Matura próbna 2025 – geografia

Matura próbna 2025 – geografia

Matura próbna 2025 – geografia

11.12.2024

Matura próbna 2025 – geografia

Środa, 11 grudnia, to kolejny dzień maratonu próbnych matur. W sesji porannej uczniowie podeszli do egzaminu z geografii, czyli przedmiotu dodatkowego, zdawanego na poziomie rozszerzonym. Jak wyglądał arkusz i jakie zadania rozwiązywali zdający? Sprawdź Arkusze maturalne z geografii.

Geografia cieszy się dużą popularnością i należy do grona najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Interesują się nim przede wszystkim ci, którym marzą się studia geograficzne, na czele z takimi kierunkami jak: Geografia czy Gospodarka przestrzenna, jak również studia z zakresu turystyki i rekreacji. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.

Jak wiemy, przyszłoroczne egzaminy będą zdawane w oparciu o odświeżoną podstawę programową, a zmiany wprowadzono także do matury z geografii. Nie są to zmiany poważne, a polegają one głównie na tym, że część zagadnień została usunięta, a część przywrócona z zakresu wymagań obowiązujących przed pandemią.

Próbna matura z geografii

Próbne matury to testy diagnostyczne, przeprowadzane zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i z przedmiotów dodatkowych. Nie są obowiązkowe, jednak stanowią próbę generalną przed właściwymi egzaminami. Ich celem jest nie tylko sprawdzenie wiedzy i umiejętności.

Chodzi w nich także o to, aby uczniowie zapoznali się z arkuszem, przekonali się ile czasu potrzebują na rozwiązanie zadań, oswoili się z maturalną atmosferą, dlatego też Centralna Komisja Egzaminacyjna zaleca, aby próbne matury były realizowane w warunkach zbliżonych do tych oficjalnych.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądał arkusz próbnej matury z geografii

Arkusz egzaminacyjny z geografii zawierał 31 zadań, na rozwiązanie których przeznaczono 180 minut. Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wszystkie polecenia można było uzyskać 60 punktów. Zadania miały formę zamkniętą i otwartą i polegały między innymi na: ocenie, czy podane informacje są prawdziwe – „prawda / fałsz”, zaznaczeniu właściwej odpowiedzi spośród zaproponowanych, uzupełnieniu tabeli, udzieleniu odpowiedzi na pytanie na podstawie przedstawionego rysunku czy fotografii.

Tematyka zadań była bardzo szeroka. Treści poleceń odnosiły się między innymi do: współczesnych zmian zachodzących w przemyśle, metod stosowanych podczas połowu organizmów morskich, demografii, czynników wpływających na jakość życia w wybranych miastach świata, geologii czy meteorologii.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Czy próbne matury są oceniane

Próbne egzaminy maturalne mają charakter diagnostyczny i informacyjny, a zatem nie powinny być oceniane. Przeprowadzane są po to, aby każdy uczeń mógł zaznajomić się z arkuszem i sprawdzić, jaki czas jest potrzebny na wypełnienie wszystkich zawartych w nim poleceń.

Próbne matury mają na celu zidentyfikowanie treści, które sprawiają trudności i którym należy poświęcić więcej uwagi przed startem oficjalnych egzaminów.

Oznacza to, że każdy powinien otrzymać od nauczyciela informację zwrotną. Mówiąc o próbnych maturach należy mieć na uwadze, że zawarte w arkuszach zadania obejmują całość wymagań ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego, a zatem niektóre z nich mogą być trudne i niejasne, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Kiedy odbędzie się właściwa matura z geografii

Dalsza część artykułu pod reklamą

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2025

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia