28.12.2022
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym w terminie głównym zostanie przeprowadzony 12 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 2 czerwca 2023 r. Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 7 lipca 2023 roku.
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym to "wyższa szkoła jazdy". Zazwyczaj przystępują do niej uczniowie, którzy uczęszczali do klasy matematyczno-fizycznej lub matematyczno-informatycznej.
Egzamin ten przydaje się podczas rekrutacji na studia, zwłaszcza na kierunki ścisłe. Uczeń może pójść w kierunku informatycznym lub ekonomicznym, ale też technicznym i zająć się np. automatyką i robotyką. Wybiorą ją również ci, którzy chcą związać swoją przyszłość z zawodami, w których matematyka odgrywa ważną rolę.
Tłumaczymy, jak będzie wyglądać matura z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2023 roku.
Co znajdziesz w artykule
Matematyka - matura 2022 matura próbna grudzień (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Matematyka - matura 2022 arkusz pokazowy (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Matematyka - matura 2022 (poziom rozszerzony)
Matematyka - matura 2021 (poziom rozszerzony)
Matematyka - matura 2020 (poziom rozszerzony)
Matematyka - matura 2019 (poziom rozszerzony)
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym w terminie głównym odbędzie się 12 maja 2023 roku o godzinie 9:00.
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym w terminie dodatkowym odbędzie się 2 czerwca 2023 roku o godzinie 14:00.
sprawdź harmonogram matur 2023
Matura 2023 z matematyki w Formule 2015 oraz w Formule 2023 będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych (a nie jak kiedyś – bazując na podstawie programowej).
Przykładowe zadania i wymagania można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 (Formuła 2023) pobierz, a także Informatorze o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2014/2015 (Formuła 2015) pobierz.
UWAGA: W roku 2023 i 2024 Informatory należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach Informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 roku pobierz.
Opublikowane materiały zawierają m.in.:
Ile będzie zadań z matematyki na poziomie rozszerzonym
Na egzaminie z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie 10-14 zadań (Formuła 2023).
Ile punktów można zdobyć na poziomie rozszerzonym
Zobacz także
Matura 2023 z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie trwać 180 minut.
Matura w Formule 2015 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Uczeń ma jednak obowiązek, by podejść do jednego dodatkowego przedmiotu.
Matura w Formule 2023 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. (Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych będzie obowiązywać od 2025 r.).
Choć w planach było to, żeby uczeń miał obowiązek przystąpić do dodatkowego egzaminu, a także zdać go już od 2023 roku, to minister edukacji Przemysław Czarnek podjął jednak decyzję, by obowiązek zdania jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym przesunąć na rok 2025.
Materiały i przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym z matematyki, to:
Szczegółowe informacje dotyczące materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym (w tym osoby, którym dostosowano warunki przeprowadzenia egzaminu), będą ogłaszane w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym zostanie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
Matematyka (formuła 2023) - ograniczone wymagania podstawy programowej:
Matematyka (formuła 2015) - ograniczone wymagania podstawy programowej:
Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 r. po godzinie 8 rano.
Sprawdź wyniki matur 2023
*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym
Matematyka jest jednym z najczęścięj wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:
Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:
Jakie były średnie wyniki z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2022
Średni wynik z matury z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2022 roku wyniósł 33 procent.
Opinie zdających w latach ubiegłych
Maturzyści, którzy zdawali egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym w 2022 roku, są zdania, że egzamin był trudny. W sieci pojawiły się następujące komentarze: "Szkoda mi jedynie tych drzew, które poszły na dzisiejszy arkusz...", "Nie skomentuję tego, jak się czuję po tej maturze", "Było mocno trudno".
W 2021 roku nie było wcale lepiej. Niektórzy wypowiadali się w sposób wręcz ironiczny o ubiegłorocznej maturze: "Egzaminator, który będzie sprawdzał mój arkusz z matmy już nie spojrzy na ten przedmiot tak samo ". " Matma rozszerzona bez komentarza", "Sam nie wiem na co ja liczyłem, porażka" – brzmi kolejny komentarz maturzysty z 2021 roku.
W poniedziałek, 19 grudnia, rozpoczął się ostatni tydzień próbnych matur. W sesji porannej, zdający podchodzili do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jakie zadania znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym?
Punktualnie o godzinie 9:00 uczniowie otworzyli arkusze egzaminacyjne i przystąpili do zadań, na rozwiązanie których przeznaczono 180 minut.
Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie rozszerzonym składał się z 12 zadań. Wszystkie posiadały formę otwartą i opracowane zostały na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które sprawdzały przede wszystkim: sprawność rachunkową, wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji oraz rozumowanie i argumentację.
dowiedz się więcej matura próbna z matematyki - poziom rozszerzony
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|