Inżynieria chemiczna i procesowa ZUT

Inżynieria chemiczna i procesowa – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Nauki ścisłe stanowią przestrzeń, która pomimo swojej wielkości i tak wciąż się powiększa. Postęp technologiczny sprawia, że może się ona wydawać studnią bez dna, co oczywiście powinno być rozumiane jako atrakcyjne zarówno w aspekcie kształcenia wyższego, jak i życia zawodowego. Czy nauka posiada granice? Patrząc na dynamikę rozwoju oraz zapotrzebowanie współczesnego świata na innowacje śmiało można powiedzieć, że nie. Kierunki studiów w Szczecinie, zwłaszcza te o charakterze ścisłym, stanowią długą listę dyscyplin, z której mogą wybierać wszyscy zainteresowani nauką. Chcąc zdobyć nowoczesną wiedzę, warto zagłębić się w dziedzinę o nazwie Inżynieria chemiczna i procesowa. A jak to zrobić? To proste. Należy wybrać Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Właśnie tam wspomniany kierunek prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie realizowany jest na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. Założeniem kształcenia jest dogłębne poznanie aparatury stosowanej w procesach produkcyjnych substancji chemicznych. Studenci uczą się konstruować reaktory, mieszalniki, dobierać odpowiednio urządzenia, jak również projektować instalacje do oczyszczania gazów i ścieków w celu ochrony środowiska. Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to szeroka wiedza, stanowiąca połączenie takich dyscyplin jak: chemia, fizyka, matematyka, biochemia, mechanika, czy inżynieria materiałowa. To również umiejętności wykorzystywania najnowszych osiągnięć z dziedziny komputerowego wspomagania projektowania procesów.

Studia na kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie dzielą się na następujące specjalności:

 • Informatyka procesowa,
 • Inżynieria bioprocesowa,
 • Inżynieria procesowa,
 • Inżynieria procesów w technologiach przetwórczych,
 • Inżynieria procesów ekoenergetyki,
 • Inżynieria procesów przeróbki ropy naftowej i gazu,
 • Procesy i urządzenia w ochronie środowiska,
 • Zarządzanie i eksploatacja w systemach produkcyjnych,
 • Inżynieria procesów wytwarzania olefin.

A jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: ekonomia, chemia analityczna, chemia organiczna, zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój, inżynieria środowiska, inżynieria mikrosystemów, projektowanie instalacji przemysłowych, fizykochemia roztworów, projektowanie mieszalników, inżynieria reaktorów chemicznych, numeryczna mechaników płynów. Warto podkreślić, że omawiany przez nas kierunek rozwija się i od momentu narodzin poszerzył zakres swojej działalności. Naturalnie, Inżynieria chemiczna i procesowa wciąż zajmuje się projektowaniem, budową i obsługą aparatów oraz instalacji przemysłowych, ale również projektowaniem numerycznym i modelowaniem zjawisk występujących w instalacjach przemysłowych przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi. Między innymi dlatego właśnie studenci tego kierunku otrzymują tak wiele specjalności do wyboru.

Nowoczesna Inżynieria chemiczna i procesowa „pracuje” dla wielu branż i sektorów. Odnajdziemy ją w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym, optycznym, ochronie środowiska, czy medycynie. Czy to oznacza, że obszar zatrudnienia dla absolwentów się powiększa? Jak najbardziej, tak. Osoby, które ukończyły Inżynierię chemiczną i procesową w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie znajdą zatrudnienie w zakładach przemysłu chemicznego i rafineryjnego, laboratoriach i instytucjach badawczych, zakładach budowy aparatury procesowej, przemyśle spożywczym, przemyśle farmaceutycznym, biurach projektowych, firmach konsultingowych, zakładach energetycznych. Pamiętając o tym, że omawiana przez nas dziedzina rozwija się możemy być pewni, że za kilka lat przestrzeń zawodowa rozszerzy się, a obowiązków dla absolwentów tego kierunku znacznie przybędzie.

Studia w Szczecinie to temat długi i szeroki, jak przepływająca przez miasto Odra. Pokaźny wybór kierunków kształcenia może stanowić problem. Jak to możliwe? Niektórzy kandydaci mogą mieć trudność z wyborem pośród wielu interesujących dziedzin. Jeśli ostatecznie zdecydowaliśmy się na kierunek o nazwie Inżynieria chemiczna i procesowa, to należy jeszcze podjąć decyzję o wyborze uczelni.

 

Jakie ma Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie opinie?

Paulina, studentka Inżynierii chemicznej i procesowej mówi:

„Planując studia postawiłam sobie dwa warunki. Pierwszy, aby studiować kierunek rozwojowy, nowoczesny; a drugi, żeby studiować na prestiżowej uczelni. I tak wybrałam Inżynierię chemiczną i procesową w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Inżynierię chemiczną i procesową w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie:

Absolwent kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • modelowania matematycznego,
 • zjawisk fizycznych występujących w operacjach jednostkowych i procesach technologicznych w przemyśle chemicznym i spożywczym,
 • badania właściwości oraz składu chemicznego substancji nieorganicznych oraz do opisu zagadnień termodynamiki i kinetyki chemicznej,
 • istoty równowagi chemicznej,
 • aparatury stosowanej w procesach produkcyjnych substancji chemicznych,
 • sterowania procesami chemicznymi przy zastosowaniu systemów informatycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa:

Absolwent kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie znajdzie zatrudnienie w:

 • zakładach przemysłu chemicznego i rafineryjnego,
 • laboratoriach i instytucjach badawczych,
 • zakładach budowy aparatury procesowej,
 • przemyśle spożywczym,
 • przemyśle farmaceutycznym,
 • zakładach uzdatniania gazu ziemnego,
 • biurach projektowych,
 • służbach kontroli środowiska, bezpieczeństwa i higieny przemysłowej,
 • firmach konsultingowych,
 • zakładach gospodarki komunalnej,
 • zakładach energetycznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze:

W procesie rekrutacji na kierunek Inżynieria chemiczna i procesowa w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie brane pod uwagę są następujące przedmioty: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, chemia, fizyka.

*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Szczecinie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT 

Komentarze (0)