Praca w budownictwie i nieruchomościach

Praca w budownictwie i nieruchomościach

18.06.2021

Praca w budownictwie

Praca w budownictwie i nieruchomościach

Branże takie jak budownictwo, nieruchomości i administracja oraz zarządzanie nieruchomościami są na rynku dosyć niestałe. W pierwszych miesiącach roku może nie być żadnego zapotrzebowania na pracowników, by w ciągu kilku miesięcy sektor budowlano-nieruchomościowy przeżywał prawdziwy boom i zatrudniał pracowników setkami.

Jednak rozwój infrastruktury oraz liczne projekty modernizacyjno-restrukturyzacyjne, często wspierane przez środki pochodzące z Unii Europejskiej, pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość w tych zawodach.

Budownictwo i nieruchomości to dosyć szeroka branża, skupiająca w sobie nie tylko konkretne zawody budowlane (betoniarz, cieśla, tynkarz itp.), ale też inżynierów i projektantów, deweloperów, architektów i architektów wnętrz, jak również administratorów gruntów i nieruchomości czy pośredników nieruchomości.

 

Oczekiwane wykształcenie, ukończone kierunki

Od konkretnych kierunków w szkołach zawodowych, po studia architektoniczne lub studia podyplomowe z zarządzania nieruchomościami. Pracę w budownictwie może znaleźć również prawnik, np. jako doradca ds. inwestycji. Szczególnie uczniowie szkół zawodowych, przygotowywani do konkretnych zawodów, nie muszą martwić się o pracę.

Z raportu Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji z 2014 roku wynika, że 60% przebadanych absolwentów tzw. zawodówek zdobywa zatrudnienie tuż po opuszczeniu szkoły, przy czym kolejne 20% wybiera dalszą edukację na studiach wyższych. Znajomość języków obcych nie jest wymagana, jednak oczekiwana, szczególnie jeśli myślimy o pracy za granicą.

Podczas bessy na rynku warto zainteresować się licznymi ofertami z branży budowlanej w Niemczech, Holandii czy Norwegii.

kierunki studiów:

architektura

budownictwo

chemia budowlana

gospodarka nieruchomościami

inwestycje i nieruchomości

 

Ważne umiejętności

Cenieni są dokładni i sumienni specjaliści, niezależnie od wykonywanego zawodu.

 

Budownictwo proces rekrutacji

Jak w przypadku poszukiwania każdej innej pracy, proces rekrutacji jest przynajmniej dwuetapowy, podzielony na konkurs CV oraz późniejszą rozmowę kwalifikacyjną. Tutaj, poza wykształceniem, ceni się przede wszystkim doświadczenie, więc warto korzystać z ofert praktyk i staży już na najwcześniejszych etapach edukacji.

 

Budownictwo zarobki 2021*

 

Tynkarz – 4100 zł brutto
Robotnik drogowy – 3480 zł brutto
Pracownik administracyjny – 3750 zł brutto
Operator maszyn budowlanych – 4150 zł brutto
Cieśla – 4150 zł brutto
Geodeta – 4030 zł brutto
Architekt wnętrz – 4840 zł brutto
Specjalista ds. administracyjnych – 4250 zł brutto
Asystent projektanta – 4900 zł brutto
Administrator nieruchomości – 4340 zł brutto
Majster – 5860 zł brutto
Inżynier budowy – 5260 zł brutto
Inspektor nadzoru budownictwa – 6000 zł brutto
Architekt – 5480 zł brutto
Kierownik budowy – 8320 zł brutto
 

 

Pracodawcy

Budownictwo: St. Paul’s Developments, Virako Sp. z o.o., Skanska S.A., TP Teltech, Randstad Polska, Warbud S.A., Hays Poland, Crafts, Eurovia Polska S.A, Etex Building Materials Polska Sp. z o.o., Budimex S.A., Cemex Polska Sp. z o.o., CTER Sp. z o.o., Dyckerhoff Polska Sp. z o.o., MURAPOL S.A.

Nieruchomości: Home Broker S.A., PÓŁNOC Nieruchomości S.A., Metrohouse, Mzuri Sp. z o.o., Nordhaus Sp. z o.o., Freedom Nieruchomości Sp. z o.o. Sp. k., Zespół Zarządców Nieruchomości Sp. z o.o.

 

* Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony wynagrodzenia.pl i/lub praca.pl.

Komentarze (0)