Fizjoterapia

Fizjoterapia

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy - kierunki studiów

Fizjoterapia – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy 2021

Studia na kierunku fizjoterapia na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 5 do 5,5 roku (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • anatomia prawidłowa i funkcjonalna
 • biochemia
 • biologia medyczna
 • biofizyka
 • komunikacja kliniczna
 • zdrowie publiczne
 • demografia i epidemiologia
 • organizacja zawodu fizjoterapeuty
 • edukacja terapeutyczna

 

Fizjoterapia jest działem medycyny obejmującym wiele zróżnicowanych działań terapeutycznych. Jej historia sięga początków ludzkości, ponieważ człowiek pierwotny, którego życie uzależnione było od jego siły i sprawności starał się jak najszybciej po przebytym urazie czy chorobie powracać do pełnego zdrowia. Fundament pozostał bez zmian. Zmieniła się nauka, dostępne środki, możliwości, sposoby działania. Zawód fizjoterapeuty to propozycja dla tych, którzy poszukują zawodu pełnego pasji, wymagającego bezpośredniego kontaktu z drugą osobą oraz przede wszystkim niosącego ukojenie i powrót do zdrowia. Osoby te powinny zwrócić uwagę na kierunek Fizjoterapia, oferowany przez Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Fizjoterapia proponowany przez Collegium Medicum w Bydgoszczy zakłada przygotowanie do samodzielnej pracy z pacjentem w zakresie kompleksowej fizjoterapii obejmującej diagnostykę, leczenie i profilaktykę osób chorych i niepełnosprawnych. Studenci pozyskują wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu nauk o zdrowiu, nauk medycznych, nauk o kulturze fizycznej oraz dyscyplin pokrewnych. Program kształcenia dotyczy teorii, metodyki i praktyki fizjoterapii oraz diagnostyki funkcjonalnej. Obejmuje kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegów z fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej i masażu oraz stosowania środków, zabiegów i metod specjalnych fizjoterapii. Studenci uczą się testów funkcjonalnych wykorzystywanych podczas doboru metod terapeutycznych stosownych do stanu funkcjonalnego pacjenta, a także jego wieku i płci oraz prowadzenia kontroli uzyskiwanych efektów terapii w celu weryfikacji oraz modyfikacji prowadzonego programu postępowania fizjoterapeutycznego. Fizjoterapia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera jest kierunkiem realizowanym zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Studia na kierunku Fizjoterapia w Collegium Medicum w Bydgoszczy oferują szeroki program nauczania, w skład którego wchodzą następujące przedmioty: anatomia prawidłowa i funkcjonalna, biochemia, biologia medyczna, biofizyka, komunikacja kliniczna, zdrowie publiczne, demografia i epidemiologia, organizacja zawodu fizjoterapeuty, edukacja terapeutyczna, kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu, farmakologia w fizjoterapii, patologia ogólna, psychologia kliniczna i psychoterapia, biomechanika stosowana i ergonomia, masaż leczniczy, onkologia, intensywna terapia, fizjologia wysiłku fizycznego, kinezyterapia, fizjoterapia kliniczna w psychiatrii, anatomia palpacyjna i rentgenowska, fizjoterapia kliniczna w medycynie paliatywnej, odnowa biologiczna, diagnostyka funkcjonalna w wieku rozwojowym, adaptowana aktywność fizyczna, programowanie rehabilitacji w chorobach wewnętrznych.

Fizjoterapia jest kierunkiem, w którym praktyka odgrywa szczególną rolę. Dlatego istotne miejsce w programie kształcenia zajmują zajęcia kliniczne i praktyki. Odbywają się one w dwóch bydgoskich szpitalach uniwersyteckich. Są to nowoczesne placówki oferujące pacjentom szeroki wachlarz usług medycznych, co daje studentom możliwość dokładnego poznania pracy specjalistów a także warunki do praktycznego przygotowania się do zawodu. Mówiąc o zawodzie fizjoterapeuty należy powiedzieć, że do podstawowych miejsc jego pracy zaliczyć można między innymi szpitale oraz przychodnie, prywatne gabinety, kluby sportowe, gabinety odnowy biologicznej i spa, sanatoria, ośrodki rekreacji sportowej.

Studia w Bydgoszczy to cel niejednego kandydata. Kształcenie medyczne cieszy się szczególnym zainteresowaniem, a powód takiej tendencji jest zrozumiały. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera charakteryzuje się doświadczoną kadrą, a także specyficzną atmosferą, kameralnością dzięki której studenci nie są anonimowymi postaciami ale partnerami we wzajemnym rozwoju naukowym. Jakie ma Collegium Medicum w Bydgoszczy opinie? Robert, student Fizjoterapii mówi:

„Studia w Collegium Medicum to powód do dumy, a także najlepsza droga do spełnienia marzeń. Polecam tę uczelnię wszystkim tym, którzy poważnie myślą o swojej przyszłości.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Fizjoterapię w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera:

Absolwent kierunku Fizjoterapia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • anatomii prawidłowej człowieka,
 • funkcjonowania poszczególnych układów człowieka,
 • interpretacji biochemicznych mechanizmów funkcjonowania organizmu,
 • biomechanicznej analizy postawy ciała,
 • kształcenia ruchowego i metodyki nauczania ruchu,
 • technik i metodyki terapii manualnej,
 • fizjoterapii klinicznej w dysfunkcjach narządu ruchu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Fizjoterapia:

Absolwent kierunku Fizjoterapia w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy może znaleźć zatrudnienie w:

 • szpitalach,
 • przychodniach,
 • gabinetach prywatnych,
 • klubach sportowych,
 • gabinetach odnowy biologicznej,
 • sanatoriach,
 • ośrodkach rekreacji sportowej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku Fizjoterapia - wszystko co musisz wiedzieć

Studia medyczne w Bydgoszczy

Collegium Medicum w Bydgoszczy kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Bydgoszczy

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy

Komentarze (0)