Opowieść wigilijna, Charles Dickens - egzamin ósmoklasisty

Opowieść wigilijna, Charles Dickens - egzamin ósmoklasisty

Opowieść wigilijna, Charles Dickens - egzamin ósmoklasisty

05.01.2023

Opowieść wigilijna, Charles Dickens - egzamin ósmoklasisty

Zanim uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, powinien się do niego jak najlepiej przygotować. Obowiązkowymi zagadnieniami, jakie należy powtórzyć, są te dotyczące lektur.

Tegoroczni ósmoklasiści muszą zaznajomić się z treścią wszystkich lektur od 4 klasy szkoły podstawowej. Poprzednie roczniki miały odrobinę łatwiej, ponieważ obowiązywały je tylko lektury, które były omawiane w 7 i 8 klasie. Wykaz obowiązujący do egzaminu ósmoklasisty 2023 został jednak znacznie rozszerzony.

Choć lista lektur na egzamin ósmoklasisty jest dość długa, to jeśli uczeń czytał je systematycznie, nie powinien mieć problemu z egzaminem ósmoklasisty. Wtedy wystarczy jedynie lekko odświeżyć swoją pamięć na temat danej lektury.

Wśród lektur obowiązkowych podczas egzaminu ósmoklasisty znajduje się "Opowieść wigilijna", której autorem jest Charles Dickens. Książka ta opowiada o magii Bożego Narodzenia, ale nie tylko.

Treść tej lektury pokazuje przede wszystkim, że nie jest ważne to, ile dana osoba posiada, ale jakim jest człowiekiem. W tej książce zostały skrytykowane również podziały społeczne, które panowały w Anglii w epoce wiktoriańskiej.

Zagadnienia, które mogą się pojawić egzaminie ósmoklasisty z "Opowieści Wigilijnej".

Najważniejsze zagadnienia z "Opowieści Wigilijnej", jakie mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty, mogą dotyczyć:

 • głównych bohaterów,
 • czasu i miejsca akcji książki
 • autora książki
 • Ducha Przeszłej Wigilii
 • Ducha Teraźniejszej Wigilii
 • Ducha Przyszłej Wigilii
 • magii wigilii Bożego Narodzenia,
 • wartości człowieka,
 • znaczenia pomagania uboższym,
 • znaczenia rodziny i bliskich,
 • śmierci, przez którą niemożliwe jest zabranie ze sobą zgromadzonego bogactwa.

Główni bohaterowie

Opowieść wigilijna - główni bohaterowie:

 1. Ebenezer Scrooge
 2. Fred
 3. Bob Cratchit
 4. Jakub Marley
 5. Duch Wigilijnej Przeszłości
 6. Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia

 

Ebenezer Scrooge - głównym bohaterem "Opowieści Wigilijnej" jest Ebenezer Scrooge. Jest to człowiek w podeszłym wieku, który żyje samotnie. Jest właścicielem kantoru, dla którego głównym sensem życia jest gromadzenie gotówki. Mężczyzna ten nie cierpi świąt Bożego Narodzenia, a ludzi, którzy je obchodzą i cieszą się z nich, uważa za głupców.

Sam jest bardzo skąpy i za wartościowych uważa tylko ludzi podobnych do niego – twierdzi, że tylko oni daleko zajdą. Sam nie wzbudza w innych sympatii, jest wręcz odpychający, ze względu na swoją zgorzkniałość.

 

Fred - jest siostrzeńcem Scrooge’a, który jest całkowicie inny od swojego wuja. Kocha swoją żonę i cieszy się życiem, mimo że ma problemy finansowe. Jest dobrym człowiekiem i współczuje swojemu wujowi, zdając sobie sprawę, że ten jest samotny i nieszczęśliwy w życiu.

 

Bob Cratchit – kancelista. Jest to człowiek biedny, ale pracowity, sumienny i skromny. Pracuje w kantorze Scrooge.

 

Jakub Marley – wspólnik Scrooge’a. Mężczyzna jednak nie żyje już od siedmiu lat. Był to skąpiec, tułający się po świecie, a w noc wigilijną powraca jako duch. Pojawia się u Scrooge’a, by ostrzec go przed potępieniem.


Duch Wigilijnej Przeszłości - zapowiedziany przez Marleya. To właśnie on pokazywał Scrooge’owi przeszłość.

 

Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia -  jest wesołym olbrzymem, a także Duch Przyszłych Wigilii – tajemniczy i milczący, to on pokazywał Scrooge’owi jego pogrzeb.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia "Opowieści Wigilijnej" mają miejsce w Londynie, w domu Ebenezera Scrooge'a i w jego kantorze, a także w małym miasteczku, gdzie dorastał główny bohater. Czas akcji przypada na XlX wiek, odbywa się ona w wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Najważniejsze wątki

Opowieść wigilijna - najważniejsze wątki:

 • Po śmierci Marleya Scrooge zostaje właścicielem firmy.
 • Ebenezer Scrooge jest oschły wobec swojego siostrzeńca, a także kwestujących i kancelisty.
 • Pojawia się duch Marleya.
 • Pojawia się Duch Wigilijnej Przeszłości.
 • Pojawia się Duch Teraźniejszej Wigilii.
 • Pojawia się Duch Przyszłej Wigilii.
 • Główny bohater widzi własny pogrzeb.
 • Następuje przemiana Scrooge’a.

Opowieść wigilijnaw latach ubiegłych na egzaminie ósmoklasisty (jakie pytania itp.)

"Opowieść Wigilijna" pojawiła się na egzaminie ósmoklasisty w 2019 roku. Został przytoczony fragment tekstu "Opowieści Wigilijnej". Jedno z zadań polegało na dokończeniu zdania: "W przytoczonym fragmencie duch pokazuje Scrooge’owi jego ___ ", dostępne były następujące odpowiedzi: a) jego przeszłość, b) jego teraźniejszość, c) jego przyszłość.

Uczniowie musieli również odpowiedzieć na pytanie, na co zwrócił uwagę narrator tekstu i w jakim celu to zrobił. Dostępnymi odpowiedziami były: a) gesty Scrooge’a , b) twarz Scrooge’a , c) pozycję społeczną, d) cechy charakteru.

Uczniowie podczas egzaminu ósmoklasisty w 2019 roku, na którym pojawiła się "Opowieść Wigilijna" musieli także dokończyć zdanie: "Z wypowiedzi Scrooge’a Oto jest sprawiedliwość ludzka! […] Ludzie pogardzają ubóstwem, jak chyba niczym innym na świecie, a jednocześnie niczego nie potępiają z taką surowością, jak wszelkich starań o dostatek wynika, że cechą, która denerwuje Scrooge’a w ludziach, jest". Dostępne były następujące odpowiedzi: a) obłuda, b) wścibstwo, c) nieczułość, d) obojętność.

Ósmoklasiści musieli także wyjaśnić, na czym polega zmiana w charakterze Scrooge’a, którą dostrzega dziewczyna, bazując na wskazanym fragmencie: "Zmieniłeś się. Kiedy zawieraliśmy naszą umowę, byłeś innym zgoła człowiekiem". Uczniowie musieli również napisać, w jaki sposób Scrooge tłumaczy fakt, że był innym człowiekiem, kiedy zawierał umowę z dziewczyną.

Jedno z zadań miało również następujące polecenie: "Uzasadnij, że postępowanie Scrooge’a zmieniło się pod wpływem spotkania z duchami. W uzasadnieniu przywołaj dwa przykłady sytuacji z Opowieści wigilijnej".

W kolejnym zadaniu uczniowie musieli odwołać się też do innej lektury: "Podaj tytuł lektury obowiązkowej (wybranej spośród lektur wymienionych na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego), której bohater, tak jak Scrooge, przeżył przemianę" – brzmiało polecenie.

Jedno z zadań polegało również na tym, by podać, na czym polegała przemiana bohatera z wybranej przez ucznia lektury. Ósmoklasista musiał podać dwa argumenty.

Opowieść Wigilijna - opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych

"Jedno zadanie było dość trudne, mieliśmy wskazać, czego nie dowiemy się z podanego tekstu. Było również zadanie, gdzie trzeba było przywołać sytuację, w której bohater z innej lektury kierował się zasadą, że „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” - brzmi wypowiedź jednego z uczniów po egzaminie ósmoklasisty w 2019 roku, cytowana przez "Dziennik Bałtycki".

W sieci trudno jest znaleźć informacje na temat opinii zdających w kwestii "Opowieści Wigilijnej". Ta lektura jest jednak uznawana za lubianą przez uczniów, dlatego prawdopodobnie nie mieli oni zbyt dużych trudności z odpowiedzeniem na pytania, które pojawiły się na egzaminie.

Zobacz także

Lektury na egzaminie ósmoklasisty – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023

harmonogram egzaminu ósmoklasisty

egzamin ósmoklasisty - arkusze

wyniki egzamiu ósmoklasisty 2023

co sprawia uczniom najwięcej kłopotu na egzaminie ósmoklasisty

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
 • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
 • Dzień otwarty https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ7ajWFgpTEEcRrmc8imN_ct4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d4684-wsb-opole.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu
 • ul. Mieszka I 61 C,, 71-011 Szczecin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiaE5fdoIqkcRtavOUi3m7UI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/afcf7-collegium-balticum.jpg Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych
 • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
 • bud. C-13 PWr https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJmyg2eCroD0cRD9fIxQQ_-bg Politechnika Wrocławska