1. Typ i tryb studiów
Kierunek analiza danych można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Pierwsza opcja będzie idealnym wyborem dla osób, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Jeżeli natomiast zależy Ci na połączeniu innych aktywności, na przykład pracy zawodowej, ze zdobywaniem wykształcenia to zdecyduj się na studia niestacjonarne.
Powyższe studia realizują program z obszaru nauk matematycznych i informatycznych, dzięki czemu będziesz miał okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie z tych dyscyplin naukowych.
Studia na kierunku analiza danych możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy aplikują na kierunek analiza danych będą mogli korzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Podstawy baz danych
-
Pakiety statystyczne
-
Sukces na rynku pracy
-
Architektura systemów komputerowych
W czasie studiów skupisz się na zdobywaniu specjalistycznej wiedzy informatycznej, która jest niezbędna w skutecznym gromadzeniu i przetwarzania różnego rodzaju danych. Ponadto, pogłębisz swoją wiedzę z zakresu matematyki i statystyki, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunek analiza danych zdobędziesz także liczne umiejętności praktyczne. Przede wszystkim, poznasz techniki gromadzenia, przechowywania i przetwarzania różnego rodzaju informacji i danych.
Co więcej, nauczysz się korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych i poznasz najpopularniejsze języki programowania. Studenci dowiedzą się także w jaki sposób tworzyć bazy danych i arkusze kalkulacyjne.
4. Dla kogo ten kierunek
Kierunek Analiza danych to studia łączące wiedzę z zakresu informatyki i matematyki. Kształci niezwykle pożądanych w obecnych czasach przez pracodawców absolwentów. Stale rosnąca liczba różnych danych generowana każdego dnia powoduje, że rynek analiz danych dynamiczne się rozwija.
W związku z tym posiadanie w swojej firmie specjalistów, którzy potrafią sprawnie wyszukiwać, segregować i analizować dane jest na wagę złota! Dlatego jeśli interesujesz się naukami ścisłymi i pragniesz dołączyć do grona najbardziej pożądanych pracowników zdecyduj się na studia na kierunku Analiza danych!
5. Gdzie studiować analizę danych
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek analiza danych: