Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

16.05.2024

Jak przygotować się do matury z matematyki? To musisz wiedzieć, żeby dobrze zdać maturę!

Egzamin maturalny z matematyki budzi strach wśród wielu uczniów. Przystąpić do niej na poziomie podstawowym jednak musi każdy uczeń. Jest to jeden z trzech obowiązkowych przedmiotów na egzaminie maturalnym poza językiem polskim oraz językiem obcym nowożytnym.

Co zrobić, żeby dobrze przygotować się do matury z matematyki w 2024 roku? Jakie wzory należy znać? W tym artykule przedstawiamy wymagania egzaminacyjne, z którymi powinien zapoznać się każdy uczeń.

Egzamin pisemny z matematyki 2023: najważniejsze informacje

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest zapoznanie się z procedurami, które będą obowiązywać podczas egzaminu maturalnego z matematyki. Egzamin maturalny w 2024 roku będzie przeprowadzany w dwóch formułach: Formule 2015 i Formule 2023. Na samym początku warto zauważyć, jakie różnice będą pomiędzy tymi egzaminami:

W Formule 2015 egzamin maturalny z matematyki będzie trwał 170 minut. W Formule 2023 będzie to 180 minut. W obu formułach uczniowie będą mogli zdobyć taką samą ilość punktów. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte. W Formule 2015 liczba zadań otwartych wynosi 7, natomiast w Formule 2023 jest to od 7 do 13 zadań.

W Formule 2023 egzamin maturalny z matematyki będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii, m.in. całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych).

W Formule 2015 egzamin maturalny z matematyki będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego [LO i technikum] dotyczących ostrosłupów).

czytaj dalej 

matura 2024 matematyka - podstawowa

matura 2024 matematyka - rozszerzona

Co musi opanować uczeń na egzamin maturalny z matematyki?

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wymagania, jakie stoją przed przyszłymi maturzystami.

Uczeń na maturę z matematyki na poziomie podstawowym musi mieć wiedzę i umiejętności z następujących zagadnień:

 • Liczby rzeczywiste
 • Wyrażenia Algebraiczne
 • Równania i nierówności
 • Układy równań
 • Funkcje
 • Ciągi
 • Trygonometria
 • Planimetria
 • Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej
 • Stereometria
 • Kombinatoryka
 • Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
 • Optymalizacja i rachunek różniczkowy

 

Warto zauważyć, że podczas egzaminu maturalnego z matematyki uczniowie będą mogli korzystać z kart wzorów i tablic matematycznych. Oznacza to, że nie musicie znać ich na pamięć (musicie jednak umieć posługiwać się tablicami i kartami).

Każdy uczeń na salę egzaminacyjną powinien przynieść ze sobą kalkulator prosty, linijkę, cyrkiel, długopis z czarnym tuszem. Nie można zapomnieć również o dowodzie osobistym, dzięki któremu komisja będzie mogła potwierdzić waszą tożsamość.

Szalenie ważne jest, by uczeń zapoznał się z Informatorem o egzaminie maturalnym z matematyki (ważne: informator należy czytać razem z aneksem).

Przykładowe zadania i wymagania można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 (Formuła 2023) pobierz, a także Informatorze o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2014/2015 (Formuła 2015) pobierz.

UWAGA: W roku 2023 i 2024 Informatory należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach Informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 roku pobierz.

Jak przygotować się do matury z matematyki w 2024 roku

Przede wszystkim zacznijcie od odpowiedniego rozplanowania swojej pracy. Nie zostawiajcie wszystkiego na ostatni moment – to zdecydowanie najgorsza rzecz, jaką maturzysta może zrobić. Uczcie się spokojnie i systematycznie. Dobrą metodą jest przerabianie wszystkich działów po kolei – wtedy będziecie mieć pewność, że nic wam nie umknie. Na około dwa miesiące przed maturą zacznijcie rozwiązywać całe arkusze maturalne.

Możecie również zapoznać się z arkuszami maturalnymi, które obowiązywały w latach poprzednich. Koniecznie też przeanalizujcie rozwiązania poszczególnych zadań – wtedy zauważycie, że opierają się one na poszczególnych schematach. Podsumowując: bądźcie systematyczni i naprawdę dużo ćwiczcie.

