Studia na kierunku instrumentalistyka to innowacyjny program kształcenia, który skupia się głównie na praktycznych zajęciach. W trakcie licznych przedmiotów uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności muzyczne, rozwijając swoją świadomość wykonawczą i aparat gry.
Wszystkie przedmioty realizowane są przez kadrę uznanych praktyków oraz nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem. Wykorzystują oni nowoczesne formy dydaktyczne – pracę na studium przypadku, techniki aktywizujące. Nauczają praktycznie – za pomocą pokazów, ćwiczeń, dyskusji i ewaluacji.
Słuchacze mają do wyboru jedną z proponowanych specjalności w zakresie np. gry na fortepianie, organach, klawesynie, skrzypcach, altówce, kontrabasie czy flecie. Mogą także zdecydować się na grę na oboju, fagocie lub trąbce. Dostępnych jest prawie trzydzieści specjalności ścieżek kształcenia.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku instrumentalistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Warszawie na kierunku instrumentalistyka, kształcą kadrę specjalistów, którzy wykazują się obszerną wiedzą teoretyczną oraz praktycznymi umiejętnościami przygotowania utworów muzycznych. Uwzględniają przy tym stylistykę czy charakter technik kompozytorskich.
Absolwenci samodzielnie interpretują i analizują utwory muzyczne zgodnie z wybraną specjalnością. Znają podstawowe reguły, które obejmują środki ekspresji warsztatowej. Twórczo realizują i różnicują repertuar muzyczny dla konkretnego instrumentu pod względem formy czy gatunku.
W ramach licznych zajęć uczestnicy zdobywają także kwalifikacje w zakresie artykulacji, dynamiki i agogiki. Czytają nuty a vista i realizują rozbudowany stylistycznie program wykonawczy.