Weterynaria
Warszawa
POKAŻ
Studia na kierunku weterynaria to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5,5 roku i kończy się uzyskaniem dyplomu (lekarz weterynarii).
Studia na kierunku weterynaria | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5,5 roku (studia jednolite magisterskie) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku weterynaria rozpocznie się 1 maja 2024 r. i potrwa do 23 września 2024 r. | weterynaria - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku weterynaria możesz podjąć na 7 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | weterynaria - uczelnie >
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku weterynaria najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, biologia, matematyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Studia stacjononarne na kierunku weterynaria w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych będziemy musieli zapłacić.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku weterynaria:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Weterynaria to tak naprawdę potoczna nazwa dyscypliny, jaką jest medycyna weterynaryjna. Przedmiotem badań tej nauki jest leczenie chorób dotykających zwierzęta oraz podejmowanie szeregu działań profilaktycznych zapobiegających ich powstawaniu.
Historia weterynarii jest bardzo długa i sięga czasów starożytnych. To właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze zapiski podejmujące temat leczenia zwierząt. Od tego czasu medycyna weterynaryjna nieustannie się rozwijała, aby w połowie XVIII wieku osiągnąć poziom akademicki. Wtedy to powstała pierwsza uczelnia, zajmująca się kształceniem lekarzy weterynarii.
Choć od tego czasu minęło wiele lat, kierunek ten nadal cieszy się dużym zainteresowaniem studentów na całym świecie. Jeżeli ty także chciałbyś związać swoją przyszłość z tą dyscypliną, to kierunek weterynaria będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.
Studia na kierunku weterynaria możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia weterynaryjne będziesz mógł rozpocząć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Zastanów się, który z nich lepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Studia stacjonarne są obecnie najbardziej popularne – na uczelniach publicznych unikniesz opłat za czesne i kształcić się będziesz regularnie w trakcie tygodnia.
Natomiast Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku weterynaria: biologia komórki, chemia, biologia świata zwierząt i roślin, biofizyka, anatomia zwierząt.
Studia na kierunku weterynaria mają bardzo rozbudowany program kształcenia, który stanowi dziś odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku zatrudnienia. Pamiętaj, że lekarze, zajmujący się weterynarią, powinni posiadać potężną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i medycznych. Tylko to pozwoli im na świadome leczenie zwierząt nie tylko domowych, lecz także gospodarskich.
W programie studiów na kierunku weterynaria znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Największe znaczenie będą odgrywać jednak te przedmioty, które szczegółowo wprowadzą w różnorodne tajniki weterynarii. A jest ich mnóstwo – studenci muszą przygotować się na intensywny czas kształcenia, dzięki czemu dowiedzą się między innymi jak:
Pamiętaj, by do nauki na tym kierunku podchodzić z zaangażowaniem. Czeka cię mnóstwo ćwiczeń praktycznych oraz zajęcia laboratoryjne.
Pamiętaj, że wykonywanie zawodu weterynarza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie oraz życie zwierząt. Dlatego też, idealni kandydaci na studia weterynaryjne powinni spełnić kilka niezwykle istotnych warunków.
Jedną z ważniejszych kwestii będzie duże poczucie odpowiedzialności, zaangażowanie w wykonywane obowiązki oraz odporność na sytuacje stresogenne.
Dodatkowym atutem będą rozwinięte kompetencje z obszaru nauk biologicznych, przyrodniczych i ścisłych, które stanowią podstawę wszelkiego rodzaju dyscyplin medycznych.
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek weterynaria:
Studia na kierunku weterynaria trwają 5,5 roku (studia jednolite magisterskie).
Studia weterynaryjne zaliczają się do nielicznego grona kierunków jednolitych. Podczas aż jedenastu semestrów kształcenia (co daje łącznie 5,5 roku!) zdobędziesz wszystkie niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.
Prawo do wykonywania zawodu lekarza weterynarii w Polsce nadaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna.
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Weterynaria
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Czy moge isc na wetwerynarie po rozszerzaniu polskiego i geografi?
nie, tylko biologia i chemia
Czy na weterynarię w Olsztynie wystarczy angielski i biologia na poziomie rozszerzonym + matematyka na poziomie podstawowym?
Czy na studiach wetrynari jest secjalizacja leczenie zwierząt tylko i wyłącznie egzotycznych interesuje mnie tu głównie gady i płazy może się ktoś wypowiedzieć na ten temat proszę o pomoc
Nie. Studia podyplomowe/ specjalizacja - możesz robić po studiach http://www.piwet.pulawy.pl/kslw/?page=06 Tu są kierunki
jeśli jest tu ktoś z Wrocławia z weterynarii, to jakie przedmioty zdawaliście na maturze?
matematyka na weterynarii jest po to, by móc naprzykład daną ilość leków podać zwierzęciu, o danej masie ciała, wiele ludzi decyduje się na weterynarie bo w końcu można tam głaskać, przytulać oraz pracować z kotami i pieskami! Jednak to wcale tak nie wygląda, trzeba usypiać zwierzęta, oraz odbierać porody które trwają nawet 24 godziny! Również na studiach potrzeba znać ponad 100 łacińskich określeń oraz genetykę 5 gatunków zwierząt, haha ale jeśli myślisz że to mało! To dopiero podstawy całej nauki którą musisz zdobyć! Siedzenie całe noce przy książkach oraz nie wysypianie się, pewnie stwierdzicie ''Nie przesadzaj, na pewno nie jest tak źle'', ale jest! Lepiej przemyśleć ten kierunek zanim się go wybierze.
Wiesz, że weterynarz nie leczy tylko kotków i piesków?
Co to jest w porównaniu z wydziałem lekarskim, to jak rozgrzewka przed kolokwium z anatomii :)
Poco mi matma na weterynarii?!
Weterynaria to nie tylko leczenie kotków i piesków, ale i zwierząt gospodarskich, gryzoni, ptaków itd, to nie jest sama przyjemność pomagania zwierzakom, ale i konieczność ich usypiania, radzenia sobie z ciężkimi przypadkami... Potrzeba weterynarzy którzy znają się na czymś wiecej niz tylko kotki i pieski
Zgadzam się
Zdecydowanie się zgadzam
Wiele informacji jest nieprawdziwa, przekazana infantylnie i myląco! Może to informacje dla przedszkolaków " bo kocham kotka". Wypada znać troszeczkę obowiązujące przepisy i znaczenie używanych "haseł"
Ma Pan całkowitą rację
Pomyśl o psach na łańcuchach bez dobrej opieki zaniedbanych i niechcianych o kotku ktury złamał łapkę i zastanów się dobrze nad studiami zwierzęta Cię potrzebują!!!!!
Fałsz! matematyka na weterynarii jest po to, by móc naprzykład daną ilość leków podać zwierzęciu, o danej masie ciała, wiele ludzi decyduje się na weterynarie bo w końcu można tam głaskać, przytulać oraz pracować z kotami i pieskami! Jednak to wcale tak nie wygląda, trzeba usypiać zwierzęta, oraz odbierać porody które trwają nawet 24 godziny! Również na studiach potrzeba znać ponad 100 łacińskich określeń oraz genetykę 5 gatunków zwierząt, haha ale jeśli myślisz że to mało! To dopiero podstawy całej nauki którą musisz zdobyć! Siedzenie całe noce przy książkach oraz nie wysypianie się, pewnie stwierdzicie ''Nie przesadzaj, na pewno nie jest tak źle'', ale jest! Lepiej przemyśleć ten kierunek zanim się go wybierze.
Masz rację chyba pójde na weterynarie !
:-) Napewno im pomożesz bo wsumie możesz prawda ?
W sumie mogę czemu nie mnie to barzdo interesuje.
Ja mam 11lat ale myślę o weterynarii i mam nadzieje że tak zostanie .Warto pomagać zwierzętom ! Prawda pomyśl one też cierpią i chorują pomóż im dopuki ja nie pójdę na studiai ich nie skończe!
Jak pojedziesz do technikum na kierunek technik weterynarii lub później na studia szybko ci się odechce
Mam 15 lat i od 4 lat chcę być weterynarzem od razu po tym kiedy uratowałam bezdomnego psa który był przywiązany w lesie do drzewa ledwie przytomny.?? A teraz jest ze mną. Jak pomyśle że ten psiak mógł zginąć z powodu odwodnienia i zimna to chce mi się płakać.
Cześć! Mam 36 lat i też myślę nad pójściem na weterynarię!
Też mam 11 lat i też chce iść na weterynarie! :)
Zastanowię sie nad tym w sumie.
BARDZO CHCIAŁABYM DOSTAĆ SIE NA WETERYNARIĘ . KOCHAM ZWIERZĘTA I MYŚLĘ ŻE POMAGANIE IM JEST WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ
Ja też !
Cześć! Mam 36 lat i też myślę nad pójściem na weterynarię!