Wzornictwo

Wzornictwo

27.03.2024

Wzornictwo – Politechnika Bydgoska rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku wzornictwo w PB
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Program studiów i przedmioty

Wzornictwo główne przedmioty:

 • historia sztuki i kultury
 • materiałoznawstwo
 • projektowanie mebla
 • design w przestrzeni publicznej
 • rysunek specjalistyczny
 • historia wzornictwa
 • geometria wykreślna
 • modelowanie
 • projektowanie ogólne

 

Czy istnieje wzór na wzornictwo, albo wzornictwo wzorowe? Nie zagłębiając się w słowne potyczki należy przyznać, że ze wzornictwem spotykamy się każdego dnia, nie zwracając nawet baczniejszej uwagi. Dlaczego? Ponieważ, wzornictwo to po prostu projektowanie przedmiotów użytkowych. W latach 50 XX wieku zaczęło rozwijać się tzw. wzornictwo przemysłowe, które łączyło w sobie sztukę z życiem codziennym. Przełomu w tej dziedzinie dokonali artyści skupieni wokół uczelni artystyczno- rzemieślniczej Bauhaus, propagujący zasadę funkcjonalizmu, tworzenie form typowych, a zarazem niezwykle starannie opracowanych, jak również twórcy radzieckiej szkoły artystyczno- technicznej Wchutiemas, która kształciła plastyków na potrzeby przemysłu. Dzięki temu Wzornictwo jest istotną dyscypliną, jak również ważnym kierunkiem kształcenia. Na tych, którzy pragną odnaleźć się świecie, który łączy w sobie sztukę i technikę, czeka Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej, gdzie prowadzone jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy, będącej połączeniem sztuki, nauk humanistycznych i nauk technicznych, jak również umiejętności projektowych, niezbędnych do wykonywania zawodu projektanta. Studenci uczą się projektowania form użytkowych, projektowania przestrzeni, projektowania scenografii, oprawy spektakli, projektowania imprez i eventów artystycznych, projektowania kolorystyki, projektowania graficznego znaków, druków, plakatów, katalogów, komunikacji wizualnej, systemów identyfikacji wizualnej. Ponadto, biorą udział w szkoleniach i warsztatach edukacyjnych z zakresu malarstwa, rysunku, rzeźby, designu, czy prototypowania pod opieką uznanych projektantów i czynnych artystów, a także w zajęciach praktycznych w znanych bydgoskich firmach. Wzornictwo w PB to także możliwość uczestnictwa w krajowych i międzynarodowych plenerach artystycznych i projektowych, jak również szansa na współtworzenie różnorodnych wydarzeń.

Studia na kierunku Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej zakładają połączenie sztuk projektowych i sztuk pięknych. W programie nauczania znajdują się, między innymi, takie przedmioty jak: historia sztuki i kultury, rysunek specjalistyczny, historia wzornictwa, geometria wykreślna, modelowanie, projektowanie ogólne, projektowanie specjalistyczne, komunikacja wizualna, techniki wytwarzania, technologie materiałowe, prawo autorskie, materiałoznawstwo, grafika komputerowa, przetwórstwo tworzyw sztucznych.

Jeśli zakładamy, że nie istnieje wzór na wzornictwo, to czy istnieje wzór na pracę po ukończeniu nauki na tym kierunku? Studenci Wzornictwa zostają przygotowani do podjęcia pracy w zespołach projektowych oraz działalności artystycznej, ale cóż to dokładnie oznacza? Otóż, osoby które ukończyły omawiany przez nas kierunek mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, teatrach, galeriach sztuki, muzeach, organizacjach promujących sztukę i kulturę.

Zdana matura i co dalej? Dokąd na studia? Podobnych pytań, osoby które poważnie zastanawiają się nad wyższą edukacją, zadają sobie setki. Oferty dydaktyczne rodzimych uczelni powiększają się, stają się coraz ciekawsze i niektórym niełatwo jest wybrać jedną, ostateczną przestrzeń kształcenia. Studia w Bydgoszczy dają bardzo duży wybór, więc niektórym na pewno zakręci się w głowie od edukacyjnych propozycji. Ale skupmy się na omawianym kierunku.

