Studia filologiczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia filologiczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia filologiczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Największy wybór studiów

filologicznych w Trójmieście

Odkryj kierunki filologiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

07.06.2022

Studia filologiczne Gdańsk | Gdynia | Sopot

Studia filologiczne w Trójmieście to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia filologiczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia filologiczne w Trójmieście

Studia filologiczne w Trójmieście umożliwiają wszechstronne wykształcenie humanistyczne w różnych językach i dziedzinie literatury, kultury, językoznawstwa teoretycznego, stosowanego i translatoryki oraz w zakresie dydaktyki nauczania języka. Cechą charakterystyczną studiów filologicznych w Trójmieście jest kierunek Etnofilologia kaszubska, którego główny trzon stanowi praktyczna nauka języka kaszubskiego połączona z kształceniem kulturowym.

 

Najpopularniejsze kierunki filologiczne w Trójmieście: Filologia angielska, Sinologia, Filologia germańska, Filologia polska.

 

Praca po studiach filologicznych

Absolwenci studiów filologicznych znajdują zatrudnienie między innymi w biurach tłumaczeń, instytucjach samorządu lokalnego, wydawnictwach, szkołach językowych, instytucjach kulturalnych, organizacjach międzynarodowych, muzeach, domach kultury.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Trójmieście na popularnych stanowiskach związanych z wiedzą filologiczną wahają się od 3300 zł do 6800 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia filologiczne w Trójmieście w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy nowożytny, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, język łaciński i kultura antyczna, geografia, matematyka, biologia, fizyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

STUDIA FILOLOGICZNE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Amerykanistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Business and languages stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Cultural communication stacjonarne I stopnia
English philology stacjonarne I stopnia
Etnofilologia kaszubska stacjonarne I stopnia
Filologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia angielska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia germańska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia klasyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia polska stacjonarne I stopnia, II stopnia
Filologia romańska stacjonarne I stopnia
Filologia romańska i iberystyka stacjonarne II stopnia
Filologia rosyjska stacjonarne I stopnia, II stopnia
Iberystyka stacjonarne I stopnia
Studia bałkańskie stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie są studia filologiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku

Kierunki filologiczne:

ENGLISH PHILOLOGY
FILOLOGIA

Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Kierunki filologiczne:

BUSINESS AND LANGUAGES

Uniwersytet Gdański

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

Kierunki filologiczne:

FILOLOGIA

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni

Kierunki filologiczne:

FILOLOGIA

Aktualności rekrutacyjne

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI FILOLOGICZNE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia filologiczne

Przystąpienie do procesu rekrutacji na studia filologiczne powinno być długo wyczekiwanym spełnieniem marzeń i ambicji, gdyż myśl o solidnej i dogłębnej nauce języka powinna zakiełkować w głowie odrobinę wcześniej.

Oczywiście, nie musi, gdyż studia filologiczne dzielą się na te, które szlifują zdobyte już umiejętności i takie, które stopniowo wprowadzają w zagadnienie. Myśląc o studiach filologicznych „pierwszej opcji” należy przyłożyć się do języków oraz przedmiotów humanistycznych. Właśnie one będą brane pod uwagę w konkursie świadectw materialnych. Poziom rozszerzony obowiązkowy.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Zobacz, co wybierają inni

Pokaż wszystkie

KIERUNKI FILOLOGICZNE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

iberystyka
Rozwiń

STUDIA FILOLOGICZNE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - PODYPLOMOWE

E
J
N
O
S
T
W
Rozwiń

Jak wyglądają studia filologiczne w Trójmieście?

W czasach smsów, hasztagów i innych rzeczy, które są trendy, studia filologiczne zdają się być ratunkiem dla ojczystego języka. To one mogą spełnić marzenie Mikołaja Reja, który w okresie renesansu wystosował bardzo ważne dla Polaków słowa, znów będące aktualne.

Studia filologiczne to także szansa na zrozumienie innych języków, aby wiedzieć, czy obcojęzyczne wyrazy wrzucane do naszego słownika rzeczywiście mają jakikolwiek sens.

Studia filologiczne w Gdańsku to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dlaczego? Bo można spacerować z książką ulicami, po których chodzili Gunter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, czy Stanisław Przybyszewski, przedstawiciel polskiego nurtu dekadentyzmu. Nauka języka to dziedzina, która zawsze będzie warta wysiłku.

Zwłaszcza dzisiaj, kiedy zasięg podróżowania staje się coraz większy. Ponadto, wiele satysfakcji sprawia przeczytanie wielkich dzieł w ich oryginalnych językach. Walorów studiów filologicznych jest znacznie więcej i nie łączą się tylko z osiągnięciem świetnych warunków do podjęcia pracy. Znajomość języków i kultur daje niezależność i otwiera nas na innych ludzi.

