Studia na kierunku Położnictwo w Poznaniu są jednym z najchętniej wybieranych kierunków medycznych ze względu na swoją interdyscyplinarność oraz pewność zatrudnienia, jaką gwarantują każdemu z absolwentów.
1. Czego się nauczysz na studiach
Nauka na studiach medycznych w Poznaniu, do których należy również Położnictwo, to systematyczne zgłębianie skomplikowanych zagadnień z obszaru biologii, chemii oraz pokrewnych nauk przyrodniczych.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku położnictwo w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Dla kogo te studia
Studia medyczne ze względu na swoją interdyscyplinarność i odpowiedzialność wynikającą z pełnienia przyszłej roli zawodowej tuż po ich ukończeniu, z pewnością nie są dla każdego. Wobec tego jakimi cechami powinien charakteryzować się wymarzony kandydat na te studia?
Najistotniejszym czynnikiem predysponującym do osiągnięcia sukcesu na Położnictwie jest bez wątpienia zdolność do nauki biologii, chemii oraz zainteresowanie szeroko pojętymi naukami medycznymi. Ponadto każdy z kandydatów powinien lubić obcowanie z noworodkami, posiadać spore zdolności manualne, pozwalające na bezpieczne wykonywanie wszystkich zabiegów higienicznych przy delikatnym organizmie oraz cechować się dużą empatią.
Jeśli czujesz, że powyższy opis niemal idealnie odzwierciedla twoją sylwetkę, a Położnictwo to kierunek, który interesuje cię bardziej niż wszystkie inne, to nie wahaj się dłużej i spróbuj swojego szczęścia aplikując właśnie na ten kierunek.
Kierunki studiów w Poznaniu gwarantują przyszłym absolwentom zgłębienie interesującej ich wiedzy wraz z potrzebnymi do wykonywania zawodu umiejętnościami praktycznymi. Jesteś zainteresowany podjęciem studiów na kierunku Położnictwo w Poznaniu, ale nie do końca wiesz, czego się po nich spodziewać? Zapoznaj się z poniższą treścią.
4. Program studiów i przedmioty
W trakcie nauki na niemal każdych studiach medycznych, będziesz musiał zapoznać się z ogólną teorią istnienia ludzkich organizmów żywych. Wobec tego poznasz ludzką anatomię, fizjologię, genetykę oraz szereg procesów biochemicznych, mających miejsce w organizmie człowieka zdrowego i chorego.
Po czasie zaczniesz rozszerzać swoje umiejętności o bardziej specjalistyczną wiedzę kierunkową. Wtedy też poznasz wszystkie etapy życia człowieka, a szczególną wagę przyłożysz do zgłębienia procesów rozwojowych noworodków i małych dzieci.
W ramach praktycznych zajęć warsztatowych, początkowo przy użyciu manekinów, będziesz się uczyć poprawnego wykonywania wszelkich zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych noworodków, aby móc instruować świeżo upieczonych rodziców, nie mających przecież instrukcji obsługi do swojego noworodka.
Przedmiotami, które prawdopodobnie napotkasz na swojej edukacyjnej ścieżce, będą:
-
Anatomia
-
Fizjologia
-
Genetyka
-
Etyka pracy położnej
-
Patologie położnicze
Na Położnictwie będziesz się uczyć również o życiu płodowym człowieka, dzięki czemu zrozumiesz procesy hormonalne, mające miejsce w cele kobiety w okresie ciąży. Dowiesz się, co ma wpływ na kobiecą laktację oraz jaką rolę odgrywają czynniki stresogenne dla całokształtu ciąży i porodu.
Zgłębisz wiadomości ze świata suplementów diety, koniecznych do wdrażania dla ciężarnych, borykających się z rozmaitymi niedoborami, dowiesz się jakie mleka zastępcze są najlepsze dla noworodków oraz jaką dietę powinna trzymać kobieta ciężarna i karmiąca piersią.
Nie bez znaczenia pozostanie przyswojenie podstaw psychologii, które pozwolą ci zrozumieć stres, niepokój i szereg innych, nieprzyjemnych stanów emocjonalnych, jakich może doświadczać każda kobieta tuż przed porodem oraz bezpośrednio po nim.