 

Jakie ma Politechnika Bydgoska opinie?

Honorata, studentka Wzornictwa mówi:

„Cieszę się, że studiuję w Bydgoszczy i cieszę się, że studiuję w PB. Zarówno miasto, jak i uczelnia mają bardzo wiele do zaoferowania studentom, więc jeśli miałabym jeszcze raz wybierać miejsce swojego kształcenia, to ponownie postawiłabym na Bydgoszcz i Politechnikę Bydgoską.”

 

Gdzie studiować wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej

Studia na kierunku wzornictwo prowadzone są przez Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej zlokalizowany przy al. Prof. S. Kaliskiego 7 w Bygdoszczy.

Kontakt:

tel. (52) 340-82-40

https://wim.pbs.edu.pl/pl/

 

Wzornictwo Politechnika Bydgoska limity miejsc - rekrutacja 2023/2024

 • studia stacjonarne I stopnia: 30
 • studia stacjonarne II stopnia: 15

 

Wzornictwo Politechnika Bydgoska ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

 • studia stacjonarne: bezpłatne

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

 

 

WZORNICTWO - ważne informacje

Wzornictwo studia Bydgoszcz

Wzornictwo studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej:

Absolwent kierunku Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii sztuki i historii wzornictwa,
 • posługiwania się warsztatem plastycznym w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby oraz współczesnych mediów,
 • technik komputerowego wspomagania projektowania,
 • projektowania wieloaspektowego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Wzornictwo:

Absolwent kierunku Wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej może znaleźć zatrudnienie w:

 • agencjach reklamowych,
 • teatrach,
 • galeriach sztuki,
 • muzeach,
 • organizacjach promujących sztukę i kulturę.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA
Wydział Sztuk Projektowych

Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku Wzornictwo powinieneś zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), historii sztuki (HS), historii (H), wiedzy o społeczeństwie (WOS), geografii (G), biologii (B), fizyki lub fizyki i astronomii (F), chemii (Ch).

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA
Wydział Sztuk Projektowych

Podstawą przyjęcia na I rok studiów drugiego stopnia na kierunek wzornictwo jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia: a) kierunku obieralnego oraz po kierunkach: architektura, architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu, architektura wnętrz oraz po pozostałych kierunkach studiów realizowanych w obszarze sztuki lub przyporządkowanych do dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki; b) kandydaci pozostałych kierunków studiów przystępują do procedury kwalifikacyjnej celem potwierdzenia efektów uczenia się.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Komentarze (1)

Odradzam odpowiedz

Ukończyłem kierunek wzornictwo na Politechnice Bydgoskiej i stanowczo odradzam przyszłym kandydatą. Wybierzcie inną uczelnie, która pozwoli wam się rozwijać. Brak odpowiednch pracowni do wykonywania projektów, wszystko będziecie musieli robić w domu, nie możecie zostać dłużej jeżeli chcecie popracowac bo wymagana jest zgoda kierownika, żeby dostać klucz z portierni( do sal gdzie są same stoły). Brak dostępu do pakietu Adobe, który jest potrzebny do zaliczenia wiekszości przedmotów, można sobie zobaczyć ile kosztuje licencja. Wszystkiego czego powinniście nauczyć się w pierwszym semestrze nauczycie się na końcu studiów. Wykładowcy uczący programów puszczają filmiki z yt. Jeżeli macie okienko nie liczcie na to, że gdzieś wygodnie usiądziecie, korytarz wzornictwa zapewnia jedynie plastikowe ławeczki stadionowe i to tylko dla kilku osób reszta musi siedziec na ziemi. Jeszcze raz wspomnę o tym jak kiepskie są pracowanie a tak naprawę zwykłe sale w których nie znajdziesz sprzętu potrzebnego do wykonania projektu. Uratujcie swoje zdrowie psychiczne i rozwincie skrzydła na innej uczleni.