Co, jeśli masz za mało punktów, by dostać się do wymarzonego liceum? Rekrutacja uzupełniająca to kolejna szansa

Co, jeśli masz za mało punktów, by dostać się do wymarzonego liceum? Rekrutacja uzupełniająca to kolejna szansa

Co, jeśli masz za mało punktów, by dostać się do wymarzonego liceum? Rekrutacja uzupełniająca to kolejna szansa

27.11.2022

Co, jeśli masz za mało punktów, by dostać się do wymarzonego liceum? Rekrutacja uzupełniająca to kolejna szansa

Zbyt mała ilość punktów z egzaminu ósmoklasisty i tych, które uczeń otrzymał na świadectwie szkolnym, wcale nie musi przekreślać marzeń o dostaniu się do konkretnej placówki. Trzeba wytrwale próbować i nie można się poddawać.

Egzamin ósmoklasisty i wybór nowej szkoły to dla każdego ucznia ogromny stres. Jedno i drugie wiąże się z tym, jak potoczy się dalsza ścieżka ucznia, czy będzie mógł rozwijać swoje pasje, zdobywać nową wiedzę, a w konsekwencji – czy dostanie się na upragnione studia. Zdarza się jednak tak, że mimo starań młodego człowieka, nie udaje mu się zakwalifikować do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Co należy robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie można się poddawać!

O rekrutacji do liceum pomyśl już wcześniej

Już wcześniej, kilka miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego, a nawet już we wrześniu, warto pomyśleć o rekrutacji do liceum. Przede wszystkim należy wcześniej sprawdzić, jakie progi punktowe były w poprzednich latach w danych szkołach – to pozwoli się zorientować w tym, ile mniej więcej punktów uczeń będzie musiał zdobyć na egzaminie i na świadectwie szkolnym.

Warto również przyłożyć się do nauki – dzięki temu zwiększą się szanse na dostanie do wymarzonej szkoły, a zmniejszy... stres. Być może też tuż przed zakończeniem roku szkolnego uda się poprawić niektóre oceny – pamiętaj, czasami tylko jedna z nich może zaważyć na tym, czy uda ci się zdobyć wymaganą liczbę punktów.

 

Sprawdź 

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Rekrutacja uzupełniająca – druga szansa, gdy zabraknie ci punktów

Jeżeli uczniowi nie udało się dostać do danej szkoły – musi wiedzieć, że jeszcze nic straconego. Po rekrutacji właściwej następuje rekrutacja uzupełniająca. Uczniowie znowu muszą złożyć wnioski o przyjęcie do szkół. Jeżeli rekrutacja podstawowa odbywała się w formie elektronicznej – prawdopodobnie również rekrutacja uzupełniająca odbędzie się w ten sposób. Wcześniej należy jednak dokładnie to sprawdzić. Być może niektóre placówki będą wymagały, by wnioski składać bezpośrednio w placówce.

Zdarza się tak, że uczniowie, którzy dostali się do szkoły podczas rekrutacji podstawowej, zmienią zdanie i wybiorą inną placówkę. Wtedy właśnie zwolnią się miejsca dla uczniów z rekrutacji uzupełniającej. Koniecznie więc musisz to zrobić, jeśli zabrakło ci punktów w pierwszym podejściu.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Odwołanie się od decyzji komisji rekrutacyjnej

Uczeń ma także prawo odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej. W ciągu 5 dni od ogłoszenia wyników uczeń wraz ze swoim rodzicem może poprosić o uzasadnienie decyzji.

Dyrekcja szkoły ma obowiązek, by zrobić to w ciągu 5 dni. W ciągu 7 dni od uzyskania uzasadnienia, uczeń może złożyć odwołanie od tej decyzji. Dyrektor szkoły może uznać, że rzeczywiście odwołanie było uzasadnione, a kandydat zostanie przyjęty.

 

Odwołanie od decyzji szkoły jest uzasadnione w następujących przypadkach:

  • Uczeń musi mieć potwierdzenie, że złożył wniosek do danej szkoły, a jego nazwisko nie pojawiło się ani na liście kandydatów zakwalifikowanych, ani na liście kandydatów niezakwalifikowanych. Być może przez pomyłkę nie został wzięty pod uwagę.

  • Na stronie szkoły pojawiła się informacja, ile punktów miał kandydat, który został przyjęty do danej klasy jako ostatni. W sytuacji, gdy okaże się, że taka osoba miała mniej punktów od ucznia, który się nie zakwalifikował – odwołanie od tej decyzji będzie uzasadnione.

  • Gdy uczeń ma wystarczającą ilość punktów (tyle co ostatnia zakwalifikowana osoba), a dodatkowo spełnia specjalne kryteria pierwszeństwa i zostało to odnotowane we wniosku. Te kryteria to problemy zdrowotne ograniczające możliwość wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jeśli zależy ci na konkretnej szkole – spróbuj dostać się do innej klasy

Pamiętaj o tym, że rekrutacja jest prowadzona do konkretnych klas. Być może jeśli nie dostałeś się do jednej klasy – warto spróbować sprawdzić, czy są miejsca w innej klasie równoległej, np. o podobnym profilu. Dzięki temu będziesz mógł uczęszczać do wymarzonej szkoły.

Jeżeli to również się nie uda – możesz złożyć dokumenty do szkoły drugiego wyboru, a po rozpoczęciu roku szkolnego spróbować przenieść się do tej konkretnej placówki. Często zdarza się, że uczniowie, którzy już rozpoczną naukę w danej szkole, z jakichś powodów zmieniają zdanie, dzięki czemu tworzy się wolne miejsce w danej klasie. Jeżeli to również nie przyniesie efektów – spróbuj znowu po pierwszym semestrze.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Częste błędy uczniów podczas procesu rekrutacji

Częstym błędem podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej jest wybieranie przez ucznia placówek, w których próg punktowy przewyższa punktację kandydata. Mierz siły na zamiary!

Analizując progi punktowe, zwróć uwagę na to, by wybrać szkołę pierwszego wyboru, do której najbardziej chcesz się dostać (nawet, jeżeli próg punktowy jest nieco za wysoki).

Jako szkołę drugiego wyboru wybierz tę, do której realnie możesz się dostać (liczba twoich punktów powinna być podobna do progów punktowych danej placówki). Jako szkołę trzeciego wyboru wybierz tę, gdzie progi punktowe są niższe od twojej punktacji.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dodatkowe punkty rekrutacyjne ratunkiem dla ucznia

Pomyśl, czy nie pominąłeś żadnych dodatkowych punktów rekrutacyjnych. Możesz je otrzymać za:

  • świadectwo z paskiem - dostajesz 7 dodatkowych pkt,
  • udział w wolontariatach szkolnych możesz otrzymać 3 pkt.

Za sukcesy w konkursach kuratoryjnych, wiedzy oraz osiągnięcia sportowe lub artystyczne również możesz otrzymać punkty.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (1)

fadsgbhjof odpowiedz

"Częstym błędem podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej jest wybieranie przez ucznia placówek, w których próg punktowy przewyższa punktację kandydata." Co to jest? Nikt nie zna liczy punktów poza laureatami (200), to jest jakaś paranoja mam zgadywać ile będę miał punktów za egzamin.

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2025

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia