Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

Studia w Wielkiej Brytanii

18.06.2021

Studia w Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej)

Wielka Brytania przez wiele lat była popularnym kierunkiem dla tych, którzy szukali wyzwań zawodowych, a także interesujących możliwości kształcenia. Co dzisiaj mają do zaoferowania studia w UK?

 

jak wyjechać na studia

najpopularniejsze uczelnie

rekrutacja

jak wyglądają studia

popularne kierunki studiów

opłaty za studia

czy warto

studia po Brexicie

 

Z czym nam się kojarzy Wielka Brytania? Między innymi z rodziną królewską, legendarnymi zespołami muzycznymi na czele z The Beatles i Black Sabbath, kapryśną pogodą i dość specyficznym poczuciem humoru jej mieszkańców. Ale to tylko namiastka i niewielki wycinek tego, co Zjednoczone Królestwo dało całemu światu, również w zakresie nauki. Wystarczy bowiem wspomnieć, że przedstawiciele brytyjskiej nauki i literatury otrzymali nagrodę Nobla najwięcej razy ze wszystkich europejskich reprezentantów.

Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych, największych i najprężniej działających ośrodków nauki na świecie. To tutaj znajdują się prestiżowe University of Oxford, czy University of Cambridge.

To stąd wywodzą się wybitne postaci: Isaac Newton, Charles Darwin, Stephen Hawking. Prawdą jest, że gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie nazwiska, które odcisnęły swoje piętno i zapisały się złotymi zgłoskami w historii nauki, literatury, czy sztuki trwałoby to bardzo długo, a i tak zachodziłoby ryzyko, że któreś zostało przez przypadek pominięte. Nie podlega zatem dyskusji, że studia w Wielkiej Brytanii to nie tylko okazja do zdobycia wysokiej jakości wykształcenia, ale także niesamowita przygoda, z barwną historią w tle.

 

Jak wyjechać na studia?

Większość polskich uczelni oferuje studentom uczestnictwo w najpopularniejszym programie wymiany studenckiej jakim jest Erasmus+. Program ten jeszcze do niedawna umożliwiał wyjazd na pewien okres nauki albo praktyki między innymi do państwa wyspiarskiego.

Jeśli chcemy dzisiaj aplikować na pełne studia w wybranej brytyjskiej uczelni, musimy dokładnie wiedzieć jak to zrobić, zwłaszcza że po opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo wspólnoty europejskiej powstało niemałe zamieszanie dotyczące nie tylko studiów, ale samego pobytu.

Od czego zacząć? Co zrozumiałe, od wyboru kierunku kształcenia i uczelni. Ten etap nie powinien sprawiać kłopotu, ponieważ szacuje się, że kandydaci na studia w Wielkiej Brytanii mają do wyboru około 50 000 kierunków. Oznacza to, że o istnieniu części z nich polski student nie ma najmniejszego pojęcia.

A jaki jest wybór uczelni? Warto pamiętać o tym, że Wielka Brytania to nie tylko Anglia, ze stolicą w Londynie. Do Zjednoczonego Królestwa należą jeszcze: Walia, Irlandia Północna oraz Szkocja. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że co pewien czas powraca temat referendów w sprawie odłączenia się od korony.

Takowe zapowiadane są w Szkocji, która zadaje swoim obywatelom pytania dotyczące niepodległości i powrotu w struktury Unii Europejskiej, a także w Irlandii Północnej, w której pojawiają się głosy o chęci zjednoczenia z republiką ze stolicą w Dublinie. Jak pierwszy scenariusz wydaje się mało prawdopodobny tak drugiego wykluczyć nie można, choć w przypadku różnego rodzaju badań, ankiet i referendów nic nigdy nie jest pewne na sto procent.

Wróćmy do nauki. Jeśli postanowimy spełnić marzenie o studiach w Wielkiej Brytanii należy zastanowić się nad tym, w jakiej kondycji jest nasza znajomość języka angielskiego. Będąc już na zajęciach nikt nie będzie się upewniał, czy wszystko rozumiemy, a poza tym niektóre akcenty języka angielskiego bywają niezrozumiałe nawet dla niektórych Brytyjczyków.

 

Najpopularniejsze uczelnie w UK (Zjednoczonym Królestwie)

 1. University of Cambridge
 2. University of Oxford
 3. University of St Andrews
 4. London School of Economics and Political Sciences
 5. Loughborough University
 6. Durham University
 7. Lancaster University
 8. University of Bath
 9. UCL (University College London)
 10. University of Warwick
 11. University of Exeter
 12. University of Birmingham
 13. University of Bristol
 14. University of Edinburgh

 

Rekrutacja

Rekrutacja na brytyjskie uczelnie może przypominać nieco proces ubiegania się o pracę, ponieważ do zestawu składanych dokumentów należy dołączyć list motywacyjny – „Personal Statement”. Jest to dokument, napisany oczywiście w języku angielskim, w którym musimy opowiedzieć dlaczego chcemy studiować, co skłoniło nas do wybrania kierunku i jak mocno będziemy przykładać się do nauki.

