Weterynaria studia - kierunek studiów

Leczenia nie potrzebują tylko ludzie. Potrzebują go również rośliny oraz nasi czworonożni przyjaciele - zwierzęta. Medycyna weterynaryjna może poszczycić się swoją długą historią, bowiem pierwsze zapiski na temat leczenia zwierząt pojawiły się już w 3000 roku przed naszą erą w Mezopotamii. Leczeniu zwierząt poświęcał uwagę Hipokrates, Arystoteles opisał niektóre z chorób zwierzęcych, takich jak wścieklizna psów, a Alkmeon z Krotonu jaki pierwszy dokonywał sekcji zwierząt w celach naukowych, a miało to miejsce ok. 500 roku przed naszą erą. W trzecim wieku przed naszą erą w Indiach powstał pierwszy szpital dla zwierząt. W średniowieczu szereg wydawanych dzieł i przeprowadzanych badań wpłynął na znaczny rozwój weterynarii, natomiast w 1762 roku w Lyonie powstała pierwsza uczelnia weterynaryjna - Wyższa Szkoła Weterynarii. W latach siedemdziesiątych tego samego wieku w ślad Francuzów poszli Szwedzi, Niemcy, Duńczycy i Austriacy. W późniejszych wiekach weterynaria już tylko coraz prężniej się rozwijała. Obecnie weterynarzy kształci się na uniwersytetach, a studia te trwają 5,5 roku - są jednolitymi studiami magisterskimi.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeżeli chcesz studiować weterynarię musisz mieć dobre wyniki z biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz posiadać sporo wrażliwości, jak i zimnej krwi. Jeśli w tym opisie widzisz siebie studia na kierunku weterynaria stoją dla Ciebie otworem!

 

Program studiów i przedmioty

Jako student tego kierunku w swoim planie zajęć odnajdziesz takie przedmioty jak biologia, biologia komórki, biochemia, biofizyka, chemia, histologia i embriologia, anatomia zwierząt, anatomia topograficzna, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, immunologia, genetyka ogólna i weterynaryjna, epidemiologia weterynaryjna, patofizjologia, farmacja, toksykologia, ochrona środowiska, weterynaria sądowa, dietetyka, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby owadów użytkowych, choroby psów, choroby koni, higiena mleka, historia weterynarii, choroby ryb, andrologia i unasienianie, diagnostyka obrazowa i wiele innych z tego zakresu.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku weterynaria, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, język obcy.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK WETERYNARIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU WETERYNARIA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując weterynarię

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • rozpoznawania chorób zwierzęcych
 • genetyki ogólnej i weterynaryjnej
 • dietetyki
 • patomorfologii
 • chirurgii ogólnej

Jak wyglądają studia na kierunku weterynaria?

Studia weterynaryjne będziesz mógł rozpocząć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Zastanów się, który z nich lepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Studia stacjonarne są obecnie najbardziej popularne – na uczelniach państwowych unikniesz opłat za czesne i kształcić się będziesz regularnie w trakcie tygodnia. Z kolei studia niestacjonarne zadedykowane są osobom, którym zależy na intensywnej nauce podczas weekendowych zjazdów nauki. Zanim wybierzesz jednak studia zaoczne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne.

Studia na kierunku weterynaria mają bardzo rozbudowany program kształcenia, który stanowi dziś odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku zatrudnienia. Pamiętaj, że lekarze, zajmujący się weterynarią, powinni posiadać potężną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i medycznych. Tylko to pozwoli im na świadome leczenie zwierząt nie tylko domowych, lecz także gospodarskich.  W bloku przedmiotów podstawowych studenci odnajdą przykładowo:

 • biologię komórki;
 • genetykę ogólną i weterynaryjną;
 • czy mikrobiologię.