Studia filologiczne w Gdańsku możecie realizować na wielu kierunkach, z różnymi specjalnościami. Nawet najbardziej wybredny kandydat na studia nie będzie narzekał na ofertę kształcenia, jaką proponuje stolica Pomorza. Jesteś gotowy na wypłynięcie na szerokie wody nauki? Weź przykład z podpułkownika Mieczysława Klonisza z filmu „Kiler”, w reżyserii Juliusza Machulskiego i odpowiedz twierdząco: „Yes, of course; nateurlich, jawohl, absolument…”

 

Studia filologiczne w Trójmieście można podzielić na:

 • studia I stopnia (licencjackie)
 • studia II stopnia (magisterskie).

 

Ten dwustopniowy podział dotyczy niemal wszystkich kierunków w Polsce. Jeśli kochasz naukę języków obcych oraz literaturę, to swoją przygodę ze studiami filologicznymi rozpoczniesz od kształcenia I stopnia. Trwać ono będzie 3 lata, więc sześć semestrów. To czas, kiedy zdobędziesz najważniejsze kompetencje i kwalifikacje, które pozwolą ci na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych. Studia I stopnia skończą się dla ciebie obroną pracy dyplomowej, dzięki której uzyskasz tytuł licencjata.

Warto, abyś swoją naukę kontynuował na studiach II stopnia. Uzupełnisz nie tylko wiedzę i umiejętności, lecz zadbasz również o pełnię wykształcenia. Czekać na ciebie będzie szereg wykładów oraz ćwiczeń. Podczas kształcenia II stopnia przygotowywać się będziesz również do obrony pracy magisterskiej. Uzyskanie tego tytułu otworzy przed tobą wiele drzwi zawodowego rozwoju. Studia filologiczne na II stopniu trwają 2 lata.

 

Jeśli chcesz rozpocząć studia, musisz wybrać również tryb nauki. Masz do wyboru:

 • studia stacjonarne (dzienne);
 • studia niestacjonarne (zaoczne).

 

Zastanów się, który z trybów będzie dla ciebie wygodniejszy. Studia stacjonarne wciąż cieszą się w Polsce dużą popularnością – zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, wiedza zdobywana jest w sposób systematyczny. Dodatkowo studia stacjonarne na państwowej uczelni są bezpłatne! Plusów tego trybu kształcenia jest bardzo dużo, ale czasami warto zdecydować się na naukę w trybie niestacjonarnym!

Studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów naukowych. Pamiętaj jednak, że znaczną część materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie, co później zostanie zweryfikowane podczas egzaminów. Tryb niestacjonarny jest jednak dużo bardziej elastyczny i pozwala na łącznie ze sobą wielu aktywności – na przykład studiów i pracy. Należy wziąć jedynie pod uwagę, że studia niestacjonarne wiążą się zawsze z uiszczaniem opłat za czesne.

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Kierunki studiów filologicznych w Trójmieście:

Studia filologiczne tworzą wyjątkowo potężną grupę kierunków. Zastanów się zatem na początku, który z nich odpowiadać będzie twoim oczekiwaniom. Uczelnie w Trójmieście dokładnie przeanalizowały zainteresowania swoich studentów i stworzyły takie propozycje kierunkowe, które odzwierciedlają intelektualne zainteresowania panujące na rynku akademickim.

Na studiach filologicznych w Trójmieście odnajdziesz bardzo tradycyjne propozycje kierunkowe. Znajdują się wśród nich między innymi filologia angielska, rosyjska czy romańska. Tego typu kształcenie pozwoli ci wyszlifować umiejętności lingwistyczne i zapoznać się z kulturą i sztuką danego kręgu kulturowego. Osobną propozycję stanowi przykładowo filologia polska. To równie popularny kierunek stworzony z myślą o miłośnikach rodzimego języka i literatury narodowej.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów filologicznych w Trójmieście:

 • amerykanistyka;
 • filologia angielska;
 • filologia germańska;
 • business and languages;
 • filologia;
 • cultural communication;
 • filologia klasyczna;
 • filologia polska;
 • filologia romańska;
 • filologia rosyjska;
 • iberystyka.

czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście

 

Gdzie studiować studia filologiczne w Trójmieście?

Od czego należy rozpocząć przygotowania do rozpoczęcia studiów? Od wyboru uczelni czy od wyboru kierunku? Wybór wcale nie jest oczywisty, a technika przygotowań jest dowolna! Jedno jest pewne – jeśli wybierasz studia filologiczne, czekać na ciebie będzie bardzo bogata oferta uczelni! Możesz mieć zatem pewność, że w Trójmieście odnajdziesz taką szkołę wyższą, która spełni twoje intelektualne oczekiwania.