Co ciekawe, niektóre uczelnie wnikliwiej czytają właśnie listy motywacyjne niż same dyplomy z wynikami maturalnymi, a zatem warto się postarać i przede wszystkim nie kopiować znalezionych w Internecie dokumentów.

Bywają również potrzebne referencje wystawione przez nauczyciela, a na studia medyczne dodatkowe testy sprawdzające – UKCAT (UK Clinical Aptitude Test), bądź BMAT (BioMedical Admissions Test).

 

Jak wyglądają studia w Wielkiej Brytanii?

Studia w Polsce i studia w Wielkiej Brytanii posiadają cechy wspólne, a są one wynikami postanowień międzynarodowych, na czele z procesem, czy też systemem bolońskim. Oznacza to, że studia dzielą się na stopnie. Kształcenie na pierwszym stopniu trwa zazwyczaj od 3 do 4 lat, a nauka na drugim stopniu zazwyczaj od 1 roku do 2 lat.

Studia w Zjednoczonym Królestwie nastawione są na praktykę. Naturalnie, studenci pozyskują wiedzę teoretyczną, ale traktowana jest ona raczej drugoplanowo. Zajęcia realizowane są nie tylko w salach wykładowych, ale przede wszystkim w pracowniach, laboratoriach, studiach artystycznych, czy nawet w terenie.

Uczelnie bardzo często współpracują z pracodawcami, dzięki czemu studenci otrzymują możliwość nie tylko kształcenia dostosowanego do potrzeb rynku, ale również szansę na odbycie praktyk czy stażu.

Bardzo często zajęcia prowadzone są w mniejszych grupach. Nie tylko dlatego, aby zwiększyć intensywność samych zajęć, ale również po to, aby nauczyć prawidłowej komunikacji i działania w zespole. Co jeszcze? Zdarza się, że zajęcia odbywają się trzy dni w tygodniu, po 5-6 godzin. Naturalnie, jest to uzależnione od uczelni i studiowanego kierunku.

 

Popularne kierunki studiów w Wielkiej Brytani

 • Architecture
 • Economics
 • Management
 • Computer Science
 • Engineering
 • Human, Social and Political Sciences
 • Law
 • Medicine
 • Natural Sciences
 • Psychological and Behavioural Sciences
 • Veterinary Medicine

 

Opłaty za studia

Kwestia finansów wydaje się skomplikowana. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Wielka Brytania nie należy do najtańszych. A przecież studia to nie tylko opłaty związane z samą nauką. Ponadto, wszelakie koszty uzależnione będą od tego gdzie podejmiemy kształcenie. Nasz kosztorys będzie wyglądał inaczej w Londynie, Cardiff, czy Glasgow.

Sprawę opłat za studia skomplikowało wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co ciekawe, gdy Zjednoczone Królestwo jeszcze należało do wspólnoty to i tak występowały różnice nie tylko pomiędzy uczelniami, ale samymi państwami. Na przykład szkockie uczelnie były dla obywateli UE darmowe, a za naukę w uczelniach angielskich należało uiścić opłatę za czesne, które wynosiło około 9500 funtów. Owszem, istniały różnego rodzaju pożyczki, kredyty czy dofinansowania, ale ogólnie rzecz ujmując obecnie kwestia związana z kosztami nauki jest niejasna.

Najczarniejszy scenariusz zakłada, że przeciętnego studenta spoza Wielkiej Brytanii nie będzie stać na podjęcie nauki w tym kraju.

 

Czy warto?

Przede wszystkim warto podkreślić, że studia za granicą nie są czymś nieosiągalnym. Owszem, wymagają pewnych zabiegów, nierzadko czasochłonnych, ale po to żyjemy w otwartym świecie, aby móc z tej otwartości korzystać. Co ważne, decyzja o studiach w Wielkiej Brytanii nie powinna być dziełem przypadku.

Wszystko musi być przemyślane i dokładnie zaplanowane. Poza tym, warto posiadać pewną wiedzę na temat miejsca, do którego pragniemy się udać. Naturalnie, nikt nie będzie sprawdzał naszej znajomości dyskografii zespołu Radiohead, czy też skeczy grupy Monty Pythona, jednak dobrze jest wykazać się jakąś wiedzą, zwłaszcza że można wykorzystać ją w pisanym przez nas liście motywacyjnym.

 

Studia w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej toczą się dyskusje na temat tego, na jakich zasadach mają być przyjmowani studenci z krajów członkowskich.

Rozmawia się o wizach studenckich, ale co gorsza, o znacznym podniesieniu opłat za czesne. Niektórzy mówią, że to koniec studiów na brytyjskich uczelniach i polskiego kandydata nie będzie stać na podjęcie nauki i pokrycie kosztów życia.

Wieszczą również znaczne utrudnienia w procesach rekrutacyjnych. Inni mówią, że sytuacja jest jeszcze niejasna, a na dodatek Wielka Brytania zmaga się z problemami innej natury, zatem przynajmniej część zasad może się jeszcze zmienić. Zainteresowani nauką powinni mieć nadzieję, że o studiach w Wielkiej Brytanii nie będzie mówić się w czasie przeszłym.

 

czytaj dalej 

studia w Polsce

kierunki studiów w Polsce

uczelnie w Polsce

rekrutacja na studia

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia