Weterynaria

Weterynaria

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - kierunki studiów

Weterynaria – Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie

Każdy, kto zastanawia się nad studiami weterynaryjnymi musi zdawać sobie sprawę z tego, że należą one do najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Późniejszy zawód nie polega wyłącznie na opiece nad bezbronnymi, małymi czworonogami, lecz łączy się także z obowiązkami, które, mówiąc najogólniej, nie należą do najprzyjemniejszych. Jednym słowem, Weterynaria to kierunek dla ludzi o stalowych nerwach. Jeśli takowe posiadamy, to pozostaje nam tylko wybrać uczelnię. Gdzie studiować? Na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie, gdzie Weterynaria prowadzona jest na jednolitych studiach magisterskich.

Założeniem kształcenia jest poznanie i zrozumienie procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, gwarantujących dobre zdrowie i wysoką produkcyjność zwierząt, a także podstaw diagnozowania i leczenia chorób. W jednakowym stopniu dotyczy to zagadnień produkcji zwierzęcej, profilaktyki weterynaryjnej, diagnostyki, terapii i zwalczania chorób zwierząt, jak również nadzoru sanitarnego nad procesami produkcyjnymi żywności zwierzęcego pochodzenia oraz ochrony zdrowia publicznego. Weterynaria na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie jest kierunkiem prowadzonym wyłącznie w trybie studiów stacjonarnych.

Studia na kierunku Weterynaria na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się następujące przedmioty: anatomia zwierząt, biofizyka, biologia, biologia komórki, histologia i embriologia, język łaciński, agronomia, biostatystyka i metody dokumentacji, genetyka ogólna i weterynaryjna, ochrona środowiska, chów i hodowla zwierząt, ekonomia weterynaryjna, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, technologie w produkcji zwierzęcej, anatomia topograficzna, immunologia, praktyka hodowlana, diagnostyka kliniczna i laboratoryjna, farmacja, farmakologia weterynaryjna, patofizjologia, patomorfologia, chirurgia ogólna i anestezjologia, diagnostyka obrazowa, epidemiologia weterynaryjna.

W toku studiów studenci Weterynarii uczestniczą w wykładach tradycyjnych i interaktywnych, ćwiczeniach o różnorodnym wymiarze, seminariach, kuratoriach klinicznych oraz praktykach hodowlanych, klinicznych i sanitarnych. Materiał dydaktyczny stanowią również pacjenci przyjmowani w ambulatoriach wydziału, zwierzęta w fermach, zwierzęta rzeźne i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz tkanki i zwłoki zwierząt. A jak wygląda droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci omawianego kierunku znajdą zatrudnienie w zakładach leczniczych dla zwierząt, laboratoriach diagnostycznych, ośrodkach badawczo- rozwojowych, administracji różnego szczebla.

Kierunki studiów w Olsztynie to bardzo długa lista dziedzin, a Weterynaria zajmuje na niej istotne miejsce, zatem należy wiedzieć o niej jak najwięcej zanim rozpocznie się naukę. Gdzie studiować? Która uczelnia będzie dla nas najlepsza? Aby wybrać najlepiej wystarczy upewnić się, otrzymując odpowiedź na pytanie: jakie ma Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie opinie? Dominika, studentka Weterynarii mówi:

„Nie będę oryginalna jeśli powiem, że na studia weterynaryjne pociągnęła mnie miłość do zwierząt. A do studiowania akurat na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim pociągnęła mnie miłość do tego miasta, a także świetny program kształcenia i fantastyczne grono wykładowców.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Weterynarię na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie:

Absolwent kierunku Weterynaria na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • struktury i ultrastruktury komórki zwierzęcej i jej zmienności w różnych typach tkanek,
 • stosowania technik analizy mikroskopowej komórek,
 • histologii i embriologii,
 • ogólnej budowy zwierząt,
 • anatomii topograficznej,
 • genetyki ogólnej i weterynaryjnej,
 • wskazań i przeciwskazań stosowania leków u zwierząt,
 • toksykologii,
 • weterynarii sądowej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Weterynaria:

Absolwent kierunku Weterynaria na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może znaleźć zatrudnienie w:

 • zakładach leczniczych dla zwierząt,
 • laboratoriach diagnostycznych,
 • ośrodkach badawczo- rozwojowych,
 • administracji różnego szczebla.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia weterynaryjne wybrać

Studia na kierunku Weterynaria - wszystko co musisz wiedzieć

Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie kierunki

Jakie są kierunki weterynaryjne w Olsztynie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM Olsztyn

 

 

Komentarze (0)