Akademia Sztuk Pięknych im, Eugeniusza Gepperta

O uczelni ASP Wrocław

O uczelni – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu to uczelnia zbudowana z myślą nie tylko o studentach, pragnących kształcić się w artystycznych dyscyplinach, lecz także o całym mieście, by nadawała mu wyjątkowego kolorytu. W 1946 roku, w stolicy Dolnego Śląska powołano do życia Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych, której przewodził Eugeniusz Geppert, uczeń Jacka Malczewskiego, jeden z najciekawszych przedstawicieli koloryzmu. Z biegiem lat zmieniały się nazwy uczelni, powiększały oferty edukacyjne, by w końcu w 1996 roku stać się Akademią Sztuk Pięknych i wyrosnąć na coś więcej, niż tylko uczelnię, lecz także znaczący ośrodek kultury.

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu to uczelnia, która oferuje kształcenie w najznamienitszych dziedzinach artystycznych, tworząc oazy dyscyplin, o których przeciętny człowiek niemal zapomniał. Działalność naukowa i dydaktyczna zawiera w sobie współpracę międzynarodową z ponad osiemdziesięcioma zagranicznymi uczelniami artystycznymi, placówkami naukowymi i kulturalnymi, dzięki której odbywają się wymiany studenckie, jak również organizowane są warsztaty i staże. W celu uczczenia swojego patrona, każdego roku odbywa się Konkurs im. Gepperta, dzięki któremu młodzi twórcy mogą szerzej zaprezentować swój talent. Ponadto, uczelnia organizuje „Triennale Rysunku Wrocław”, którego najważniejszym celem jest promocja debiutujących artystów oraz zaprezentowanie najwartościowszego i możliwie pełnego spektrum działań w obszarze rysunku współczesnego.

STUDIA

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu to łącznie cztery wydziały, w ramach których prowadzone jest kształcenie na jedenastu kierunkach, na studiach pierwszego i drugiego stopnia, jak również jednolitych magisterskich. Ponadto, uczelnia w swojej ofercie dydaktycznej posiada również międzywydziałowe studia trzeciego stopnia, prowadzone w formie stacjonarnej z wykładowym językiem polskim oraz studia doktoranckie na kierunku Grafika z wykładowym językiem angielskim, jak również studia podyplomowe w zakresie różnorodnych dyscyplin. Studenci mogą rozwijać się w ramach: Wydziału Malarstwa i Rzeźby, Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów, Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa oraz Wydziału Ceramiki i Szkła. Naturalnie, kształcenie formowane jest przez dokładnie opracowywane programy nauczania, lecz studenci mogą rozwijać zainteresowania także poprzez uczestnictwo w licznych kołach naukowych. We wrocławskiej ASP funkcjonują: Ceramiczne Koło Naukowe, Koło Naukowe Animacji i Gier Wideo, Koło Naukowe Katedry Grafiki Artystycznej, Koło Naukowe KiRCiSz, Koło Naukowe Mediacji Sztuki, Koło Naukowe Studentów Scenografii „309”, Koło Naukowe Technik Obrazowania „Sfera”, Koło Filmowe Katedry Sztuki Mediów oraz PDF, czyli Pawilon De Factory – Koło Naukowe Katedry Wzornictwa przemysłowego.

WYKŁADOWCY

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu to miejsce kształcenia i zdobywania wiedzy, lecz także rozwijania kreatywności, warsztatu oraz pracy nad tym, aby jak najlepiej wykorzystać pokłady swojej wyobraźni. Nad tym wszystkim czuwa uznane grono wykładowców, które może poszczycić się licznymi wyróżnieniami zarówno za swą pracę twórczą, jak i akademicką.

INFRASTRUKTURA

Siedziba Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu mieści się przy Placu Polskim 3/ 4, który położony jest w obrębie Starego Miasta, w części nazywanej Nowym Miastem. Z okien budynku rozpościera się rzeka możliwości, gdyż łatwo dojrzeć bulwar nad Odrą, a także z okolic dobiega inspiracja w postaci Panoramy Racławickiej. Ponadto, w tym budynku mieści się biblioteka licząca czternaście tysięcy książek i niemal niezliczona ilość czasopism i katalogów z wystaw polskich i zagranicznych. Mówiąc o czasopismach warto wspomnieć, że z ramienia uczelni, od 1991 roku ukazuje się kwartalnik „Format”, a od 2003 „Dyskurs”, na łamach którego zamieszczane są teksty teoretyczne i krytyczne o sztuce. W 2001 oddano do użytku wyremontowane skrzydło uczelni przy ul. Modrzewskiego, a w 2012 roku nowy gmach zwany Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, które spełnia rolę dydaktyczno- warsztatową. W budynku wyposażonym w najnowsze technologie i urządzenia warsztatowe znajduje się 9 laboratoriów oraz 42 pracownie.

 

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta kierunki>

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Komentarze (0)