Konserwacja i restauracja dzieł sztuki

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki

31.01.2022

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 2022

Studia na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki w ASP WROCŁAW
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 6 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • historia sztuki
 • historia filozofii
 • historia ceramiki i szkła
 • działanie i struktury wizualne
 • projektowanie ceramiki artystycznej i przemysłowej
 • projektowanie szkła artystycznego i przemysłowego
 • chemia ogólna z elementami fizyki

 

Niezwykle banalnym, lecz jakże istotnym stwierdzeniem jest to, że dzieła sztuki określają naszą tożsamość, są bardzo ważnym świadectwem historii i mówią o nas znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Dlatego pielęgnowanie ich jest obowiązkiem, aby mogły cieszyć, uczyć i uwrażliwiać kolejne pokolenia i stanowić o sile potencjału człowieka. Z taką myślą stworzono kierunek Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, który odnaleźć można w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzony jest na jednolitych studiach magisterskich.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest przygotowanie w pełni samodzielnego i świadomego artystycznie i warsztatowo specjalisty, zdolnego do podejmowania różnorodnych zagadnień konserwatorskich, restauratorskich oraz kreacyjnych. Studenci nabywają umiejętności z zakresu historii sztuki, chemii, konserwacji i restauracji ceramiki i szkła, fizyki, a także technologii i technik ceramicznych i szklarskich. Kształcenie prowadzone jest w myśl zasady mistrz- uczeń, gdyż grupa studencka składa się tylko z ośmiu osób. W czasie studiów organizowane są praktyki zawodowe, wyjazdy terenowe oraz plenery w zabytkowych obiektach.

Interdyscyplinarny program nauczania składa się z takich przedmiotów jak: historia sztuki, historia filozofii, historia ceramiki i szkła, działanie i struktury wizualne, projektowanie ceramiki artystycznej i przemysłowej, projektowanie szkła artystycznego i przemysłowego, chemia ogólna z elementami fizyki, chemia konserwatorska, prawo autorskie, archeologia szkła, archeologia ceramiki, dokumentacja fotograficzna, technologia konserwacji i restauracji ceramiki i szkła z elementami mykologii, kopia detalu szklanego, doktryny konserwatorskie, propedeutyka dokumentacji zabytku archeologicznego.

Konserwator- restaurator to specjalista, dzięki któremu to, co ważne zachowuje swoją formę i odzyskuje blask. Należy przyznać, że praca jaką wykonuje nie należy do najłatwiejszych, a potwierdzać może to chociażby program kształcenia, z jakim trzeba zmierzyć się w trakcie studiów. Naukowa konserwacja ceramiki i szkła to nowa dziedzina wiedzy, na dodatek dostępna tylko we wrocławskiej uczelni. Czy oznacza to, że istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie? Myślenie i traktowanie dzieł sztuki przechodzi zmiany i coraz mocniej próbuje się dbać o ich kondycję. Dlatego absolwenci Konserwacji i restauracji dzieł sztuki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu znajdą zatrudnienie zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Przygotowani są do podjęcia współpracy z placówkami kultury i sztuki, a także osobami prywatnymi zarówno na zasadzie pracy indywidualnej jak i zespołowej.

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki to kierunek oferowany przez różne uczelni artystyczne w naszym kraju, natomiast specjalność związana z restauracją szkła i ceramiki dostępna jest wyłącznie we wrocławskiej ASP.

 

Jakie ma Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu opinie?

Marcelina, studentka Konserwacji i restauracji dzieł sztuki mówi:

„Jeśli chcecie wybrać kierunek, który studiuję, musicie przygotować się na sześć lat intensywnej pracy. Ale pracy, która przynosi wspaniałe efekty, gdyż należymy do grona najlepszych konserwatorów na świecie. W Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu nie ma półśrodków. Tutaj kształci się prawdziwych specjalistów, którzy potem zadziwiają cały świat.”

 

 

STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje

Kierunki studiów we Wrocławiu

Studia we Wrocławiu

 

 

KONSERWACJA I RESTAURACJA DZIEŁ SZTUKI - ważne informacje

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Konserwację i restaurację dzieł sztuki:

Absolwent kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii sztuki i estetyki,
 • współczesnych zjawisk artystycznych,
 • historycznych manufaktur i ośrodków produkcji ceramiki i szkła w Polsce i Europie,
 • dziejów szklarstwa i garncarstwa,
 • technologii i technik produkcji mas i szkliw garncarskich, kaflarskich i ceglarskich,
 • metod i środków konserwacji i restauracji ceramiki, szkła i witraży,
 • metodyki kopiowania obiektów ceramicznych i szklarskich,
 • formowania i metod obróbki szkła oraz współczesnych technik realizacji obiektów artystycznych,
 • zasad kompozycji kolorystycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki:

Absolwent kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu może znaleźć zatrudnienie jako:

 • konserwator i restaurator dzieł sztuki.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Podstawą kwalifikacji na studia jednolite magisterskie na kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuk w specjalizacji konserwacja i restauracja ceramiki i szkła jest dwu etapowy egzamin wstepny.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Komentarze (0)