1. Dla kogo ten kierunek
Zawód położnej ma bardzo długą historię i od wielu wieków towarzyszy mu ogromna renoma. Współcześnie praca położnej obejmuje wiele skomplikowanych aspektów medycznych, więc warto podkreślić, że nie są to studia stworzone dla każdego absolwenta szkoły średniej. Każda osoba, która decyduje się na podjęcie tych studiów, powinny charakteryzować cechy takie jak: otwartość, empatia oraz wrażliwość. Położna bowiem otacza opieką kobietę ciężarną, towarzyszy jej podczas porodu oraz połogu.
W praktyce oznacza to, że zawód położnej cieszy się wyjątkowym zaufaniem społecznym, więc studia położnicze powinna podjąć jedynie osoba, która potrafi sprostać wszystkim wymaganiom, związanym z tym zawodem. Zatem jeżeli interesują cię nauki medyczne, chciałbyś się realizować w zawodzie, który wymaga pasji i chciałbyś stanowić oparcie dla kobiet ciężarnych, to studia na tym kierunku czekają właśnie na ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku położnictwo we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Uczelnie we Wrocławiu przyciągają co roku bardzo wiele osób chętnych, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków akademickich. Studia na kierunku położnictwo charakteryzuje jednak bardzo duży prestiż, więc nauki nie możesz rozpocząć na dowolnej uczelni. W tym mieście kształceni są tylko najlepsi specjaliści z zakresu położnictwa, więc naukę na tym kierunku możesz rozpocząć jedynie na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich. To ośrodek akademicki z długą tradycją, który zapewni ci jak najlepsze wykształcenie.
Osoby, które rozpoczynają naukę na studiach położniczych, muszą mieć świadomość, że jest to kierunek medyczny. Większość przedmiotów na nim będzie mieć zatem bardzo ścisły charakter. Studenci zapoznawać się będą z anatomią i fizjologią człowieka, patologiami ciąży itd. Szczególny nacisk na tym kierunku kładzie się na aspekty związane z rozwojem ciąży, płodu oraz opieką nad dzieckiem od samego poczęcia. Przyszli położnicy w trakcie studiów rozwijają także wszystkie kompetencje miękkie, niezbędne do pracy w tym zawodzie.
4. Praca po studiach
Każda osoba, która kończy studia medyczne, nie powinna mieć obaw związanych z rozwojem kariery zawodowej. Praca wykonywana przez położnych musi się jednak wiązać z pasją i zaangażowaniem, wtedy nie będzie im groziło wypalenie zawodowe. W Polsce wciąż potrzebni są specjaliści zakresu położnictwa, którzy stanowić będą wsparcie dla kobiet w tym jednocześnie trudnym i zarazem najpiękniejszym okresie ich życia.
Położnicy znajdą zatem stabilne zatrudnienie na oddziałach położniczo-ginekologicznych, czy oddziałach patologii ciąży. Będą oni zatem wspierać ciężarne, dbać o ich samopoczucie i otaczać je należytą opieką i wsparciem. Osoby, wykonujące ten zawód, dysponują przede wszystkim rozbudowaną wiedzą medyczną, którą mogą wykorzystywać w praktycznym działaniu. Położne mogą rozwijać swoją karierę zawodową w szkołach rodzenia, czy specjalistycznych poradniach, gdzie będą się dzielić swoim rzetelnym doświadczeniem.
Studia we Wrocławiu na kierunku położnictwo możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Coraz częściej jest tak, że polskie ośrodki akademickie dostrzegają, że nie każdy, komu zależy na dalszym rozwoju intelektualnym, może kształcić się dziennie. Oczywiście nauka stacjonarna wciąż cieszy się największą popularnością w Polsce, ponieważ ma charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia i na ogół nie wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne. Z kolei studia niestacjonarne są odpłatne, a zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych. Warto również podkreślić, że studenci większość materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie, by wyrównać różnice programowe.
5. Program studiów i przedmioty
Osoby, które rozpoczynają przygodę ze studiami położniczymi, muszą mieć świadomość, że czeka je bardzo dużo intensywnej nauki. Studia położnicze mają bowiem ściśle medyczny charakter i takie też wykształcenie muszą otrzymać wszyscy ci, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie nauki na tym kierunku. Na studentów czekają zatem przedmioty takie jak:
-
anatomia i fizjologia człowieka;
-
mikrobiologia;
-
czy farmakologia.
Najważniejsza część kształcenia przyszłych położników dotyczy jednak aspektów związanych z ciążą, rozwojem płodu oraz połogiem. Studenci, którzy rozwijają swoją wiedzę na tym kierunku, muszą dysponować szczegółową wiedzą z zakresu:
-
ginekologii;
-
patologii ciąży;
-
neonatologii itd.
Przyszli położnicy muszą doskonale orientować się także, jak profesjonalnie i bezpiecznie przeprowadzić poród. Uczą się, jak przygotować do niego kobietę ciężarną, która potrzebuje wsparcia i uważnej opieki. To położnicy wiedzą, jakie techniki pomogą pokonać ból, czy towarzyszący porodowi strach. Czas studiów to wiąże się zatem z rozwojem wszystkich niezbędnych kompetencji miękkich związanych z komunikacją nie tylko pacjentki, lecz także z jej najbliższym otoczeniem oraz personelem medycznym.
Studia we Wrocławiu na kierunku położnictwo są gwarantem rzetelnej wiedzy, którą studenci odbywają przede wszystkim podczas zajęć klinicznych, odbywających się w szpitalach oraz podczas praktyk wakacyjnych. Nie od dziś wiadomo, że wiedza teoretyczna w naukach medycznych to nie wszystko – ma ona przeogromne znaczenie, jednak nic nie liczy się tak bardzo, jak bezpośredni kontakt z pacjentami. To on uczy bowiem wykorzystywania wiedzy w praktyce.