 

Największe znaczenie będą odgrywać jednak te przedmioty, które szczegółowo wprowadzą w różnorodne tajniki weterynarii. A jest ich mnóstwo – studenci muszą przygotować się na intensywny czas kształcenia, dzięki czemu dowiedzą się między innymi jak:

 • powinna przebiegać diagnostyka laboratoryjna;
 • wygląda typologia chorób zwierząt domowych i gospodarskich;
 • przeprowadzać różnorodne zabiegi medyczne, np. chirurgiczne itd.

 

Pamiętaj, by do nauki na tym kierunku podchodzić z zaangażowaniem. Czeka cię mnóstwo ćwiczeń praktycznych oraz zajęcia laboratoryjne.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

WETERYNARIA STUDIA STACJONARNE

WETERYNARIA STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku weterynaria?

Studia weterynaryjne zaliczają się do nielicznego grona kierunków jednolitych. Podczas aż jedenastu semestrów kształcenia (co daje łącznie 5,5 roku!) zdobędziesz wszystkie niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Innowację tego kierunku stanowi równie to, że nie będziesz się przygotowywać do obrony klasycznej pracy dyplomowej. Czeka cię egzamin końcowy, dzięki czemu będziesz mógł rozpocząć aktywną pracę w zawodzie.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

WETERYNARIA STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku weterynaria

Absolwent kierunku weterynaria znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • szpitalach dla zwierząt
 • schroniskach dla zwierząt
 • klinikach weterynaryjnych
 • weterynarz prywatny
 • lecznicach 

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU WETERYNARIA

Komentarze (14)

Xddddd odpowiedz

Poco mi matma na weterynarii?!

a odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Weterynaria to nie tylko leczenie kotków i piesków, ale i zwierząt gospodarskich, gryzoni, ptaków itd, to nie jest sama przyjemność pomagania zwierzakom, ale i konieczność ich usypiania, radzenia sobie z ciężkimi przypadkami... Potrzeba weterynarzy którzy znają się na czymś wiecej niz tylko kotki i pieski

+1~~ W odpowiedzi do: a odpowiedz

Zgadzam się

Andrzej - lekarz wet. odpowiedz

Wiele informacji jest nieprawdziwa, przekazana infantylnie i myląco! Może to informacje dla przedszkolaków " bo kocham kotka". Wypada znać troszeczkę obowiązujące przepisy i znaczenie używanych "haseł"

Julia odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Pomyśl o psach na łańcuchach bez dobrej opieki zaniedbanych i niechcianych o kotku ktury złamał łapkę i zastanów się dobrze nad studiami zwierzęta Cię potrzebują!!!!!

Jan W odpowiedzi do: Julia odpowiedz

Masz rację chyba pójde na weterynarie !

Julia odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

:-) Napewno im pomożesz bo wsumie możesz prawda ?

Sandra W odpowiedzi do: Julia odpowiedz

W sumie mogę czemu nie mnie to barzdo interesuje.

Julia odpowiedz pokaż odpowiedzi (3)

Ja mam 11lat ale myślę o weterynarii i mam nadzieje że tak zostanie .Warto pomagać zwierzętom ! Prawda pomyśl one też cierpią i chorują pomóż im dopuki ja nie pójdę na studiai ich nie skończe!

Nika W odpowiedzi do: Julia odpowiedz

Mam 15 lat i od 4 lat chcę być weterynarzem od razu po tym kiedy uratowałam bezdomnego psa który był przywiązany w lesie do drzewa ledwie przytomny.?? A teraz jest ze mną. Jak pomyśle że ten psiak mógł zginąć z powodu odwodnienia i zimna to chce mi się płakać.

Agata W odpowiedzi do: Julia odpowiedz

Też mam 11 lat i też chce iść na weterynarie! :)

Sandra W odpowiedzi do: Julia odpowiedz

Zastanowię sie nad tym w sumie.

Ja odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

BARDZO CHCIAŁABYM DOSTAĆ SIE NA WETERYNARIĘ . KOCHAM ZWIERZĘTA I MYŚLĘ ŻE POMAGANIE IM JEST WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ

Julia W odpowiedzi do: Ja odpowiedz

Ja też !