Matura ustna z języka hiszpańskiego 2023

Matura ustna z języka hiszpańskiego 2023

Matura ustna z języka hiszpańskiego 2023

08.04.2024

Matura 2023 z języka hiszpańskiego (część ustna)

Matura ustna 2023 języka hiszpańskiego w terminie głównym zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem szkół od 10 do 23 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 5 do 7 czerwca 2023 r, a egzamin w terminie poprawkowym 21 sierpnia 2023 r.

W przeciwieństwie do języka polskiego, który na świecie uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków, język hiszpański jest oceniany jako jeden z łatwiejszych do opanowania. Język hiszpański w Polsce nadal należy do tych mniej popularnych języków, dlatego również do egzaminu maturalnego z niego przystępuje mniej maturzystów.

Warto jednak zdawać język hiszpański na maturze, gdy uczeń chce dostać się na studia filologiczne. Filologia hiszpańska w naszym kraju zyskuje coraz bardziej na popularności, a dodatkowo otwiera wiele drzwi zawodowych w przyszłości.

Warto przystąpić do egzaminu maturalnego z tego języka także, gdy planujemy studiować za granicą - w krajach, w których mówi się po hiszpańsku. Kiedy odbędzie się matura ustna z języka hiszpańskiego, jak będzie przebiegał ten egzamin oraz ile punktów będzie można uzyskać? Sprawdź!

Kiedy matura ustna z języka hiszpańskiego 2023

Część ustna egzaminu maturalnego odbywa się od 10 do 23 maja 2023 roku (z wyjątkiem 14 i 21 maja). Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Część ustna z języka angielskiego w terminie dodatkowym odbędzie się 5-7 czerwca 2023 roku. Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Egzamin w terminie poprawkowym w części ustnej odbędzie się 21 sierpnia 2023 (poniedziałek).

Terminy matur 2023 - harmonogram

 • 28 kwietnia 2023 r. - zakończenie roku szkolnego dla maturzystów
 • od 4 do 23 maja 2023 r. - egzaminy pisemne w terminie głównym
 • od 10 do 23 maja 2023 r. - egzaminy ustne w terminie głównym
 • od 1 do 19 czerwca 2023 r. - egzaminy w terminie dodatkowym
 • 7 lipca 2023 r. - ogłoszenie wyników
 • od 21 do 22 sierpnia 2023 r. - egzaminy w terminie poprawkowym
 • 8 września 2023 r.  - ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych

sprawdź harmonogram matur 2023

Co będzie na maturze ustnej z języka hiszpańskiego

Egzamin ustny z języka hiszpańskiego ma formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, w obecności drugiego członka zespołu przedmiotowego, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie. Zestaw egzaminacyjny składa się z trzech zadań i zawiera polecenia w języku polskim do zadań 1. i 3. oraz materiał ikonograficzny do zadań 2. i 3.

 

Maturzysta na maturze ustnej z języka hiszpańskiego będzie musiał uporać się z następującymi zadaniami:

 • Zadanie 1. Rozmowa z odgrywaniem roli
 • Zadanie 2. Opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania
 • Zadanie 3. Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania

Celem części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego jest ocena sprawności mówienia, rozumianej jako realizacja kompetencji komunikacyjnej zdającego.

Sprawdź

przecieki maturalne 2023

pewniaki maturalne 2023

 

Ile punktów można zdobyć na maturze ustnej z języka hiszpańskiego

Uczeń na maturze ustnej z języka hiszpańskiego może zdobyć 18 punktów.

 

Zobacz także

język hiszpański pisemny - poziom podstawowy

język hiszpański pisemny - poziom rozszerzony

Ile trwa matura ustna z języka hiszpańskiego

Część ustna egzaminu maturalnego z języka hiszpańskiego trwa około 15 minut.

Ile punktów należy uzyskać, aby zdać maturę z języka hiszpańskiego

Każdy zdający maturę w 2023 musi przystąpić do części ustnej z jednego języka obcego nowożytnego i uzyskać minimum 30% punktów, aby zdać egzamin. Zdający zda część ustną egzaminu maturalnego z języka hiszpańskiego, jeżeli uzyska 30%, tj. 6 punktów.

Co można mieć przy sobie podczas egzaminu?

Uczeń na maturze ustnej z języka hiszpańskiego powinien mieć przy sobie dowód osobisty, by nauczyciel mógł potwierdzić jego tożsamość.

UWAGA: na salę egzaminacyjną nie można wnosić telefonu. Jeżeli uczeń czuje taką potrzebę - może wnieść ze sobą np. butelkę wody, by w trakcie egzaminu ugasić swoje pragnienie.

Zmiany na egzaminie z języka hiszpańskiego

W 2023 roku nie będzie zmian na maturze ustnej z języka hiszpańskiego. Jedyną różnicą będzie to, że egzamin maturalny w Formule 2015 będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych obowiązujących również w roku 2021 i 2022 (patrz: Aneks do Informatora o egzaminie maturalnym z języka hiszpańskiego w Formule 2015 obowiązujący w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024), natomiast w Formule 2023 – egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych opracowanych w 2022 r. (patrz: Informator o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023).

Każdy zdający maturę w 2023 musi przystąpić do części ustnej z języka obcego nowożytnego i uzyskać minimum 30% punktów, aby zdać egzamin.

Kiedy wyniki z matury z języka hiszpańskiego

Uczniowie wyniki matury ustnej z języka hiszpańskiego poznają tego samego dnia, po naradach komisji egzaminacyjnej.

Sprawdź wyniki matur 2023

Łatwa czy trudna - opinie zdających w latach ubiegłych

Schemat pytań na maturze ustnej znany jest wcześniej, więc tylko od ucznia zależy, jak dobrze przygotuje się do tego egzaminu. Ważne jest również, by nie dać ponieść się emocjom – jeśli stres weźmie górę, to egzamin ustny z języka hiszpańskiego może wypaść gorzej.

Z racji tego, że matura ustna z języka hiszpańskiego nie jest popularnym egzaminem w naszym kraju – w mediach raczej nie można znaleźć opinii uczniów z lat ubiegłych.

Warto pamiętać jednak o tym, że na maturze ustnej każdy z uczniów może dostać inne pytania, trudno więc szukać tutaj porównania do pozostałych maturzystów z lat wcześniejszych.

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
 • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski
 • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu