1. Dla kogo ten kierunek
Studia na kierunku logistyka od wielu lat przyciągają bardzo wiele osób chętnych. Być może i ty już nie raz miałeś okazję słyszeć o tym kierunku. Jednak czym właściwie zajmuje się logistyka i czy w istocie opłaca się ją studiować? W najprostszym rozumieniu logistyka to taka dyscyplina, która zajmuje się całym procesem przepływu surowców – od planowania i realizacji aż po kontrolę. Współcześnie niemal każda branża musi korzystać z usług wyspecjalizowanych logistyków tak, by mieć pewność, że przepływ różnego rodzaju surowców będzie przebiegać sprawnie.
Logistycy zajmują się także bezpośrednią obsługą klientów, prognozowanie popytu, czy planowanie usług transportowych. Zatem zakres działań osób, które wykonują ten zawód, jest dość rozbudowany. Jeżeli w takim razie jesteś osobą, która chciałby uzyskać praktyczne wykształcenie wyższe, które będzie przydatne w praktycznie każdej aktywności zawodowej, cechuje cię analityczne myślenie i lubisz pracę z ludźmi, to niewątpliwie jest to kierunek, na którym się odnajdziesz.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logistyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku logistyka w Krakowie realizowane są w ramach drugiego stopnia. Drugi stopień to studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Uczelnie w Krakowie mają przygotowaną bogatą ofertę studiów logistycznych. Już to pokazuje, jak bardzo popularny jest to kierunek i jak wiele osób rozważa naukę na nim. Swoją przygodę z logistyką możesz rozpocząć na uczelniach takich jak: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Ignatianum, Wyższa Szkoła Biznesu, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Krakowska Akademia, czy Społeczna Akademia Nauk. Jak widzisz – możliwości jest bardzo dużo, więc zastanów się, która z tych ofert najbardziej będzie odpowiadać twoim oczekiwaniom.
4. Praca po studiach
W kierunki studiów w Krakowie takie jak logistyka wpisany jest interdyscyplinarny charakter kształcenia. W praktyce oznacza to, że absolwenci tego kierunku mogą odnaleźć się właściwie w każdej pracy, w której podstawą jest przepływ surowców oraz współpraca z klientami. Zatem jeżeli zależy ci na otrzymaniu takiego fachowego wykształcenia, to studia te będą dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Po ukończeniu tego kierunku będziesz specjalistą do spraw logistyki i będziesz mógł pracować właściwe w każdym sektorze gospodarczym i przemysłowym. Absolwenci krakowskich uczelni będą planować transport surowców pomiędzy poszczególnymi osobami. To one dbają o prawidłowy rozkład materiałów w magazynach, dbają o to, by dostawy odbywały się na czas. Niejednokrotnie logistycy zajmują bardzo wysokie stanowiska w kadrze zarządzającej, co przekłada się także na ich wysokie zarobki. Zatem praktyczne wykształcenie wyższe po studiach na kierunku logistyka da ci wszystko to, czego potrzebujesz.
5. Program studiów i przedmioty
Przyszli logistycy, aby stanowić konkurencyjną grupę zawodową na rynku pracy, muszą dysponować naprawdę wszechstronnym wykształceniem. Zatem studenci poznają wiele rozbudowanych zagadnień. Część z nich ma charakter przede wszystkim ścisły.
W programie studiów na kierunku logistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
matematyka;
-
analiza;
-
statystyka.
Jednak to oczywiście nie wszystko. Te przedmioty stanowią pewien filar edukacji na kierunku logistyka, jednak to tylko część kompletnego wykształcenia logistyka. Znaczna część zajęć dotyczy zagadnień takich jak:
Oprócz tego zaplecze wiedzy profesjonalnego logistyka obejmuje zagadnienia związane z prawem gospodarczym i handlowym, także na arenie międzynarodowej. Zatem jeżeli kiedykolwiek słyszałeś opinie, że studia logistyczne należą do studiów prostych, to już teraz musisz zdać sobie sprawę z tego, że były to opinie nieprawdziwe. Logistyk dysponuje bowiem wszechstronną wiedzą, która będzie stanowić podstawę jego działań praktycznych.
Umiejętności absolwentów tego kierunku muszą obejmować oczywiście takie aspekty jak planowanie, realizację, czy kontrolę przepływu surowców. Jednak warto sobie uświadomić, że specjalista do spraw logistyki musi dysponować szeregiem kompetencji miękkich, ponieważ to zawód ten zakłada nieustanny kontakt z innymi pracownikami oraz klientami.