28.12.2022
Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym w terminie głównym zostanie przeprowadzony 11 maja 2023 r. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 6 czerwca 2023 r. Wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone zostaną 7 lipca 2023 roku.
Biologia jest jednym z przedmiotów, który można zdawać na egzaminie maturalnym. Maturzysta do egzaminu maturalnego z biologii może przystąpić na poziomie rozszerzonym i zdawać go jako przedmiot dodatkowy. Egzamin z tego przedmiotu nie jest obowiązkowy. Zazwyczaj maturę z biologii wybierają uczniowie, którzy są zainteresowani pracą w ochronie zdrowia lub chcą studiować kierunki pokrewne do medycyny albo te, które w ogóle nie są z nią związane np. biotechnologia, ochrona środowiska.
Tłumaczymy, jak będzie wyglądała matura z biologii w 2023 roku, co będzie można wnieść ze sobą na salę egzaminacyjną oraz kiedy uczniowie poznają wyniki egzaminu maturalnego z biologii.
Co znajdziesz w artykule
Biologia - matura 2022 matura próbna grudzień (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Biologia - matura 2022 arkusz pokazowy (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Biologia - matura 2022 (poziom rozszerzony)
Biologia - matura 2021 (poziom rozszerzony)
Biologia - matura 2020 (poziom rozszerzony)
Biologia - matura 2019 (poziom rozszerzony)
Przyszli maturzyści już wiele miesięcy przed egzaminem maturalnym zastanawiają się, kiedy będą zdawać egzaminy z wybranych przez siebie przedmiotów. O ile terminy egzaminów podstawowych z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego są powszechnie znane, o tyle nie dotyczy to przedmiotów rozszerzonych.
W 2023 roku matura z biologii na poziomie rozszerzonym odbędzie się 11 maja (czwartek) o godzinie 9:00). Dzień ten wypada mniej więcej w połowie czasu trwania matur, a więc uczniowie będą mieli już okazję, by oswoić się z formą egzaminów maturalnych. Będą mieć także sporo czasu na ostatnie powtórki.
Z kolei egzamin maturalny z biologii w dodatkowym terminie wypadnie 6 czerwca o godzinie 9:00 (jest to wtorek).
sprawdź harmonogram matur 2023
Uczniowie często zachodzą w głowę, co będzie na egzaminie maturalnym z biologii. Dokładna treść zadań nie jest jednak znana – uczniowie zadania maturalne z biologii poznają dopiero w dniu egzaminu. Wcześniej warto jednak zerknąć do Informatora o egzaminie maturalnym z biologii - pobierz.
Zostały tam wyszczególnione rodzaje zadań, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z tego przedmiotu. Co więcej, podane są przykładowe zadania, z jakimi będzie musiał zmierzyć się uczeń. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy dla przyszłego maturzysty.
W dokumencie opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zadania podzielone są również na poszczególne działy – z wiedzy z tego zakresu będzie sprawdzany uczeń. Oto one:
Matura w Formule 2015 oraz w Formule 2023 będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych (a nie jak kiedyś – bazując na podstawie programowej).
Przykładowe zadania i wymagania można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym z biologii od roku szkolnego 2022/2023 (Formuła 2023), a także Informatorze o egzaminie maturalnym z biologii od roku szkolnego 2014/2015 (Formuła 2015).
UWAGA: W roku 2023 i 2024 Informatory należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach Informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 roku - pobierz.
Opublikowane materiały zawierają m.in.:
Dodatkowo Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusz pokazowy z biologii
W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 20 do 25 zadań. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna w arkuszu egzaminacyjnym będą występowały wiązki zadań lub pojedyncze zadania. Wiązka zadań to zestaw od dwóch do sześciu zadań występujących we wspólnym kontekście tematycznym, w którym jest opisane zjawisko biologiczne, doświadczenie, obserwacja, materiał źródłowy itp.
Każde z zadań wiązki będzie można rozwiązać niezależnie od rozwiązania innych zadań w danej wiązce. Wiązka zadań może się składać zarówno z zadań zamkniętych, jak i z zadań otwartych.
Na egzaminie maturalnym z biologii będą występowały różnorodne materiały źródłowe, np.: fragmenty tekstów popularnonaukowych, zdjęcia, rysunki, wykresy, zbiory danych (ujęte w tabeli lub podane w inny sposób). Część materiałów źródłowych będzie miała postać kolorowych ilustracji.
Ile punktów można zdobyć na maturze z biologii
Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań ma maturze 2023 z biologii można uzyskać 60 punktów.
Matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać - wystarczy do niej podejść, ponieważ nie obowiązują progi zdawalności.
Matura w Formule 2015 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z biologii. Uczeń ma jednak obowiązek, by podejść do jednego dodatkowego przedmiotu.
