Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
20.10.2024
Próbny egzamin ósmoklasisty 2025 zgodnie z harmonogramem CKE rozpocznie się 2 grudnia 2024 i potrwa 3 dni do 4 grudnia (poniedziałek-środa) 2024 roku. Egzaminy odbędą się w porze porannej od godziny 9:00. Na rozwiązanie zadań ósmoklasiści będą mieli od 90 do 120 minut.
Tłumaczymy, po co jest próbny egzamin ósmoklasisty, na czym dokładnie polega i czym różni się d tego właściwego, a przede wszystkim – czy jest obowiązkowy. Dowiesz się także, kto decyduje o jego dacie i jak wygląda arkusz próbnego egzaminu ósmoklasisty.
Próbny egzamin ósmoklasisty jest doskonałą okazją, żeby uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności przed podejściem do właściwego sprawdzianu. Dzięki temu dowiedzą się, na jakim poziomie jest ich wiedza z ostatnich ośmiu lat nauki, ale także będą mogli oswoić się z atmosferą panującą podczas egzaminu oraz technicznymi wymaganiami w trakcie jego trwania.
Co znajdziesz w artykule
Próbny egzamin ósmoklasisty, podobnie jak ten właściwy, może wywołać stres u nastolatków. Czy jest powód, żeby aż tak się nim przejmować? A może należy podejść do niego z większym dystansem? I najważniejsze – czy można go całkowicie zignorować?
Z perspektywy prawa - szkoła, wbrew pozorom, wcale nie ma obowiązku przeprowadzania próbnego egzaminu ósmoklasisty. Nie ma takiego przepisu, który nakazywałby nauczycielowi czy szkole robienie próbnego egzaminu dla uczniów. O tym, czy dana placówka weźmie udział w programie Ogólnopolskich Próbnych Egzaminów Ósmoklasisty, decyduje dyrektor każdej szkoły.
Większość placówek decyduje się jednak na to, ponieważ jest to dobra forma sprawdzenia wiedzy ósmoklasistów. Dodatkowo uczniowie mogą zapoznać się już wcześniej, podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty, ze wszystkimi procedurami, które obowiązują na właściwym egzaminie ósmoklasisty, formą ułożenia zadań oraz samym arkuszem egzaminacyjnym.
Również uczniowie dobrowolnie przystępują do próbnego egzaminu ósmoklasisty. W sytuacji, gdy uczeń nie przystąpi do niego – nie musi pisać go w kolejnym wyznaczonym terminie.
WAŻNE: Właściwy egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, jednak nie obowiązuje żaden minimalny wynik, co oznacza, że nie można go nie zdać.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Próbny egzamin ósmoklasisty jest testem diagnostycznym w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty.
Arkusze próbne oferuje wydawnictwo Operon oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna. Testy sprawdzane są przez nauczycieli danej placówki, w której odbywa się próbny egzamin ósmoklasisty.
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).
Centralna Komisja Egzaminacyjna rekomenduje, by próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).
Dodatkowo diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w informacji do dyrektorów szkół wprost pisał, że wyniki z próbnego egzaminu ósmoklasisty nie powinny być podstawą do bieżącego oceniania ucznia przez nauczycieli
„Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów”.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Próbny egzamin ósmoklasisty nie jest obowiązkowy, dlatego terminy, w których się odbywa nie są nałożone na szkoły odgórnie. Szkoła musi jednak dopilnować terminów zgłoszeń, by móc wziąć udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje wcześniej terminy, w których dostępne będą arkusze do próbnego egzaminu ósmoklasisty. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy odbędzie się próbny egzamin ósmoklasisty, uczniowie otrzymują bezpośrednio od szkoły, do której uczęszczają.
Terminy próbnego egzaminu ósmoklasisty 2024:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dzięki podejściu do próbnego egzaminu ósmoklasisty uczeń, poza zapoznaniem się z arkuszem i procedurami, może oswoić się także ze stresem, który prawdopodobnie będzie mu towarzyszył już na właściwym egzaminie ósmoklasisty.
Jest to swego rodzaju próba przed tym najważniejszym do tej pory sprawdzianem. W ciągu 8 lat nauki w szkole podstawowej uczniowie nie mieli jeszcze okazji sprawdzać swojej wiedzy w tak poważnych okolicznościach.
Będę więc mieć możliwość sprawdzenia, co działa na nich negatywnie, w jaki sposób powinni się zachować, by być najbardziej skupionymi, od jakich zadań zacząć rozwiązywanie testu (trudniejszych czy łatwiejszych).
Będzie to także dobre ćwiczenie zmierzenia się z presją czasu. Podobnie, jak na właściwym egzaminie ósmoklasisty, podczas próbnego – będzie obowiązywał określony czas na wykonanie zadań.
Jeżeli na próbnym egzaminie okaże się, że uczeń nie zdążył rozwiązać niektórych zadań, dokończyć pisania rozprawki lub opowiadania z języka polskiego, itp. - będzie mógł uniknąć tych błędów w przyszłości, np. racjonalnie dzieląc sobie czas na poszczególne zadania.
Po otrzymaniu wyników próbnego egzaminu ósmoklasisty uczeń będzie mógł też sprawdzić, co jeszcze powinien powtórzyć, czego się nauczyć i jakie zagadnienia zrozumieć. I najważniejsze – przystąpienie do próbnego egzaminu ósmoklasisty nie może mieć dla ucznia żadnych negatywnych konsekwencji.
Zobacz także
harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2025
Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających
egzamin ósmoklasisty 2025 język polski
egzamin ósmoklasisty 2025 matematyka
egzamin ósmoklasisty 2025 język angielski
co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia