenia.
Absolwent studiów inżynierskich dodatkowo posiada wiedzę i umiejętności z zakresu elektroniki i technik mikroprocesorowych.
Informatyka to kierunek dla osób wykazujących uzdolnienia w zakresie przedmiotów ścisłych.
Informatyka jest dziedziną wiedzy rozwijającą się w nowoczesnym świecie w sposób niezwykle dynamiczny, a zawód informatyka jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Absolwent kierunku Informatyka może pracować jako:
ZWIŃ
Studia I stopnia |
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Informatyka - studia licencjackie brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia inżynierskie niestacjonarne
Studia II stopnia |
Dla osób z najlepszymi wynikami rekrutacji na studia I stopnia mamy 3 stypendia motywacyjne w wysokości 2000 zł miesięcznie.
Stypendia pochodzą ze środków programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, w którym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymał status Uczelni Badawczej.
Oferujemy, również w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, możliwość studiowania wybranych przedmiotów w ramach specjalnej ścieżki kształcenia dla zaawansowanych oraz możliwość indywidualnego rozwoju zainteresowań naukowych.
Absolwent kierunku Matematyka posiada gruntowną wiedzę matematyczną, pogłębione umiejętności abstrakcyjnego i analitycznego myślenia, umie korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności z pakietów matematycznych.
Może ubiegać się o pracę m.in. w ośrodkach badawczych i obliczeniowych, pracowniach statystycznych. Absolwent specjalności matematyka w ekonomii i finansach, zastosowania matematyki może ubiegać się o pracę w bankach lub innych instytucjach finansowych na stanowisku: analityka, konsultanta, doradcy lub specjalisty ds. zarządzania ryzykiem finansowym.
Absolwent matematyki teoretycznej zwykle wybiera ścieżkę kariery naukowej w dziedzinie matematyki i kontynuuje studia (studia doktoranckie). Absolwent specjalizacji nauczycielskich otrzymuje przygotowanie do nauczania w szkole. Zawód matematyk plasuje się w czołówce rankingu zawodów w roku 2019 według Career Cast w towarzystwie innych zawodów wykorzystujących kompetencje matematyczne (analityk danych, statystyk).
Zapraszamy do studiowania matematyki na UMK!
ZWIŃ
Studia I stopnia
|
Studia II stopnia
|
Uczelnie Toruń - kierunek Matematyka stosowana
Dla osoby z najlepszym wynikiem rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 mamy stypendium motywacyjne w wysokości 2000 zł miesięcznie.
Stypendium pochodzi ze środków programu Inicjatywa Doskonałości -Uczelnia Badawcza, w którym Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymał status Uczelni Badawczej.
Na absolwenta kierunku matematyka stosowana, czyli inżyniera analizy danych lub inżyniera badań operacyjnych czeka praca na stanowiskach wymagających stosowania narzędzi i metod matematycznych oraz umiejętności samodzielnego, analitycznego myślenia.
We współczesnej gospodarce przy podejmowaniu decyzji stosuje się metody statystyczno-matematyczne. Analiza dużych zbiorów danych generowanych przez systemy informatyczne pozwala uzyskiwać informacje i wnioski, które służą poprawie rentowności firm i instytucji. Stąd na rynku pracy duży popyt na specjalistów badań operacyjnych oraz analizy danych.
Poszukują ich: sektor finansowy, ubezpieczeniowy, medyczny, przemysł, handel, instytucje statystyczne itd. Jest to widoczne na internetowych portalach specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych (np. LinkedIn), czy portalach pracy. W rankingu najlepszych zawodów w roku 2019 opublikowanym przez CareerCast podium zajęły trzy profesje wykonywane przez matematyków. Pozycję pierwszą zajął analityk danych!
Studia matematyka stosowana dają:
ZWIŃ
Studia I stopnia
|
Studia międzyobszarowe matematyka i ekonomia prowadzone są przez dwa wydziały: Wydział Matematyki i Informatyki UMK oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Po ukończeniu trzech lat studiów międzyobszarowych można uzyskać dwa dyplomy licencjata: z matematyki i ekonomii, lub jeden z nich, w zależności od wyboru ścieżki kształcenia.
Oferujemy wykształcenie w zakresie podstawowych działów matematyki i ich stosowania w analizie oraz interpretacji zjawisk i procesów ekonomicznych. Uczymy cenionej przez pracodawców umiejętności abstrakcyjnego i analitycznego myślenia oraz korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym pakietów matematycznych i statystycznych.
Studia międzyobszarowe matematyka i ekonomia dają duże możliwości wyboru kierunku dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia. Absolwent kierunku matematyka i ekonomia może pracować m. in. jako:
Wiedza i umiejętności zdobyte w czasie studiów dają teoretyczne i praktyczne podstawy niezbędne do uruchomienia i prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.
ZWIŃ
Studia I stopnia
|
W procesie rekrutacji na studia międzyobszarowe I stopnia na kierunku Matematyka i ekonomia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Studia I stopnia:
Studia II stopnia: