02.03.2023
Choć uczniowie zdecydowanie nie przepadają za czytaniem lektur, jest to ich obowiązkiem. Warto jednak robić to systematycznie i czytać wybrane lektury wtedy, gdy są omawiane na lekcjach języka polskiego.
Łatwiej będzie wtedy uczniowi zrozumieć ich kontekst i sens, a co za tym idzie – rozwiązać na maturze zadania, które się pojawią właśnie w nawiązaniu do jakiejś konkretnej lektury.
Czytanie wybranych pozycji z listy lektur pozwoli uczniowi zyskać dobry wynik z egzaminu dojrzałości z języka polskiego, a to z kolei przełoży się na realną szansę dostania się na wymarzoną uczelnię i kierunek studiów. Lista lektur obowiązkowych, z którymi musi zapoznać się każdy licealista jest jednak dość długa. Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju opracowania, które mogą pomóc uporządkować uczniowi sobi treść lektury.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące lektury pod tytułem "Konrad Wallenrod". Najistotniejsze wątki, a także pytania jawne, które mogą pojawić się na maturze ustnej z języka polskiego w 2023 roku.
Co znajdziesz w artykule
Lista pytań jawnych, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w 2023 roku dotyczące lektury "Konrad Wallenrod":
sprawdź lista pytań jawnych matura 2023
Najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego, dotyczące lektury "Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza, to:
Konrad Wallenrod, Walter Alf - Litwin porwany jako dziecko, wychowywał się w zakonie krzyżackim, jednak mimo tego nie stracił poczucia własnej narodowości. Konrad Wallenrod posiada wiele cech bohatera bajronicznego: buntuje się przeciwko układom politycznym, ma bardzo silną osobowość. Jest rozdarty wewnętrznie – z jednej strony pragnie własnego szczęścia, a z drugiej zaś strony marzy o wolności ojczyzny. Jest także gotów do najwyższych poświęceń w imię dobra własnego narodu.
Halban – jest opiekunem, a zarazem powiernikiem Konrada, jest przy nim w chwilach jego słabości, nie pozwala mu zapobiec też o obowiązku ratowania ojczyzny. Halban jest wajdelotą- śpiewakiem, przekazującym następnym pokoleniom pieśń o bohaterze.
Aldona – Pustelnica z wieży, towarzyszy swojemu mężowi z daleka. Wie, jak cierpi, jednak podporządkowała się jego woli. Obawia się, że jej mąż nie jest już tym mężczyzną, którego znała. Aldona i Konrad są kochankami romantycznymi. Kobieta jest pewna, że ich związek będzie trwał też w zaświatach, czego dowodem są następujące słowa: "Alfie, nam lepiej takimi pozostać, Jakiemi dawniej byliśmy, jakiemi Złączym się znowu - ale nie na ziemi”.
Cenzura rosyjska sprawiała, że autor "Konrada Wallenroda" nie mógł wprost pisać o niektórych rzeczach. Akcja książki została więc przeniesiona w odległą przeszłość, czyli XlV wiek (został zastosowany kostium historyczny). Akcja rozgrywa się w średniowiecznej Litwie, Autor współczesne problemy przedstawił za pomocą opisu sytuacji z przeszłości.
Zadania dotyczące bezpośrednio lektury "Konrad Wallenrod" nie pojawiały się w ostatnich latach w arkuszach maturalnych. Wątek tej lektury przewiną się jednak na maturze próbnej z języka polskiego w 2021 roku w zadaniu dotyczącym tekstu Sylwii Karpowicz-Słowikowskiej „Mickiewiczem inspirowanie”
W sieci trudno znaleźć opinie uczniów na temat tej lektury, ponieważ nie pojawiała się ona w ostatnich latach na maturze. Niektórzy są do niej nastawieni dość źle, uważając jej treść za trudną. Inni z kolei mają całkiem odmienne zdanie.
Nie wszysycy uczniowie jednak zapoznali się z tą lekturą. Świadczy o tym następuujący wpis na Twiiterze jednego z maturzystów: "Matura za tydzień. Koleżanka przed chwilą: "Konrad Wallenrod coś napisał czy był jakimś bohaterem?".
Zobacz także
matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy
matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|