Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
27.11.2022
Rekrutacja do szkół średnich jest bardzo ważnym procesem, który odbywa się tuż po egzaminie ósmoklasisty i zakończeniu ósmej klasy szkoły podstawowej. To właśnie wtedy okaże się, czy uczeń dostanie się do wymarzonej placówki. Cały proces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej wymaga złożenia odpowiednich dokumentów i pilnowania terminów.
Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do kilku placówek. W tym tekście tłumaczymy, ile szkół można wybrać po 8 klasie szkoły ponadpodstawowej.
Proces rekrutacji do szkoły średniej jest już ostatnim (bardzo ważnym!) krokiem przed rozpoczęciem nowego etapu edukacji. Należy do niego podejść z dużą powagą i zaangażowaniem, ponieważ na przykład ominięcie jakiegoś terminu lub niedostarczenie ważnego dokumentu może ucznia pozbawić szans na naukę w wybranej przez siebie placówce.
Co znajdziesz w artykule
W trakcie procesu rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej kandydat (czyli ósmoklasista) układa listę szkół i klas, do których chciałby się dostać.
Uczeń podczas procesu rekrutacji do szkoły średniej może wybrać kilka szkół, w których chciałby się uczyć. Według przepisów – kandydaci z całej Polski mogą składać podania o przyjęcie do trzech szkół ponadpodstawowych (i do dowolnej liczby klas).
Decyzje o tym, ile szkół można wybrać po 8 klasie, są jednak podejmowane też indywidualnie, zależnie od danego regionu Polski (gminy, powiatu, etc). Dobrym przykładem jest miasto Warszawa, które zdecydowało, że uczeń może "złożyć papiery" do dowolnej liczby szkół średnich.
W takiej sytuacji nie ma jednak sensu wpisywania bardzo dużej liczby szkół średnich – wystarczy kilka, maksymalnie kilkanaście. Ważne jest jednak, by ułożyć je w odpowiedniej kolejności (to samo dotyczy wybranych klas).
Sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Podczas rekrutacji do szkół średnich obowiązują progi punktowe. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, że uczeń musi zdobyć określoną ilość punktów (za świadectwo, egzamin ósmoklasisty, ewentualne dodatkowe osiągnięcia), by dostać się do konkretnej szkoły.
Każda placówka indywidualnie określa progi punktowe w danym roku. Uczeń, składając dokumenty do danej szkoły, czyli ubiegając się o przyjęcie do niej, nie wie, jakie są progi punktowe. Warto jednak przeanalizować, jakie progi punktowe obowiązywały w danej szkole w poprzednich latach – to pozwoli określić, czy z naszymi wynikami będziemy w stanie dostać się do danej placówki.
Kandydaci rywalizują ze sobą o miejsce w danej szkole ponadpodstawowej. Przed złożeniem dokumentów do konkretnych szkół – warto wypisać sobie wszystkie te placówki, do których chcielibyśmy się dostać (a także konkretne klasy) i sprawdzić, jakie były tam progi punktowe w zeszłym roku. To pozwoli nam realnie ocenić nasze szanse na dostanie się do konkretnej placówki.
Sprawdź
Oczywiste jest, że w prestiżowych i obleganych liceach progi punktowe będą wysokie (prawdopodobnie trafią tam jedynie uczniowie ze szczególnymi osiągnięciami oraz ósmoklasiści z wybitnymi wynikami w nauce), natomiast w mniej prestiżowych szkołach będą one niższe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
W procesie rekrutacji do szkoły średniej ósmoklasista może zdobyć maksymalnie 200 punktów. 100 punktów za wynik na egzaminie ósmoklasisty, z kolei pozostałe punkty są przyznawane za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia lub dodatkową działalność.
Sprawdź
Za oceny na świadectwie uczeń może uzyskać następującą ilość punktów:
Dodatkowe punkty:
dowiedz się więcej
Jak liczyć punkty i jakie zmiany w rekrutacji do szkół średnich
Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie?
Co zrobić, jeśli masz za mało punktów, by dostać się do liceum
Dalsza część artykułu pod reklamą
Uczeń za wszystkie egzaminy ósmoklasisty może uzyskać maksymalnie 100 punktów. Jak więc obliczyć wyniki z poszczególnych egzaminów? Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35.
Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Nieco inaczej oblicza się punkty z egzaminu z języka obcego nowożytnego. Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).
dowiedz się więcej
jak liczyć i zdobyć dodatkowe punkty na świadectwie
Rekrutacja do szkoły średniej
Podczas rekrutacji do szkoły średniej ucznia czekają następujące etapy:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Uczniowie po skończeniu 8 klasy szkoły podstawowej muszą podjąć bardzo ważną decyzję, czyli wybrać szkołę średnią. Na co należy zwrócić uwagę przy takim wyborze? Przede wszystkim na to, jaką renomę ma dana szkoła, czy profile klas, które są w niej dostępne, korelują z naszymi zainteresowaniami.
Bardzo ważne jest również to, czy uczeń będzie miał możliwość rozwijania swoich pasji, na przykład poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kółkach zainteresować. Należy także zwrócić uwagę na to, na jakim poziomie w danej szkole jest zdawalność matury.
Sprawdź
Dobrym pomysłem jest również podpytanie starszych kolegów (jeśli mamy taką możliwość) o to, czy kadra nauczycielska jest przyjaźnie nastawiona do uczniów, czy pracownie są dobrze wyposażone. Pod uwagę trzeba także wziąć odległość danej placówki od naszego domu, a także to, czy codzienny dojazd do niej nie będzie dla nas zbyt uciążliwy.
Jaki profil klasy wybrać
Wybierając profil w liceum, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę swoje zainteresowania i pasje. Wybierzcie taki, który pozwoli wam je rozwijać, a później kontynuować na studia. Już na początku liceum trzeba pomyśleć także, na jakie studia chcielibyście się dostać i jakie przedmioty na maturze będą brane pod uwagę. Fakt, że pójdziecie na przykład do klasy humanistycznej, wcale nie oznacza, że nie będziecie później mogli się dostać na studia medyczne, jednak będzie to znacznie trudniejsze.
Sprawdź
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia