Wzornictwo studia

Wzornictwo studia - kierunek studiów

Z języka angielskiego “wzornictwo” to “design”, a to pojęcie jest na tyle wieloznaczne, że odnosi się do wyglądu i projektowania przeznaczenia przedmiotów użytkowych oraz dzieł sztuki. Jest on związany z wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową i sztuką użytkową. Design może być i wyglądem danej rzeczy, i jej funkcjonalnością czy jej ergonomią. Ludzie zajmujący się zawodowo wzornictwem-designem, nierzadko są artystami - projektują również wnętrza, wyposażenie wnętrzarskie, modę czy nawet multimedia.

W Polsce wzornictwo wykładane jest na około dwudziestupięciu uczelniach. Jeśli chcesz stać się studentem jednej z nich musisz odznaczać się nieszablonowym myśleniem, dużą dozą kreatywności, zdolnościami manualnymi oraz niewątpliwie szeroką wiedzą z zakresu sztuki i jej historii oraz aktualnych trendów panujących w świecie designu. Musisz również posiadać swego rodzaju intuicję, która podpowie Ci, jakie rozwiązania będą najbardziej odpowiadały klientom - produkt musi być dopasowany do wymagań i potrzeb odbiorcy. Studia takie bowiem przygotowują studenta do projektowania produktów i komunikacji wizualnej. Są to zatem studia artystyczne, kładące nacisk na społeczną misję. Kształcenie obejmuje zagadnienia związane z teorią projektowania, wiedzą o człowieku, wiedzą techniczną, technikami wspomagającymi projektowanie. Integralną częścią studiów są zajęcia ze sztuk wizualnych oraz praktyki zawodowe. Zazwyczaj przyjęcie na kierunek studiów wzornictwo poprzedzone jest szeregiem egzaminów wstępnych, których zasady ustala każda uczelnia oddzielnie. Jeśli właśnie tym się interesujesz i z tym chcesz związać się zawodowo - ten kierunek studiów jest dla Ciebie!

Jako student tego kierunku możesz spodziewać się w swoim planie zajęć przedmiotów z takiego zakresu jak historia sztuki, wzornictwa i kultury; plastyka, techniki wspomagające projektowanie, wiedza o człowieku, wiedza o projektowaniu, wiedza techniczna, podstawy projektowania czy projektowanie wieloaspektowe. Szczegółowy program studiów jest zależny od tego, na jakiej uczelni będziesz studiować.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując wzornictwo

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • sztuki użytkowej
  • komunikacji wizualnej
  • wiedzy o człowieku
  • projektowania i realizacji produktu
  • nauk humanistycznych i technicznych
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku wzornictwo

Absolwent kierunku wzornictwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • biurach projektowych
  • agencjach designu
  • szkolnictwie
  • samozatrudniony projektant
  • instytucjach upowszechniania sztuki designu i kultury
 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku wzornictwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: egzamin wstępny.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku WZORNICTWO

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Wzornictwo

WZORNICTWO - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Kierunek wzornictwo prowadzony jest przez:

Wydział Projektowy

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Kierunek wzornictwo prowadzony jest przez:

Wydział Wzornictwa

Akademia Sztuki w Szczecinie

Kierunek wzornictwo prowadzony jest przez:

Wydział Malarstwa i Nowych Mediów

Popularne artykuły dla kierunku WZORNICTWO w dziale uczelnia

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Komentarze (1)

Aga odpowiedz

Ja studiuję wzornictwo przemysłowe na politechnice łódzkiej :) Właśnie niedawno rozpoczęłam studia magisterskie. Zainteresowałam się tematem sztuki użytkowej w liceum dzięki Łódź Design Festiwal i od początku wiedziałam, że to coś dla mnie. Mamy dużo zajęć z grafiki projektowej i projektowania tkanin oraz projektowania użytkowego. . Chyba najbardziej podoba mi się projektowanie opakowań :) Gorąco polecam ;) Jeśli ktoś zastanawia się nad studiowaniem wzortnictwa, to polecam zajrzeć na stronę mojego wydziału na politechnice: http://style.p.lodz.pl/oferta-ksztalcenia/ :) Uważam, że to prawdziwe studia przyszłości.