Dla kogo praca w BPO?

Dla kogo praca w BPO?

18.06.2021

praca w bpo

Praca w BPO (Business Process Outsourcing)

Coraz więcej biznesów, by móc działać płynnie i oferować szeroki zakres działań, sięga po usługi firm zewnętrznych. Działalność związaną m.in. z księgowością i finansami, ale także IT oraz HR (Human Resources) zapewniają firmy z sektora BPO, których zadaniem jest świadczenie usług na rzecz innych podmiotów zewnętrznych.

Jakie są zalety istnienia Business Process Outsourcing? Przede wszystkim to redukcja kosztów własnych dla zatrudniającej firmy. Stałe etaty dla całej gamy pracowników w każdej firmie wiążą się z olbrzymimi kosztami, dotyczącymi nie tylko wypłat, ale również ubezpieczeń pracowniczych i społecznych.

Natomiast korzystanie z usług specjalistycznej firmy zewnętrznej pozwala przedsiębiorcy na użycie najbardziej efektywnych rozwiązań przy jednoczesnej możliwości skupienia się na zasadniczej działalności danego przedsiębiorstwa.

 

Oczekiwane wykształcenie, ukończone kierunki

Przede wszystkim poszukiwane są osoby z wykształceniem wyższym i ze znajomością języków obcych. Wbrew pozorom, w przypadku takich branż jak BPO i w ogólnie pojętym outsourcingu doświadczenie zdobywa się nie na konkretnych wydziałach, a na kursach i szkoleniach (tzw. onboarding, który ma na celu wdrożenie pracownika i przygotowanie go do pracy w zawodzie).

Co jest niezbędne, to znajomość języków obcych i mowa tu nie tylko o angielskim. W Polsce w outsourcingu zatrudnia kilkadziesiąt zagranicznych firm, gdzie angielski uważany jest za język podstawowy. Tu szanse na znalezienie pracy mają ci, którzy mogą pochwalić się znajomością przynajmniej dwóch języków obcych, w tym tych mniej popularnych, na przykład takich jak szwedzki, holenderski, fiński, czeski, norweski, a nawet portugalski.

Uniwersytet Łódzki myśli o studentach, którzy chcieliby pracować w outsourcingu, dlatego stworzył kierunek lingwistyka dla biznesu. W BPO cenieni są również ludzie z konkretnym wykształceniem, od księgowości i funduszy inwestycyjnych do biologii molekularnej czy diagnostyki chorobowej – wszystko zależy oczywiście od zatrudniającego przedsiębiorstwa.

kierunki studiów:

filologia angielska

filologia germańska

filologia czeska

filologia hiszpańska

filologia niderlandzka

filologia norweska

filologia portugalska

filologia włoska

lingwistyka

lingwistyka dla biznesu

lingwistyka w komunikacji specjalistycznej

 

Ważne umiejętności

Przynajmniej dwa języki obce. Dodatkowo, w outsourcingu odnajdą się osoby z już wcześniej nabytą wiedzą w konkretnej, nawet wąskiej dziedzinie.

 

Proces rekrutacji w BPO

W BPO proces rekrutacji przebiega kilkustopniowo. Pierwszym etapem jest selekcja nadesłanych aplikacji i analiza CV pod kątem znajomości języków i wcześniejszego doświadczenia. Podczas kolejnego etapu dochodzi do rozmowy kwalifikacyjnej (często przeprowadzanej telefonicznie).

Sprawdzana jest nie tylko znajomość języków obcych i umiejętność ich użycia w praktyce w różnych sytuacjach zawodowych, ale również kompetencje zdobyte na wcześniejszych stanowiskach.

Na kolejnych stopniach (spotkanie rekrutacyjne oraz rozmowa z menedżerem) oceniany jest również potencjał rozwojowy kandydata, jego otwartość na zmiany i umiejętność szybkiego uczenia i przystosowywania się do nowych sytuacji.

 

Zarobki w BPO 2021*

W BPO średnie stawki zależą nie tylko od stanowiska, ale przede wszystkim od popularności języka. Im rzadszy jest na rynku, tym wyższych stawek można oczekiwać.

 

 

Osoby bez doświadczenia, język angielski – 3300 zł brutto
Młodszy księgowy – 3370 zł brutto
Księgowy – 4820 zł brutto
Główny księgowy – 7500 zł brutto
Młodszy pracownik z poszukiwanym językiem – 5900 zł brutto
Kierownik z poszukiwanym językiem w dziale HR, IT lub w księgowości – 8500 zł brutto
Manager z poszukiwanym językiem w dziale HR, IT lub księgowość – 11 400 zł brutto
 

 

Pracodawcy

Hewlett-Packard, SouthWestern, Infosys BPO Poland Sp. z o.o., Voice Contact Center, Conduent, Target BPO Sp. z o.o., Dimar Polska, Accenture, CERI International Sp. z o.o., Atos Origin.

 

* Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl i/lub praca.pl.

Komentarze (0)