Sprawdź arkusze maturalne

 

Szalenie ważne jest również to, by postawić sobie realne cele. Jedni maturę z matematyki chcą po prostu zdać, innym zależy, by zrobić to z bardzo dobrym wynikiem. Minimum, by zdać egzamin maturalny z matematyki to skupienie się na prostych treściach i typach zadań, które na maturze z matematyki pojawiają się bardzo często. Rozwiązując arkusze, uczeń z pewnością sam zauważy, które zadania idą mu lepiej – na nich powinien skupić się przede wszystkim.

Bardzo ważne jest również, by pracować samodzielnie. Pozwala to zdiagnozować, z którymi zagadnieniami uczeń ma problem. Rozwiązując zestawy maturalne, koniecznie sprawdzajcie jednak swoje rozwiązania z kluczem odpowiedzi.

Konsekwencja i regularność to również klucz do sukcesu. Zrozumienie najtrudniejszych zagadnień matematycznych może okazać się niewystarczające na maturze z matematyki, jeżeli nie będziemy ich ćwiczyć systematycznie. Wiadomości i umiejętności utrwalają się właśnie podczas rozwiązywania zadań.

Dobrym pomysłem jest również korzystanie z mniej oczywistych źródeł wiedzy, na przykład YouTube. Jest tam bardzo wiele nagrań, podczas których nauczyciele w łatwy i przystępny dla ucznia sposób tłumaczą zagadnienia matematyczne.

Istnieje wiele kanałów objaśniających poszczególne działy matematyki. Bardzo ważny jest również fakt, że uczeń do danego filmu może powracać bardzo wiele razy – w skrócie: aż zrozumie dany materiał. Istnieje również wiele platform matematycznych w internecie, które także mogą być przydatne podczas przygotowań do matury w 2024 roku.

W przygotowaniu do matury pomoże także dobre repetytorium maturalne. Pozwala on zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ cala wiedza umieszczona jest w jednym miejscu. Często również dzięki repetytorium uczeń jest w stanie samodzielnie opanować podstawy jakiegoś zagadnienia, a w szkole lub na korepetycjach ta wiedza może być utrwalana i rozwijana.

Kiedy odbędą się matury w 2024 roku

Matura 2024 w terminie głównym na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym odbędzie się w okresie od 7 do 24 maja 2025 roku zgodnie z harmonogramem:

Terminy matur 2024 - harmonogram

 • 26 kwietnia 2024 r. - zakończenie roku szkolnego dla maturzystów
 • od 7 do 24 maja 2024 r. - egzaminy pisemne w terminie głównym
 • od 11 do 25 maja 2024 r. - egzaminy ustne w terminie głównym
 • od 3 do 17 czerwca 2024 r. - egzaminy w terminie dodatkowym
 • 9 lipca 2024 r. - ogłoszenie wyników
 • od 20 do 21 sierpnia 2024 r. - egzaminy w terminie poprawkowym
 • 10 września 2024 r. - ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych

sprawdź

harmonogram matur 2024

kalkulator maturalny

arkusze maturalne

matura 2024 polski - podstawowy

matura 2024 polski - rozszerzony

matura 2024 polski - ustny

matura 2024 matematyka - podstawowa

matura 2024 matematyka - rozszerzona

matura 2024 angielski - podstawowy

matura 2024 angielski - rozszerzony

matura 2024 angielski - ustny

matura 2024 niemiecki - podstawowy

matura 2024 niemiecki - rozszerzony

matura 2024 niemiecki - ustny

matura 2024 biologia

matura 2024 chemia

matura 2024 fizyka

matura 2024 historia

matura 2024 geografia

matura 2024 informatyka

matura 2024 wos

matura 2024 - wszystko

wyniki matur 2024

matura poprawkowa 2024

niezdana matura 2024

jak wyglądają matury 2024

jak liczyć punkty matura 2024

nowa lista pytań jawnych matura 2024

kierunki studiów 2024

progi punktowe na studia

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia