Matura 2023 matematyka rozszerzona

Matura 2023 matematyka rozszerzona

Matura 2023 matematyka rozszerzona

12.05.2023

Matura 2023 matematyka rozszerzona

Wybiła godzina 9:00, absolwenci liceów i techników zasiedli do egzaminu dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym. Abiturienci piszą maturę w dwóch formułach: 2015 oraz 2023. Egzamin potrwa 180 minut i zakończy się o godzinie 12:00. Około godziny 14:00 opublikujemy arkusze - bądźcie czujni!

Matematyka od lat nazywana jest królową nauk. Wszystkie pozostałe nauki są od niej zależne, w ekonomii przydaje się do zarządzania kapitałem, w medycynie do przeliczania ryzyka terapii bądź dawek leków, z kolei w informatyce jest niezbędna do programowania gier oraz tworzenia nowych algorytmów. Matematyka jest nauką wszechstronną, znajdującą zastosowanie w niemal każdym obszarze naszego życia.

Dziś o godzinie 9:00 absolwenci rozpoczęli swoje zmagania z matematyką na poziomie rozszerzonym. Królowa nauk jest najchętniej wybieranym przedmiotem dodatkowym, zaraz po języku angielskim. Do tegorocznego egzaminu podejdzie prawie 82. tysięcy maturzystów. W formule 2023 napiszą go 49 305 osoby, z kolei 32 484 abiturientów rozwiąże arkusz w formule 2015.

Maturzyści zmierzą się z 10-14 zadaniami otwartymi. Za ich poprawne rozwiązanie będzie można uzyskać maksymalnie 50 punktów w formule 2023 lub 46 punktów w wersji 2015. W ubiegłym roku średni wynik egzaminu wyniósł 33%. Wszystkie matury z przedmiotów dodatkowych nie mają progu zdawalności, co oznacza, że należy do nich tylko przystąpić, aby otrzymać świadectwo dojrzałości. Należy jednak pamiętać, że wynik końcowy przesądzi o tym, czy absolwent dostanie się na wymarzony uniwersytet.

W wymaganiach maturalnych z matematyki z poziomu rozszerzonego znajdziemy optymalizację i rachunek różniczkowy, kombinatorykę oraz stereometrię. Zmierzymy się z zadaniami związanymi z trygonometrią, planimetrią i geometrią. W rozwiązywaniu równań przydadzą się również wyrażenia algebraiczne, układy równań, funkcję, ciągi oraz rachunek prawdopodobieństwa.

Jakich zadań możemy spodziewać się w arkuszu? Nowa matura składa się tylko i wyłącznie z zadań otwartych. W arkuszu będą przeplatać zadania krótkiej odpowiedzi oraz rozszerzonej odpowiedzi. Pierwszy typ będzie wymagał od zdającego przeprowadzonego rozumowania w kilku prostych krokach. Z kolei rozwiązując drugi typ poleceń maturzysta będzie musiał utworzyć strategię rozwiązania problemu matematycznego, jego realizacji i weryfikacji uzyskanego wyniku.

najpopularniejsze dzisiaj

matura ustna język polski 2023

matura poprawkowa 2023

niezdana matura 2023 co dalej

wyniki matur 2023, kiedy i gdzie sprawdzić

rekrutacja na studia 2023 terminy

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia