Oceanotechnika

Oceanotechnika

Studia na kierunku oceanotechnika możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Morska w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie

Oceanotechnika stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku oceanotechnika

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Oceanotechnika stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku oceanotechnika

Oceanotechnika studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Oceanotechnika to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku oceanotechnika
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku oceanotechnika możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | oceanotechnika - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z oceanotechniki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku oceanotechnika: eksploracja zasobów mórz i oceanów, projektowanie i budowa jachtów, projektowanie i budowa okrętów, projektowanie statków i urządzeń oceanotechnicznych.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku oceanotechnika najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, język obcy, język polski, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku oceanotechnika:

 • fizyka,
 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Oceanotechnika - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując oceanotechnikę

Program studiów i przedmioty

Sama oceanotechnika jest dziedziną techniki o charakterze interdyscyplinarnym, co znaczy, że łączy w sobie różne nauki – techniczne i ścisłe w tym przypadku. Oceanotechnicy zajmują się badaniem i opracowywaniem eksploatacji i eksploracji mórz i oceanów.

Jako student takiego kierunku dowiesz się jak technicznie wykorzystać ocean na potrzeby militarne, jak hodować morskie organizmy żywe, poznasz czym jest batytechnika, a także dowiesz się wszystkiego czego potrzebujesz na temat budowy i eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych lub wykorzystujących energię pływów i falowania, bądź osadnictwa i budownictwa mieszkaniowego na morzu – nawodnego i podwodnego.

Jako absolwent będziesz również posiadać podstawową wiedzę z zakresu nauk matematyczno-fizycznych, nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji statków, okrętów i obiektów oceanotechnicznych oraz z ekonomii, organizacji produkcji i marketingu.

Oznacza to gruntowne przygotowanie do wykonywania podstawowych prac związanych z projektowaniem konstrukcji, technologią budowy i remontu okrętów, organizowania i nadzorowania produkcji w zakładach przemysłu okrętowego oraz obsługi urządzeń i maszynerii okrętowej.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • elektrotechniki i elektroniki
 • konstrukcji maszyn
 • projektowania, konstrukcji i budowy okrętów
 • grafiki inżynierskiej
 • automatyki
 • materiałoznawstwa i techniki wytwarzania

Jak wyglądają studia na kierunku oceanotechnika?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek oceanotechnika można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia, to wybierz studia niestacjonarne, na których obowiązuje weekendowy tryb nauczania.

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk geograficznych i biologicznych.

 

Studia na kierunku Oceanotechnika możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student powyższego kierunku zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk technicznych, przyrodniczych oraz geograficznych. W planie zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty, powiązane z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Teoria drgań mechanicznych
 • Elektrotechnika i elektronika
 • Podstawy automatyki

Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku oceanotechnika wykształcisz wiele cennych umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się podstaw budowy i eksploatacji obiektów i urządzeń oceanotechnicznych. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób sporządzać specjalistyczną dokumentacje techniczną.

Studenci poznają także zaawansowane narzędzia i programy informatyczne, które usprawnią ich codzienną pracę. Ważnym elementem kształcenia będzie nauka języka obcego, co zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Ocean dla starożytnych Greków i Rzymian był mityczną rzeką oblewającą nasz świat. Dzięki naukowcom, podróżnikom i badaczom oraz rozlicznym ekspedycjom, dziś wiemy, że oceany nie są jedną wielką rzeką, a wielką częścią hydrosfery ziemskiej, która jest wypełniona słoną wodą, a ta z kolei pokrywa ¾ powierzchni Ziemi (70,8%).

W zależności od klasyfikacji - wyróżnia się jeden, trzy, cztery lub pięć oceanów: Wszechocean (jako jeden) i Ocean Spokojny, Atlantycki, Indyjski, Akrtyczny oraz Południowy. Jest to zatem ogromny zbiór wód okalających wszystkie lądy, a jego charakterystyczną cechą jest wielka różnorodność.

Była ona badana przez setki lat, ale zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wciąż istnieje i wzrasta. Jeśli Twoje zainteresowania są ukierunkowane na to ramię nauki i przemysłu, powinieneś rozważyć studia na kierunku oceanotechnika.

 

5. Gdzie studiować Oceanotechnikę

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Oceanotechnika:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Oceanotechnika trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku oceanotechnika będą trwały siedem lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytuły inżyniera. Natomiast na studia drugiego stopnia poświęcisz trzy lub cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku oceanotechnika

Absolwent kierunku oceanotechnika znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • stoczniach produkcyjnych i remontowych
 • biurach projektowo-konstrukcyjnych przemysłu okrętowego
 • służbach technicznych przedsiębiorstw armatorskich
 • placówkach naukowo-badawczych przemysłu okrętowego
 • administracji morskiej i nadzorze technicznym
 • portach i terminalach

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Oceanotechnika studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Oceanotechnika studia I stopnia

Oceanotechnika studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku oceanotechnika

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki morskie - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Oceanotechnika

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCxKWr2NXIkcRYECcap5lmJQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/99092-umcs-kierunki.jpg Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpg Lotnicza Akademia Wojskowa
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • UL.ROLNA 43,, 40-555 KATOWICE, WOJ. ŚLĄSKIE https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wyższa+szkoła+techniczna+katowice https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b6936-wst-katowice.jpg Akademia Śląska
 • Drzwi otwarte Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20zielonog%C3%B3rski https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/acf58-uniwersytet-zielona-gora.jpg Uniwersytet Zielonogórski

Komentarze (0)