Uniwersytet w Opolu

Uniwersytet w Opolu

11.12.2022

uniwersytet opolski

Uniwersytet Opolski

Studia to czas ciężkiej pracy. Godziny spędzone w bibliotece, nieprzespane noce - wszystko po to, aby zapewnić sobie jak najlepszy start na drodze do kariery. Jeżeli planujesz rozpocząć swoją przygodę na rynku pracy z otwartymi rękoma przyjmie Cię Uniwersytet Opolski.

Uniwersytet kształci studentów na czterdziestu siedmiu podstawowych kierunkach, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Od kilkunastu lat Uniwersytet Opolski jest uczelnią interdyscyplinarną z przewagą kierunków humanistycznych. W jego ramach znajduje się 8 wydziałów, Biblioteka Główna, Studium Języków Obcych oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Uczelnia prowadzi zajęcia również w trybie wieczorowym, a naukę kontynuować można na trzech stopniach (licencjat, magisterka oraz doktorat). Na uczelni studiuje łącznie 16 572 studentów, w tym 10 476 na studiach dziennych, 4 315 na studiach zaocznych, 423 na studiach wieczorowych, 380 doktorantów oraz 1 078 słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia dysponuje ogromnym potencjałem naukowym, dzięki wykwalifikowanej kadrze wykładowców, ale również wieloma specjalistycznymi pracowniami, laboratoriami czy centrami informatycznymi i medialnymi. Oprócz wysokiego poziomu nauczania, warto wspomnieć, że Opole to jedno z najtańszych miast w Polsce, a kampus studencki Uniwersytetu Opolskiego mieści się w zacisznej części miasta - nieopodal starówki, teatrów, kin, basenów czy studenckich klubów. Uniwersytet Opolski co roku, organizuje “Piastonalia” - wolny od nauki, kilkudniowy karnawał na ulicach miasta połączony z całonocną zabawą.

Opolska uczelnia wyższa stale poszerza swoją ofertę edukacyjną, nawiązuje współpracę z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą, jak również organizuje międzynarodowe wymiany studenckie. W ofercie edukacyjnej znajdziemy kierunki humanistyczne takie jak: Prawo, Administracja, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy Filozofia i Historia. Wszystkie kierunki łączy jedno: zainteresowanie dziadziną studiów. Studia opierają się w dużej mierze na praktyce dlatego, musisz interesować się kulturą, sztuką, historią, literaturą, filmem. Osoby, które na takich studiach znajdują się „z przypadku”, po prostu się nudzą. Dużą popularnością wśród kandydatów cieszą się również kierunki biologiczne, które na Uniwersytecie Opolskim realizowane są w ramach Wydziału Przyrodniczo- Technicznego. Klasyczna biologia łączony się tu z innymi dziedzinami nauki. Tym sposobem powstają takie interdyscyplinarne kierunki jak biotechnologia czy inżynieria środowiska. Studiując te kierunki, dowiesz się, jak wykorzystać procesy biologiczne na skalę przemysłową. Wiedza ta stosowana jest m.in. przez koncerny farmaceutyczne.

Rekrutacja na Uniwersytet Opolski

Różnorodność kierunków oferowanych przez Uniwersytet Opolski determinuje listę punktowanych, podczas rekrutacji, przedmiotów maturalnych. Aby zostać studentem opolskiej uczelni publicznej, należy zdać maturę z języka polskiego i języka obcego. Te dwa przedmioty zapewnią Ci dodatkowe punkty na wszystkich kierunkach, nie zależnie od ich specyfiki. Rekrutacyjny przedmiot główny determinuje charakter kierunku. Dlatego też aby dostać się na kierunki matematyczne należy zdawać: matematykę, fizykę lub informatykę, a na kierunki przyrodnicze: biologię, chemię, geografię lub fizykę. Kierunki humanistyczne wymagają historii, wiedzy o społeczeństwie, a czasem również geografii.

 

Praca po studiach na Uniwersytecie Opolskim

Każdy z wydziałów, działających w ramach Uniwersytetu Opolskiego, przygotowuje studentów do podjęcia pracy w niemal każdej branż. Jako studenci i absolwenci kierunków humanistycznych, takich jak filologia obca pracy możesz szukać w biurach tłumaczeń czy międzynarodowych korporacjach – na rynku pracy występuje zapotrzebowanie na osoby władające mniej popularnymi językami, takimi jak japoński, chiński, norweski czy szwedzki. Po filologii polskiej zatrudnienie możesz znaleźć w wydawnictwach, w redakcjach czasopism, w branży copywriterskiej, w instytucjach kulturalnych, w szkołach, w mediach; po kulturoznawstwie czy etnologii – w muzeach i instytucjach kulturalnych czy w branży turystycznej; dziennikarstwo daje szansę na pracę w szeroko rozumianych mediach: w radiu, czasopismach i gazetach, telewizji, portalach internetowych, ale również w agencjach PR-owych, copywriterskich czy reklamowych. Wydział Chemii oraz Wydział Przyrodniczo- Techniczny przygotowuje do pracy w przemyśle żywieniowym, w koncernach farmaceutycznych, w branży kosmetycznej, w leśnictwie, w sektorze rolniczym i weterynaryjnym oraz w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska naturalnego. Absolwenci biologii oraz chemii w specjalności nauczycielskiej w zakresie nauczania, na studiach pierwszego stopnia uzyskują uprawnienia do nauczania przyrody w szkołach podstawowych, a po ukończeniu studiów drugiego stopnia i odbyciu zajęć z dydaktyki, również do nauczania w pozostałych typach szkół. Z umiejętnościami takimi jak: tworzenie oprogramowania kierującego procesami przemysłowymi, statystycznego przetwarzania danych, przygotowywania testów wdrożeniowych nowych technologii i ich statystycznego opracowywania, nabytymi na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, pracy szukać możesz w sektorze nowoczesnych technologii: w informatyce, teleinformatyce, telekomunikacji, robotyce, na takich stanowiskach jak programista, analityk danych czy administrator sieci.

Anna Sobolewska



TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)