Rekrutacja do szkoły średniej

Pokaż więcej

Pokaż więcej

Rekrutacja do szkoły średniej

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych jest bardzo stresującym momentem dla każdego ucznia. To właśnie od niej zależy, czy dostanie się on do wymarzonej placówki. Podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych szalenie ważne jest, by znać terminy, które podczas tej rekrutacji obowiązują i nie przegapić żadnego z nich.

Rekrutacja do szkoły średniej składa się z kilku części. Często uczniowie zastanawiają się, do ilu szkół mogą składać dokumenty.

Zazwyczaj młodzi ludzie mogą składać podanie o przyjęcie do trzech szkół. W ramach tych szkół kandydat do liceum może wybrać dowolną liczbę klas.

Ósmoklasista w rekrutacji do szkoły średniej może uzyskać maksymalnie 200 punktów. To właśnie zebrane punkty decydują o tym, do jakiej szkoły podstawowej dostanie się uczeń. Połowę, czyli 100 punktów, uczeń może uzyskać z egzaminu ósmoklasisty.

 

Obliczanie punktów przy rekrutacji do szkoły średniej

Podczas rekrutacji do szkoły średniej liczą się także punkty za oceny na świadectwie. Pod uwagę brany jest język polski, matematyka oraz jeszcze dwa inne przedmioty, które zamieszczone są w wykazie danej klasy w konkretnym liceum. Ile punktów otrzymuje się za poszczególne oceny?

  • Ocena celująca – 18 punktów,
  • Ocena bardzo dobra – 17 punktów,
  • Ocena dobra – 14 punktów,
  • Ocena dostateczna – 8 punktów,
  • Ocena dopuszczająca – 2 punkty.

 

Czym kierować się, wybierając szkołę średnią?

Wybierając szkołę średnią, należy kierować się przede wszystkim tym, czy któryś z profili, które oferuje dana placówka, jest zgodny z twoimi zainteresowaniami. Warto również zapytać o opinie na temat danej szkoły starszych kolegów.

Szalenie ważnym elementem jest również poziom nauki w danej szkole – to sprawdzisz dzięki rankingom szkół w twoim regionie. Warto zwrócić również uwagę na to, czy placówka znajduje się niedaleko twojego miejsca zamieszkania, czy jest do niej dobry dojazd. Istotne są również zajęcia dodatkowe, które są w niej prowadzone – to właśnie dzięki nim uczeń może rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

 

Rekrutacja uzupełniająca – na czym polega?

Jeżeli uczeń nie dostanie się w pierwszym terminie do wymarzonej szkoły średniej – może spróbować szczęścia podczas rekrutacji uzupełniającej.

Nabór do szkoły średniej dzieli się na dwa etapy – pierwszy to rekrutacja zasadnicza, która odbywa się zazwyczaj od połowy maja do końca roku szkolnego, a także drugi etap rekrutacji, który ma miejsce pod koniec lipca i na początku sierpnia.

Jest on organizowany przez szkołę, gdy gdy w placówce zostaną jeszcze wolne miejsca do konkretnych klas. Wtedy właśnie o przyjęcie mogą ubiegać się osoby, którym nie powiodło się w pierwszym terminie.

Wyświetl więcej Zwiń

Komentarze (0)