Migracje i uchodźstwo - studia podyplomowe w Poznaniu

Migracje i uchodźstwo - studia podyplomowe w Poznaniu

Migracje i uchodźstwo - studia podyplomowe w Poznaniu
Dodaj do ulubionych

Migracje i uchodźstwo - studia podyplomowe w Poznaniu

Studia na kierunku migracje i uchodźstwo to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.

 

Studia z zakresu migracji i uchodźstwa to interdyscyplinarny program edukacyjny, który ma na celu zgłębienie różnych aspektów związanych z migracjami ludności, uchodźstwem oraz zjawiskami obejmującymi przemieszczanie się ludzi na skalę globalną. Studenci zdobywają wiedzę na temat głównych teorii i koncepcji dotyczących migracji i uchodźstwa, z uwzględnieniem zarówno aspektów historycznych, społecznych, jak i ekonomicznych. Program zajęć obejmuje też zagadnienia związane z prawem międzynarodowym, dotyczącym migracji i uchodźstwa, w tym definicje uchodźcy, prawa i obowiązki państw wobec uchodźców itd.

Absolwenci mogą znaleźć pracę w organizacjach międzynarodowych, gdzie będą pracować w roli ekspertów do spraw migracji i uchodźstwa, analityków polityki migracyjnej czy koordynatorów programów humanitarnych. Podejmą pracę także w instytucjach rządowych odpowiedzialnych za politykę migracyjną, integrację społeczną migrantów oraz zarządzanie kryzysowe, m.in. ministerstwa spraw wewnętrznych czy urzędy do spraw cudzoziemców.

Jakie wymagania rekrutacyjne?

Rekrutacja na studia w Poznaniu na tym kierunku skierowana jest do osób z tytułem licencjata, inżyniera, magistra lub równorzędnym po dowolnej ścieżce kształcenia.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Jak wyglądają studia na kierunku migracje i uchodźstwo?

Studia podyplomowe w Poznaniu na kierunku migracje i uchodźstwo łączą w sobie wiedzę z różnych dziedzin naukowych, takich jak nauki społeczne, prawo, ekonomia czy politologia. Studenci uczą się głównych teorii oraz koncepcji dotyczących migracji oraz uchodźstwa, analizując przyczyny i skutki migracji.

Program obejmuje też zagadnienia związane z prawem międzynarodowym dotyczącym migracji i uchodźstwa, w tym definicję uchodźcy, prawa i obowiązki państw wobec uchodźców czy procedury azylowe.

Studenci badają również politykę migracyjną państwa oraz organizacji międzynarodowych, analizując strategie zarządzania migracjami, integrację społeczną migrantów oraz kwestie związane z bezpieczeństwem migracyjnym.

Program studiów uwzględnia również aspekty społeczne i kulturowe migracji, w tym zagadnienia związane z tożsamością migrantów, wielokulturowością, ksenofobią czy integracją społeczną migrantów w społeczeństwach przyjmujących.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku migracje i uchodźstwo, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci mają wiedzę na temat różnych aspektów migracji, w tym przyczyn, skutków, trendów i dynamiki przemieszczania się ludności na skalę globalną, regionalną i lokalną. Znają główne teorie i koncepcje dotyczące migracji i uchodźstwa, co umożliwia im analizę i interpretację złożonych zjawisk migracyjnych.

Potrafią analizować i oceniać politykę migracyjną państwa oraz organizacji międzynarodowych, identyfikując jej cel, skuteczność oraz konsekwencje społeczne i ekonomiczne. Mają również świadomość społecznych, kulturowych i psychologicznych aspektów migracji, w tym tożsamości migrantów, integracji społecznej i wyzwań związanych z ksenofobią.

 

Ile trwają studia na kierunku migracje i uchodźstwo?

Studia na kierunku migracje i uchodźstwo, trwają 1 rok (studia podyplomowe).

 

Jaka praca po studiach na kierunku migracje i uchodźstwo

Absolwenci mają wiele możliwości zatrudnienia zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a także w organizacjach międzynarodowych. Mogą pracować na stanowisku ekspertów do spraw migracji i uchodźstwa czy analityków polityki migracyjnej.

Podejmą pracę również w instytucjach rządowych odpowiedzialnych za politykę migracyjną, integrację społeczną migrantów oraz zarządzanie kryzysowe, m.in. w ministerstwach spraw wewnętrznych i urzędach dla cudzoziemców.

Odnajdą się również w organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą humanitarną, integracją społeczną migrantów i wsparciem dla uchodźców.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku migracje i uchodźstwo

  • organizacje międzynarodowe,
  • ekspert do spraw migracji i uchodźstwa,
  • analityk polityki migracyjnej,
  • koordynator programów humanitarnych,
  • instytucje rządowe,
  • organizacje pozarządowe,
  • agencje doradcze i konsultingowe.

Absolwenci podejmą także pracę jako niezależni konsultanci, trenerzy czy koordynatorzy projektów związanych z migracją i uchodźstwem. Istnieje wiele możliwości zawodowych dla osób ze specjalistyczną wiedzą, umiejętnościami w zakresie migracji oraz uchodźstwa.

Komentarze (0)