Kosmetologia

Kosmetologia

Kosmetologia – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie 2021

Studia na kierunku kosmetologia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku kosmetologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • anatomia
 • antropologia i antropometria
 • biologia medyczna
 • fizjologia
 • genetyka
 • chemia kosmetyczna
 • kosmetologia pielęgnacyjna
 • podstawy cytofizjologii

 

Kosmetologia to medyczny dział dermatologii zajmujący się metodami leczenia i upiększania ciała, wywodzący się z kosmetyki, czyli nauki o racjonalnym pielęgnowaniu ciała. Zadaniem tej dyscypliny jest leczenie stanów chorobowych skóry, włosów i paznokci, które nie sprzyjają szeroko pojętej urodzie. Kosmetologia posiada wiele różnorodnych metod. Są to: fizykoterapia, balneoterapia, metody farmakologiczne, higiena życia i odżywiania oraz kosmetyczne zabiegi chirurgiczne. Kierunki studiów w Szczecinie tworzą długą listę dyscyplin, a Kosmetologia zajmuje na niej istotne miejsce. Gdzie kształcić się w jej zakresie? W Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie nauka prowadzona jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy, będącej połączeniem nauk o zdrowiu oraz specjalistycznych zagadnień z zakresu kosmetologii. Studenci uczą się planować rodzaj zabiegu kosmetycznego i stosować kosmetyki zgodnie z rozpoznaniem, a także wykonywać kosmetyczne, pielęgnacyjne i upiększające z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań, prawidłowo odczytywać skład kosmetyku i ustalać jego zastosowanie. Ponadto, dowiadują się jak współpracować z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo oraz organizować i prowadzić gabinet kosmetyczny.

Studia na kierunku Kosmetologia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie prowadzone są w trybie stacjonarnym. Program nauczania zawiera następujące przedmioty: anatomia, antropologia i antropometria, biologia medyczna, fizjologia, genetyka, chemia kosmetyczna, kosmetologia pielęgnacyjna, podstawy cytofizjologii, biochemia, mikrobiologia i immunologia, dermatologia, technologia form kosmetyku, receptura kosmetyczna, metodologia badań w naukach o zdrowiu, podstawy onkologii skóry, kosmetologia upiększająca, naturalne produkty kosmetyczne, podstawy chirurgii plastycznej, makijaż permanentny, podstawy medycyny społecznej, prawo w kosmetologii.

Kosmetologia to kierunek, który cieszy się coraz większą popularnością. Oczekiwania pacjentów rosną, zatem potrzebni są coraz lepiej wykwalifikowani specjaliści. Absolwenci przygotowywani są do pracy w gabinetach kosmetycznych o pełnym zakresie świadczonych usług, jak również współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo.

Nie powinno być zaskoczeniem, że skoro Kosmetologia zdobywa nowe rzesze sympatyków, to znalezienie jej w ofertach edukacyjnych szkół wyższych nie jest zbyt dużym problemem. Także w Szczecinie można bez trudu ją odnaleźć; przede wszystkim w omawianej przez nas uczelni.

 

Jakie ma Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie opinie?

Karolina, studentka Kosmetologii mówi:

„Kosmetologia to ważna dziedzina, a studia na uczelni medycznej tylko to potwierdza. Wybrałam naukę w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, aby posiadać najlepsze kwalifikacje do pracy zawodowej.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Kosmetologię w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie:

Absolwent kierunku Kosmetologia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • fenomenu funkcjonowania żywych organizmów na poszczególnych poziomach ich organizacji,
 • rozpoznawania tkanek i narządów w preparatach mikroskopowych,
 • fizjologii i patofizjologii,
 • głównych szlaków metabolicznych oraz mechanizmów regulacji metabolizmu,
 • planowania rodzaju zabiegu kosmetycznego,
 • stosowania kosmetyku zgodnie z rozpoznaniem,
 • przeprowadzania analizy kolorystycznej,
 • odczytywania receptury i ustalania zakresu funkcji jej składników,
 • rozpoznawania chorobowych zmian skóry,
 • chemii kosmetycznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Kosmetologia:

Absolwent kierunku Kosmetologia w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:

 • gabinetach kosmetycznych.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku kosmetologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

dowolny przedmiot

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Przyjęcie na studia następuje na podstawie średniej ocen ze studiów, uzyskanej podczas studiów I stopnia o kierunku kosmetologia z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

 

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku Kosmetologia - wszystko co musisz wiedzieć

Studia medyczne w Szczecinie

PUM kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Szczecinie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu PUM

Komentarze (0)