Filologia włoska studia - kierunek studiów

Kto z nas nie zna wyrażenia „La dolce vita”? Jest to tytuł klasycznego filmu Federico Felliniego, który opowiada o tygodniu z życia dziennikarza w Rzymie, jego poszukiwaniu szczęścia i miłości. Współcześnie wyrażenie to kojarzy nam się z tytułowym „słodkim życiem” jakie prowadzą mieszkańcy słonecznej Italii razem z ich pozytywnym nastawieniem do życia, leniwie płynącymi dniami, słodkimi śniadaniami, siestą... ale i głośnym, wesoło brzmiącym językiem.

Sam język pochodzi z grupy romańskiej i jest językiem urzędowym we Włoszech, San Marino, Watykanie, Szwajcarii oraz na Istrii – należącej do Chorwacji i Słowenii. Porozumiemy się w tym języku również we Francji – a zwłaszcza na Korsyce – na Malcie, oraz w skupiskach włoskiej emigracji w Argentynie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Tunezji. Mało kto pamięta, że Włochy także miały przeszłość kolonialną, zatem język włoski przyda nam się również w Albanii, Erytrei, Libii, Etiopii czy Somalii. Język ten, jak każdy inny, kształtował się na przestrzeni wieków, ale wypracowany został na przełomie XIII i XIV wieku między innymi przez autorów wielkich dzieł włoskich takich jak Dante Alighieri, Francesco Petrarca czy Giovanni Boccaccio. Obecnie mówi nim ok. 120 mln ludzi na świecie.

Filologia włoska jest kierunkiem, który łączy naukę języka i zgłębianie aspektów kulturowych, ze szczególnym naciskiem na poznawanie literatury danego kraju. Jako student tego kierunku będziesz uczęszczać na najwięcej zajęć z bloku językowego, więc między innymi na praktyczną naukę języka włoskiego, gramatykę opisową, pragmatykę, gramatykę kontrastywną, fonetykę i fonologię, a wszystko to będzie miało na celu nauczenie Cię języka tego słonecznego kraju do perfekcji. Oprócz tego będziesz uczęszczał na wykłady o tematyce historycznej – poznasz dzieje Italii, historię języka i literatury, a ponadto zorientujesz się w sztuce, która jest równie bogata, co literatura. Dodatkowo nauczysz się łaciny i będziesz odbywać lektoraty z drugiego języka zachodnioeuropejskiego – jak angielski czy niemiecki.

WAŻNE TEMATY

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGIA WŁOSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Kierunek filologia włoska prowadzony jest przez:

Wydział Filologiczny UŁ

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Kierunek filologia włoska prowadzony jest przez:

Wydział Neofilologii UW

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Filologię włoską

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • znajomości języka włoskiego na poziomie zaawansowanym
 • podstawowej znajomości języka łacińskiego
 • podstaw językoznawstwa
 • translatoryki
 • historii i współczesnych realiów Italii
 • kultury, sztuki i literatury włoskiej

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologia włoska

Absolwent kierunku Filologia włoska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • biurach tłumaczeń
 • placówkach dyplomatycznych
 • korespondent zagraniczny
 • szkolnictwie wyższym
 • wydawnictwach zagranicznych
 • szkołach językowych
 • turystyce

 

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU FILOLOGIA WŁOSKA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA WŁOSKA

Komentarze (1)

roczna-studentka-uam odpowiedz

UAMowska italianistyka niewielu zadowoli! A wybór drugiego jezyka oggromny - francuski albo francuski. W dodatku jakims tajemniczym niekompetentnym sposobem dziela studentów na grupy poczatkujace i zaawansowane a potem wszystko mieszaja z myślą o wykladowcach i systemie, a nie studentach. I wtedy ktos, kto ledwo zna podstawy, ma za zadanie pisac te same prace co Włoch czy Włoszka. Brawo! Wszyscy tam bylismy zniecheceni i wkurzeni narzuconym francuskim.