Amerykanistyka

Amerykanistyka

Amerykanistyka – Uniwersytet Gdański 2021

Studia na kierunku amerykanistyka na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku amerykanistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • praktyczna nauka języka angielskiego
 • wstęp do kultury amerykańskiej
 • metodologia badań literaturoznawczych
 • historia USA
 • zarys historii i kultury Wielkiej Brytanii
 • historia literatury amerykańskiej

 

Amerykanistyka jest kierunkiem skierowanym do tych, którzy interesują się kulturą amerykańską oraz tym wszystkim, co wiąże się ze Stanami Zjednoczonymi. Wytwory amerykańskiej kultury obecne są powszechnie i choćby w najmniejszym stopniu istnieją w naszym życiu. Słuchamy amerykańskiej muzyki, w kinach wyświetlane są amerykańskie produkcje filmowe, a w restauracjach serwowane są amerykańskie potrawy. Egzystencję Stanów Zjednoczonych można poczuć niemal na każdym kroku. Studia z zakresu Amerykanistyki to przede wszystkim studia filologiczne, ale zainteresują każdego, komu nie obce jest pojęcie „amerykańskiego snu”.

Kierunek Amerykanistyka realizowany na Uniwersytecie Gdańskim umożliwia zdobycie różnorodnych umiejętności i kompetencji. Absolwenci charakteryzują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, znajomością kultury amerykańskiej i problematyki komunikacji międzykulturowej. Istotną częścią kształcenia na kierunku są praktyki odbywane w firmach tłumaczeniowych, a rozwijaniu umiejętności i pogłębianiu wiedzy służy także uczestnictwo w spotkaniach koła naukowego amerykanistów, jak również w licznych wykładach gościnnych. Amerykanistyka na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem prowadzonym wyłącznie w formie stacjonarnej.

Studia na kierunku Amerykanistyka na Uniwersytecie Gdańskim posiadają bogaty program kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: praktyczna nauka języka angielskiego, wstęp do kultury amerykańskiej, metodologia badań literaturoznawczych, historia USA, zarys historii i kultury Wielkiej Brytanii, historia literatury amerykańskiej, geograficzne i kulturalne uwarunkowania kultury USA, społeczeństwo USA, odmiany angielszczyzny amerykańskiej, system polityczny USA, system gospodarczy i kultura gospodarcza USA, marketing międzynarodowy, historia gospodarcza USA, język angielski w biznesie, system medialny USA, teoria komunikacji masowej, kultura audiowizualna i media w Stanach Zjednoczonych.

A co po studiach? Absolwenci Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim znajdą zatrudnienie między innymi w firmach tłumaczeniowych, instytucjach kultury, wydawnictwach, mediach, liniach lotniczych, a także firmach wymagających znajomości języka angielskiego i kultury amerykańskiej.

„Dokąd na studia?” – takie pytanie zadaje sobie liczne grono kandydatów. Pomimo tego, że Amerykanistyka dotyczy zagadnień popularnych i wszechobecnych w naszej kulturze, to wcale nie występuje w ofertach dydaktycznych wszystkich szkół wyższych. Kierunek ten można odnaleźć w omawianej przez nas uczelni. Jakie opinie ma Uniwersytet Gdański? Maciek, student Amerykanistyki mówi:

„Zawsze byłem zafascynowany Stanami Zjednoczonymi. Ich kulturą, siłą gospodarczą, wpływem na historię całego świata. Chciałem zostać prawdziwym specjalistą w temacie USA. Dlatego wybrałem studia na Uniwersytecie Gdańskim, które przygotowują do pełnienia różnych obowiązków i otwierają wiele możliwości zawodowych.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Amerykanistykę na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwent kierunku Amerykanistyka na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • komunikacji międzykulturowej,
 • amerykańskiego systemu medialnego,
 • historii literatury amerykańskiej,
 • marketingu międzynarodowego,
 • języka angielskiego w biznesie,
 • psychologii mediów.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Amerykanistyka:

Absolwent kierunku Amerykanistyka na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 • firmach tłumaczeniowych,
 • instytucjach kultury,
 • wydawnictwach,
 • mediach,
 • liniach lotniczych,
 • firmach wymagających znajomości języka angielskiego i kultury amerykańskiej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia filologiczne wybrać

Studia na kierunku Amerykanistyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia filologiczne w Trójmieście

Uniwersytet Gdański kierunki

Jakie są kierunki filologiczne w Gdańsku

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)