26.01.2023
Studia medyczne to marzenie wielu osób, bowiem przygotowują do wykonywania zawodów nie tylko ważnych, ale i prestiżowych i dobrze płatnych. Studia te należą nie tylko do ciekawych i perspektywicznych, ale i wymagających, zwłaszcza że najpopularniejsze kierunki medyczne (np. kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny) prowadzone są w systemie jednolitych studiów magisterskich i nastawione są nie tylko na zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale i wielu praktycznych umiejętności.
Wiele osób uważa, że studia medyczne pozwalają pozyskać kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu lekarza. To spora nieścisłość, ponieważ zawodów medycznych jest znacznie więcej, dlatego też oferty kształcenia bywają bardzo bogate i różnorodne.
Jak zatem może wyglądać nasza przyszłość po ukończeniu nauki? Wszystko zależy od tego, który kierunek wybierzemy i jaką ścieżką będziemy podążać. Pewne jest to, że wśród absolwentów znajdą się nowi lekarze, farmaceuci, fizjoterapeuci, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne czy ratownicy medyczni.
Co znajdziesz w artykule
Oferty edukacyjne mogą być mniejsze, bądź większe. Co warto zaznaczyć, kierunki medyczne dostępne są nie tylko w uczelniach medycznych, ale i w uczelniach o szerokim profilu kształcenia oraz uczelniach sportowych, czyli nastawionych na tematykę wychowania fizycznego.
Jaki jest wybór? Bardzo szeroki. W gronie uczelni, w których można zdobywać kwalifikacje do wykonywania zawodów medycznych wymienić można między innymi: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Pomorski Uniwersytet w Szczecinie, Śląski Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, czy Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą do ubiegania się o przyjęcie na medycynę czy stomatologię jest solidna wiedza z biologii. Osiągając jak najlepszy wynik z tego przedmiotu możemy nie tylko realnie myśleć o dostaniu się na wymarzoną uczelnię, ale i później będzie nam łatwiej poradzić sobie na studiach z takimi zagadnieniami jak: fizjologia, anatomia, immunologia, genetyka, czy farmakologia.
Drugim przedmiotem, który najczęściej brany jest pod uwagę w procesie rekrutacji jest chemia. W przestrzeni studiów medycznych funkcjonują takie kierunki, w których chemia jest nawet najważniejsza, a najlepszymi przykładami mogą być takie kierunki jak Farmacja i Analityka medyczna.
Co warto sprawdzić jeśli zastanawiamy się nad studiami medycznymi? Zasady i wymagania rekrutacyjne, ponieważ kierunki mogą różnić się ilością przedmiotów, które są ważne i brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym. O czym jeszcze należy pamiętać? O tym, żeby w przygotowaniach do matury z chemii i biologii nie zapomnieć o pozostałych przedmiotach, czyli fizyce, matematyce i języku obcym.
Studia medyczne należą do popularnych, a kierunki z tego obszaru kształcenia możemy śmiało nazwać obleganymi, dlatego aby z optymizmem patrzeć na proces rekrutacji i spełnić swoje marzenia o studiach należy wykazać się jak najlepszymi wynikami maturalnymi. Mówiąc inaczej, w wyścigu po indeks należy pokonać wielu innych kandydatów.
Przed egzaminem ósmoklasisty dobrze jest wiedzieć, które licea najlepiej przygotowują do egzaminów maturalnych z najczęściej wymaganych na kierunek lekraski oraz kierunek lekarsko-dentystyczny przedmiotów czyli biologii, chemii, fizyki oraz matematyki na poziomie rozszerzonym?
Pierwszą „5” zestawienia tworzą: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, II LO im. księżny Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, oraz II LO im. Stefana Batorego w Warszawie . To właśnie w tych szkołach wyniki maturalne z takich przedmiotów jak biologia, chemia, fizyka oraz matematyka są najwyższe.
Wyniki matury 2022 z biologii, chemii, fizyki oraz matematyki na poziomie rozszerzonym. Przelicznik punktów znajdziesz w dziale ranking liceów oraz techników.
Sprawdź więcej szkół
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|