Inżynieria chemiczna i procesowa

Inżynieria chemiczna i procesowa

inżynieria chemiczna i procesowa studia

Inżynieria chemiczna i procesowa studia - kierunek studiów

Przemysł przetwórczy stanowi obecnie silną gałąź gospodarki krajowej oraz światowej. Inżynieria chemiczna oraz procesowa to dyscyplina naukowa zajmująca się wykorzystaniem wiedzy z zakresu biologii, matematyki, chemii i fizyki do procesów technologicznych. Te umiejętności są niezbędne do opracowywania technologii wytwarzania nowych produktów rynkowych, bezpiecznego i wydajnego prowadzenia procesów produkcji w fabrykach. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki ścisłe i chciałbyś mieć realny wpływ na rozwój przemysłu przetwórczego to Inżynieria chemiczna i procesowa to może być kierunek dla Ciebie!

Czego nauczysz się w ramach kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa? Przede wszystkim zajmiesz się projektowaniem procesów i ciągów technologicznych oraz sterowaniem nimi. Współczesna inżynieria chemiczna wytwarza specjalne materiały dla wielu gałęzi przemysłu, między innymi: kosmonautyki, ochrony środowiska i medycyny. Do tego będzie niezbędna znajomość oddziaływań molekularnych substancji chemicznych, mechanizmów reakcji chemicznych i metod analityki chemicznej. Dzięki rozwijającemu się rynkowi w zakresie przetwórstwa zapoznasz się także z aspektami nanotechnologii, inżynierii biomedyczną i biotechnologii.

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Inżynieria chemiczna i procesowa? Po ukończeniu studiów będziesz mógł znaleźć pracę zarówno w dużych koncernach przemysłowych jak i małych przedsiębiorstwach oraz ośrodkach badawczych. Pracę będziesz mógł podjąć w firmach chemicznych, farmaceutycznych i kosmetycznych. Specjaliści przewidują, że w najbliższym dwudziestoleciu w Europie pojawi się deficyt kilkudziesięciu tysięcy absolwentów inżynierii chemicznej, co sprawia, że nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ciekawej pracy w zawodzie. Jeżeli zatem interesujesz się nowoczesnymi technologiami i chcesz dzięki swojemu wykształceniu wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom pracodawców to jest to kierunek dla Ciebie!

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując inżynierię chemiczną i procesową

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych oraz umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad prawnych i etycznych,
  • podstaw technologii zrównoważonych oraz ochrony środowiska,
  • zasad i praw leżących u podstaw inżynierii chemicznej i procesowej – w tym: zasady bilansowania masy, składników, energii i pędu, prawa równowag (chemicznych i fazowych), prawa kinetyki procesowej (reakcji chemicznych, wymiany masy, pędu i energii) – i wykorzystania ich do rozwiązywania problemów inżynierii chemicznej i procesowej,
  • procesów w stanie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz podstawy kontroli i bezpiecznego prowadzenia procesów,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku inżynieria chemiczna i procesowa

Absolwent kierunku inżynieria chemiczna i procesowa znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik ośrodka badawczego,
  • pracownik ośrodka przemysłowego
  • pracownik firmy produkującej implanty,
  • pracownik firmy produkującej nanomateriały,
  • pracownik w firmach chemicznych, farmaceutycznych i kosmetycznych,

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na inżynierię chemiczną i procesową, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: chemia, fizyka i astronomia, matematyka, język obcy.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Inżynieria chemiczna i procesowa

INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ

Politechnika Poznańska

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Technologii Chemicznej PP

Politechnika Częstochowska

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Chemiczny

Politechnika Warszawska

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW

Politechnika Wrocławska

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Chemiczny

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Kierunek inżynieria chemiczna i procesowa prowadzony jest przez:

Wydział Inżynierii Produkcji UP w Lublinie

Popularne artykuły dla kierunku INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA w dziale uczelnia

Zobacz inne kierunki Inżynieryjno-techniczne

PRACODAWCY

Te firmy chętnie zatrudniają absolwentów tego kierunku

To firma o bogatej, długoletniej tradycji. To historia ludzi i idei. Firma cały czas nosi imię swojego założyciela. Obecnie Paul Hartmann ma swoje filie w 34 krajach i zatrudnia ok. 10.200 pracowników na całym świecie. Główną siedzibą firmy jest nadal Heidenheim. Historia PAUL HARTMANN Polska Sp. z o.o. rozpoczęła się w 1993 r. Obecnie zatrudniamy ponad dwustu pracowników. Oferujemy na rynku polskim produkty wybrane z bogatego asortymentu grupy HARTMANN.

zobacz kogo szukamy >>

Procter & Gamble jest jedną z największych na świecie firm z branży FMCG. Nasze marki (m.in. Pampers, Gillette, Pantene, Olay, Blend-a-med, Oral-B, Ariel) trafiają do ponad 4 miliardów konsumentów na całym świecie. P&G znane jest na świecie jako „kuźnia” talentów i liderów biznesu. Mamy za sobą ponad 170 lat tradycji i doświadczenia, którym dzielimy się każdego dnia z naszymi pracownikami. W regionie łódzkim posiadamy trzy fabryki.

zobacz kogo szukamy >>

Grupa Hutchinson jest światowym liderem produkcji elastomerów w branży samochodowej, przemysłowej, lotniczej i produktów powszechnego użytku. Od ponad 160 lat projektujemy i wytwarzamy produkty stanowiące bazę komfortu i bezpieczeństwa każdego człowieka na ziemi, w powietrzu i na morzu.

zobacz kogo szukamy >>

Clariant to pochodzący ze Szwajcarii światowy lider w branży wyspecjalizowanych produktów chemicznych dla przemysłu. Ważna są dla nas innowacje – posiadamy ponad 7 tys. patentów, na działalność badawczo-rozwojową przeznaczamy rocznie ponad 200 mln franków szwajcarskich. W Polsce działamy od 25 lat - w Gdańsku, Warszawie, Łodzi i Konstantynowie Łódzkim, gdzie znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujący koncentraty barwiące.

zobacz kogo szukamy >>

Komentarze (0)