Edukacja obronna społeczeństwa - studia podyplomowe w Lublinie
Studia na kierunku edukacja obronna społeczeństwa to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej i online (hybrydowo).
Studia podyplomowe w Lublinie z edukacji obronnej społeczeństwa to interdyscyplinarny program skoncentrowany na kształceniu specjalistów, którzy będą mogli działać w obszarze bezpieczeństwa narodowego i ochrony społeczeństwa. Program ten obejmuje szeroki zakres tematyczny, łącząc wiedzę z dziedzin takich jak nauki społeczne, o bezpieczeństwie, pedagogika, psychologia, prawo oraz nauki militarne. Studenci zdobywają praktyczną i teoretyczną wiedzę potrzebną do analizowania, rozumienia i reagowania na zmieniające się zagrożenia bezpieczeństwa w dzisiejszym świecie.
Absolwenci mają uprawnienia do nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Mogą pełnić także rolę kierowników, specjalistów czy doradców w strukturach organizacyjnych wydziałów bezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego. Odnajdą się również w pracy w jednostkach i instytucjach wojskowych czy jednostkach PSP. Poza tym podejmą zatrudnienie w różnych działach administracji zajmujących się kwestiami obronności narodowej, bezpieczeństwa publicznego – urzędy do spraw obronności, ministerstwa spraw wewnętrznych itd.
Jak wyglądają studia na kierunku edukacja obronna społeczeństwa?
Studia na tym kierunku prowadzone są w formie wykładów i ćwiczeń praktycznych. Realizują je eksperci z dziedziny obronności, bezpieczeństwa, pedagogiki i innych pokrewnych dziedzin. Studenci uczą się zasad planowania i realizowania działań w ramach bezpieczeństwa powszechnego.
W ramach kształcenia uczestnicy poznają różne teorie i praktyki obronności powszechnej, bezpieczeństwa międzynarodowego i konfliktowego czy psychologii kryzysu i traumy. Uczą się również analizowania, rozumienia i reagowania na zmieniające się zagrożenia bezpieczeństwa w aktualnym świecie.
Studenci zyskują również umiejętności, dzięki którym będą mogli podejmować skuteczne działania w zakresie edukacji, profilaktyki oraz reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku edukacja obronna społeczeństwa, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią analizować i identyfikować różne zagrożenia bezpieczeństwa na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Projektują i wdrażają również skuteczne programy edukacyjne związane z bezpieczeństwem, które są dopasowane do potrzeb różnych grup społecznych i uwzględniają wiele metod nauczania.
Mają umiejętności prowadzenia zajęć edukacyjnych, warsztatów i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa, włączając w to umiejętność przekazywania wiedzy w sposób przystępny i angażujący dla różnych grup odbiorców.
Poza tym wiedzą, jak efektywnie komunikować się w sytuacjach kryzysowych, zarówno wewnętrznie w ramach instytucji, jak i na zewnątrz w relacjach z mediami. Wyróżnia ich też umiejętność szybkiej analizy sytuacji kryzysowych oraz podejmowania odpowiednich działań prewencyjnych i interwencyjnych w celu minimalizowania skutków zagrożeń dla społeczeństwa.
Ile trwają studia na kierunku edukacja obronna społeczeństwa?
Studia na kierunku edukacja obronna społeczeństwa, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Jaka praca po studiach na kierunku edukacja obronna społeczeństwa
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej, firmach konsultingowych, organizacjach pozarządowych, instytucjach edukacyjnych oraz innych podmiotach zajmujących się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym.
Odnajdą się w firmach, którym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom. Absolwenci mogą pracować tam w roli specjalistów do spraw bezpieczeństwa, zajmując się analizą ryzyka, planowaniem działań kryzysowych, szkoleniem personelu w zakresie bezpieczeństwa itd.
Podejmą zatrudnienie również jako niezależni konsultanci lub w firmach konsultingowych, oferując doradztwo strategiczne w zakresie bezpieczeństwa. Poza tym absolwenci zyskują uprawnienia do nauczania przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku edukacja obronna społeczeństwa
-
nauczyciel przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa,
-
jednostki wojskowe,
-
jednostki Państwowej Straży Pożarnej,
-
struktury Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
-
firmy realizujące zadania z zakresu bezpieczeństwa.
Dzięki uzyskanym efektom kształcenia absolwenci zyskują przygotowanie do aktywnego i odpowiedzialnego działania w obszarze edukacji oraz obrony społeczeństwa, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i instytucjonalnym.