Studia filologiczne cieszą się sporą popularnością wśród studentów, dlatego też znajdują się one wśród propozycji zarówno publicznych, jak i prywatnych uczelni. Pamiętaj o tym, że dziś szkoły niepubliczne również charakteryzują wysokie standardy nauczania. Studenci dziś nie chcą się kształcić w takich ośrodkach akademickich, które nie zapewnią im doskonałej wiedzy i kwalifikacji. Dziś bowiem każda uczelnia w Trójmieście ma jeden priorytet – jak najlepsze wykształcenie studentów.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki filologiczne w Trójmieście:

 • Ateneum – Szkoła Wyższa w Gdańsku;
 • Spocka Szkoła Wyższa;
 • Uniwersytet Gdański;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku;
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni.

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

 

Jak wybrać studia filologiczne w Trójmieście, aby mieć dobrą pracę?

Dziś większość pracodawców zwraca uwagę na kompetencje językowe swoich potencjalnych pracowników. Dzieje się tak dlatego, że wiele firm poddaje się przemianom internacjonalizacji i potrzebni są specjaliści, którzy wiedzą, jak komunikować się na arenie międzynarodowej. Dlatego też studia filologiczne mają interdyscyplinarny charakter i otwierają przed swoimi absolwentami wiele drzwi do tego, by znaleźć doskonałą pracę!

Z perspektywy zatrudnienia studia filologiczne wydają się zatem idealnym wyborem! Nim jednak podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie do swojej dalszej ścieżki kształcenia, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

 • jakiego języka chciałbyś się nauczyć?
 • czym chciałbyś się zajmować w przyszłości?
 • co mogą zagwarantować ci studia filologiczne?

Pamiętaj, że nie ma jednej trafnej definicji „dobrej pracy”. Idealnie byłoby, gdyby pozwalała ona na łączenie pasji ze stabilnym wynagrodzeniem. Na szczęście współcześnie większość firm zdaje sobie sprawę z tego, że o dobrych pracowników z pasją, zaangażowaniem i odpowiednimi kwalifikacjami trzeba po prostu dbać. Weź pod uwagę również to, że „dobra praca” oznacza znacznie więcej niż tylko należyte wykształcenie zgodne z kwalifikacjami. Zwróć uwagę na atmosferę, możliwość dalszego rozwoju, indywidualne podejście do potrzeb pracownika itd.

Zastanów się również nad tym, jakie predyspozycje towarzyszą ci na co dzień. To od nich w dużej mierze będzie zależeć kształt twojej przyszłej kariery zawodowej. Jesteś osobą, która chciałaby w przyszłości nauczać innych? Może fascynuje cię praca tłumacza i chciałbyś zajmować się przekładami?

A może pociąga cię korporacyjny i dynamiczny model pracy, gdzie mógłbyś łączyć ze sobą inne aktywności zawodowe oraz rozwijać się w międzynarodowym środowisku? Studia filologiczne dają bardzo wiele różnorodnych możliwości. Jeżeli zdecydujesz się także na studia w Trójmieście, możesz mieć pewność, że dobra praca będzie dla ciebie na wyciągnięcie ręki!

 

Możliwe ścieżki rozwoju twojej kariery zawodowej:

 • nauczyciel;
 • tłumacz;
 • pracownik korporacji;
 • urzędnik;
 • copywriter;
 • bloger;
 • pracownik korporacji o różnorodnych profilach działalności;
 • pracownik ambasady;
 • pracownik instytucji kulturalnych.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Trójmieście?

Na początku przeanalizuj dobrze oferty, które zostały przygotowane przez poszczególne uczelnie. W Trójmieście czeka na ciebie bardzo długa lista ośrodków akademickich, które mają w swojej ofercie studia filologiczne. To wcale nie ułatwia wyboru, prawda? Maturzysta widzący tak potężną ofertę, może czuć jedynie niepokój, czy aby na pewno uda mu się wybrać szkołę wyższą, która odzwierciedla wszystkie jego oczekiwania.

Prezentujemy zatem garść porad, które być może ułatwią ten trudny wybór:

 • sprawdź jak wygląda oferta kierunkowa uczelni przez ciebie wybranych;
 • porównaj programy kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich;
 • zaczerpnij porad znajomych, czytaj opinie w Internecie;
 • weź udział w drzwiach otwartych uczelni.

Oczywiście wybór wciąż może być trudny. Najważniejsze jest jednak to, byś nie podchodził do niego w sposób bezkrytyczny. Spróbuj rozpisać plusy i minusy każdej uczelni. Jeżeli chcesz zdecydować się na uczelnię prywatną, możesz chociażby porównać opłaty za czesne. Zdecyduj się na ten ośrodek akademicki, który nie tylko oferuje bogatą ofertę kierunkową, lecz jest także przyjazny studentom i dba o jak najlepsze standardy nauczania!

