Oceanotechnika

Oceanotechnika

28.03.2024

Oceanotechnika – Politechnika Morska w Szczecinie rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku oceanotechnika w Politechnice Morskiej w Szczecinie to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku oceanotechnika w PM
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Oceanotechnika główne przedmioty:

  • materiałoznawstwo
  • geometria wykreślna
  • podstawy oceanotechniki
  • fizyka
  • mechanika ogólna
  • wytrzymałość materiałów
  • informatyka techniczna
  • podstawy konstrukcji maszyn
  • inżynieria jakości

 

Czy Oceanotechnika to nauka o oceanach i ich środowisku? Nie. Oceanotechnika jest działem nauki i techniki, który zajmuje się projektowaniem, budową i eksploatacją sprzętu technicznego związanego z badaniem oraz wykorzystywaniem środowiska morskiego, głównie do celów transportowych, rybołówstwa, czy przemysłu wydobywczego. Czyli, studenci tej dyscypliny, szeroko patrząc, uczą się projektowania i budowy statków transportowych, jachtów, jednostek offshore, czy aparatów podwodnych. Na tych, którzy mają w sobie żyłkę konstruktora i chcą wypłynąć na szerokie wody czeka kierunek Oceanotechnika w Politechnice Morskiej w Szczecinie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy, będącej połączeniem nauk technicznych i nauk matematyczno- fizycznych, jak również z zagadnień z obszaru ekonomii, organizacji produkcji i marketingu. Celem jest przygotowanie do wykonywania prac związanych z projektowaniem konstrukcji i technologią budowy i remontu okrętów oraz obiektów oceanotechnicznych, organizowania i nadzorowania produkcji w zakładach przemysłu okrętowego oraz obsługi siłowni i urządzeń okrętowych. Co warto podkreślić, program kształcenia został opracowany przez pięciu profesorów oraz doktorów habilitowanych o łącznie 150 letnim oświadczeniu i dorobku naukowym w zakresie teorii okrętu i projektowania jednostek pływających.

Program nauczania składa się z następujących przedmiotów: materiałoznawstwo, fizyka, mechanika ogólna, wytrzymałość materiałów, informatyka techniczna, podstawy konstrukcji maszyn, inżynieria jakości, geometria kadłubu i hydrostatyka, napędy jednostek pływających, technologia budowy statków, właściwości manewrowe jednostek pływających, komputerowe wspomaganie projektowania statków, budowa i wyposażenie jednostek pływających, geometria wykreślna, technologie mechaniczne, wyposażenie pokładowe, systemy energetyczne jednostek pływających, metrologia i pomiary okrętowe.

Do zajęć na kierunku Oceanotechnika w Politechnice Morskiej Szczecinie wykorzystywane są laboratoria komputerowe, laboratoria projektowe oraz symulatory okrętowe, wyposażone w najnowocześniejsze i powszechnie stosowane oprogramowanie komputerowe. Ponadto, do nauki służą laboratoria fizyczne oraz oprogramowanie, z którym po ukończeniu studiów będzie można spotkać się w życiu zawodowym. Mówiąc o życiu zawodowym można wspomnieć, że absolwenci omawianego przez nas kierunku znajdą zatrudnienie w stoczniach produkcyjnych, stoczniach remontowych, zakładach przemysłu okrętowego i jachtowego, biurach projektowo- konstrukcyjnych, placówkach naukowo- badawczych przemysłu okrętowego i energetyki, służbach technicznych i administracyjnych związanych z gospodarką morską, w przedsiębiorstwach górnictwa morskiego.

Studia w Szczecinie oferują bardzo wiele tym, którzy chcą pozyskać wysokiej jakości wykształcenie, a także wiedzę w unikatowych dyscyplinach. Oceanotechnika to coraz popularniejszy kierunek w województwie zachodniopomorskim, toteż można go spotkać w różnych ofertach dydaktycznych.

 

Jakie ma Politechnika Morska w Szczecinie opinie?

Michał, student Oceanotechniki mówi:

„Studia w Politechnice Morskiej w Szczecinie to w moim przypadku rodzinna tradycja. Tradycja, którą chciałem kontynuować i jestem dumny z tego, że nigdy nie przyszło mi do głowy, aby kształcić się w innym kierunku, innym obszarze. Studiowanie w Politechnice Morskiej to olbrzymi prestiż.”

 

Gdzie studiować oceanotechnikę na Politechnice Morskiej

Studia na kierunku oceanotechnika prowadzone są przez Wydział Nawigacyjny Politechniki Morskiej zlokalizowany przy ul. Wały Chrobrego 1-2 w Szczecinie.

Kontakt:

tel. (91) 480-95-15

https://wn.pm.szczecin.pl/pl/

 

STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Szczecinie

Studia w Szczecinie

 

 

OCEANOTECHNIKA - ważne informacje

Oceanotechnika studia Szczecin

Oceanotechnika studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Oceanotechnikę w Politechnice Morskiej w Szczecinie:

Absolwent kierunku Oceanotechnika w Politechnice Morskiej w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • mechaniki płynów i metod numerycznych stosowanych w projektowaniu jednostek pływających,
  • wytrzymałości materiałów metalowych i niemetalowych,
  • konstrukcji jednostek pływających,
  • prognozowania i analizy niezawodności i bezpieczeństwa jednostek pływających w środowisku morskim,
  • rodzajów napędów,
  • technologii budowy i remontów,
  • projektowania i budowy siłowni okrętowych,
  • planowania i zarządzania procesem produkcji.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Oceanotechnika:

Absolwent kierunku Oceanotechnika w Politechnice Morskiej w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:

  • stoczniach produkcyjnych,
  • stoczniach remontowych,
  • zakładach przemysłu okrętowego i jachtowego,
  • biurach projektowo- konstrukcyjnych,
  • placówkach naukowo- badawczych przemysłu okrętowego i energetyki,
  • służbach technicznych i administracyjnych związanych z gospodarką morską,
  • przedsiębiorstwach górnictwa morskiego.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Morska w Szczecinie

Komentarze (0)