Matura w Formule 2023 – nie ma progu punktowego z przedmiotu dodatkowego, oznacza to, że nie można nie zdać matury z biologii. (Obowiązek uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych będzie obowiązywać od 2025 r.).
Wątpliwości wśród uczniów może budzić to, co można mieć przy sobie na egzaminie maturalnym z biologii. Centralna Komisja Egzaminacyjna jasno i klarownie opisała to, co uczeń może wnieść ze sobą na egzamin maturalny z biologii.
Przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym z biologii, to:
Szczegółowe informacje dotyczące materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie maturalnym (w tym osoby, którym dostosowano warunki przeprowadzenia egzaminu), będą ogłaszane w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Jakie zmiany czekają uczniów zdających maturę z biologii w 2023 roku w porównaniu do lat poprzednich? Egzamin maturalny w 2023 oraz 2024 roku z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym (do których zalicza się biologia) będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
Dodatkowo obecnie (oraz w kolejnych latach) uczniowie nie mogą zdawać egzaminu maturalnego z biologii na poziomie podstawowym. Jest tylko możliwość zdawania dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
Zmiany wymagań maturalnych na 2023 i 2024 rok polegały na usunięciu wielu zagadnień z podstawy programowej. Eksperci, którzy przygotowywali listę tematów wymaganych na egzaminie maturalnym z biologii nie dodali jednak nowych informacji/tematu, który obowiązywałby maturzystów w 2023 roku.
Ucznia, przystępującego do matury w 2023 roku czeka znacznie mniej doświadczeń i obserwacji z biologii, usunięte zostały całkowicie niektóre tematy. Zmniejszono liczbę pojęć i zagadnień. Wykreślone zostały znaczenia wybranych mikroelementów.
Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym i dodatkowym) zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 7 lipca 2023 roku.
Sprawdź wyniki matur 2023
*w terminie głównym, dodatkowym oraz poprawkowym
Biologia jest jednym z częścięj wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:
Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:
Jakie były średnie wyniki z biologii w 2022 roku
Średnie wyniki egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym w 2022 roku wyniosły 43 proc. W 2022 roku biologię jako przedmiot rozszerzony wybrało 46 800 osób (tj. 16,2% absolwentów).
Opinie zdających w latach ubiegłych
Jak podaje Polska Times, wielu zdających maturę z biologii w 2022 roku podkreślało, że egzamin nie poszedł im najlepiej. Oto niektóre z komentarzy: "Będzie z 10 proc.", "O matko, co to było...", "I te rośliny w każdym zadaniu".
Niektórzy ze zdających zaznaczali jednak, że egzamin nie był wcale taki trudny i poszedł im dość dobrze. "Chyba moja kompromitacja nie będzie aż tak duża. Spora część zadań to było to, czego uczyłam sie kilka ostatnich dni na ostatnią chwilę, więc uczenie się z biologii przed samą maturą dla mnie miało sens" – napisała na Twitterze jedna z maturzystek.
Inna zdająca stwierdziła z kolei, że "zrobiła wszystkie zadania". Kolejny maturzysta opublikował na Twitterze następującą wypowiedź, dotyczącą matury z biologii w 2022 roku: "Bardzo łatwa, nie byłem jakoś dobrze przygotowany, a w półtorej godziny praktycznie wszystko zrobiłem poza paroma podpunktami". "Śmieszna była ta biologa, po 1,5 h wyszłam" – dodała inna maturzystka.
Po maturze z biologii w 2021 roku SE podał z kolei, że "widać, że uczniom nie jest do śmiechu". Wielu z nich wyszło z matury grubo przed czasem, bo zadania z arkusza CKE okazały się dla nich o wiele za trudne. "Maturzyści są załamani, niektórzy w dość żartobliwy sposób przyznają od razu, że nie dostaną się na wymarzone studia" – brzmi ocena matury z biologii z 2021 roku.
Jeden z uczniów maturę z biologii w 2021 roku skomentował następująco: "Ten kto będzie sprawdzał mój arkusz bardzo się uśmieje". Inna uczennica dodała, że "wyszła po godzinie i 20 minutach".
We wtorek, 20 grudnia, w sesji porannej zdający przystąpili do egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym. Jakie zadania znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym?
Punktualnie, o godzinie 9:00, uczniowie otworzyli arkusze egzaminacyjne i rozpoczęli próbną maturę z biologii na poziomie rozszerzonym. Biologia, tak jak pozostałe przedmioty, przeprowadzana jest według założeń nowej formuły, ale zawarte w arkuszu polecenia opracowane zostały na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Jakich zagadnień dotyczą wymagania? Między innymi: różnorodności biologicznej, podziałów komórkowych, budowy i fizjologii człowieka, genetyki, ekologii, czy biotechnologii.
dowiedz się więcej matura próbna z biologii - poziom rozszerzony
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|