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia filologiczne w Trójmieście?

Na początku można zastanowić się przede wszystkim, czy warto iść na studia! Wybór wcale nie jest taki prosty, ponieważ dziś wielokrotnie kształcimy zbyt wielu specjalistów z jednego obszaru, którzy później mają problem ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy. Studia z drugiej strony to doskonały czas, kiedy można zadbać o rozwój intelektualny, poszerzyć horyzonty myślowe, zawiązać nowe przyjaźnie oraz pokierować swoją przyszłą karierą! Pamiętaj o tym, by decyzję o tym, czy studiować, podjąć w oparciu o własne przemyślenia.

Studia filologiczne stworzone są przede wszystkim dla osób, które doceniają piękno zarówno języka, jak i literatury, sztuki i historii wybranego kręgu kulturowego. Jeśli nie czujesz, że ideały tak rozumianego humanizmu nie są ci bliskie, to studia filologiczne nie sprawią ci satysfakcji. Studia filologiczne mogą być doskonałym czasem intelektualnego pobudzenia, szlifowania umiejętności lingwistycznych i zgłębiania pasji związanych z literaturą i sztuką!

Dodatkowo studia filologiczne dają bardzo wiele możliwości pracy po ich zakończeniu. To zatem cenny argument za tym, by je wybrać. Ten profil kształcenia w żaden sposób nie ogranicza. O tym, czym będziesz zajmować się w przyszłości, decyduje nie tylko kierunek, specjalizacja, lecz także twoje predyspozycje i zdolności językowe. Możesz pracować nie tylko jako nauczyciel lub tłumacz. Na filologów czeka wiele innych, różnorodnych branż!

Studia filologiczne w Trójmieście tym bardziej warto uwzględnić wśród swoich planów. Współcześnie uczelnie wiedzą, jak ważne jest wykształcenie doskonale przygotowanych filologów, dlatego też w programach kształcenia można znaleźć szereg atrakcyjnych ćwiczeń.

Uczelnie w Trójmieście zapewniają swoim studentom również dostęp do praktyk i staży, które później z powodzeniem można dołączyć do swojego CV. A co po zakończeniu kształcenia? Absolwenci trójmiejskich szkół wyższych mają bardzo duże szanse na szybkie znalezienie satysfakcjonującej i atrakcyjnej pracy!

czytaj dalej czy warto iść na studia

Praca po studiach filologicznych

Już dawno minęło przekonanie, że studia filologiczne wybiera się po to, aby po ich ukończeniu uczyć innych języka polskiego, bądź obcego. Obecnie, ukończenie studiów filologicznych otwiera więcej drzwi i naprowadza na różne ścieżki kariery. Lista zawodów związanych z językiem powiększa się, a widnieją na niej m.in. takie zawody jak tłumacz, korespondent, czy lektor.

Studia filologiczne otwierają więcej drzwi, niż kilkanaście lat temu. Znając język, historię i kulturę danego kraju znacznie łatwiej jest nawiązywać kontakty i relacje biznesowe, dlatego będąc absolwentem studiów filologicznych można znaleźć zatrudnienie w wielkiej firmie współpracującej z zagranicą. Agencje reklamowe, marketingowe czy PR również mogą być dobrą bazą dla dobrych filologów. Bo świetnie posługują się językiem, z łatwością przychodzi im tworzenie haseł i zdań, które swoją siłą przyciągają uwagę. Dzisiejszy świat kręci się wokół biznesu, interesów, wielkich pieniędzy.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET GDAŃSKI STUDIA FILOLOGICZNE

Wydział Filologiczny: 

Studia I- stopnia (stacjonarne i niestacjonarne)

 • Etnofilologia kaszubska
 • Iberystyka, linia hiszpańska,
 • Rosjoznawstwo,
 • Sinologia,
 • Studia bałkańskie,
 • Studia wschodnie,
 • Skandynawistyka, ze specjalnością: Język, kultura i gospodarka Finlandii

Studia I i II-stopnia (stacjonarne i niestacjonarne)

 • Amerykanistyka,
 • Filologia angielska,
 • Filologia germańska,
 • Filologia klasyczna,
 • Filologia polska,
 • Filologia romańska,
 • Filologia rosyjska,
 • Lingwistyka stosowana,
 • Skandynawistyka,
 • Slawistyka

Studia II- stopnia (stacjonarne)

 • Filologia angielska, ze specjalnością nauczycielską- studia
 • Filologia angielska, ze specjalnością przetwarzania języka naturalnego
 • Filologia angielska, ze specjalnością translatoryczną.

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego proponuje także studia podyplomowe. Kierunki to:

 • Skandynawistyka,
 • Nauczanie języka kaszubskiego,
 • Nauczanie języka polskiego jak obcego,
 • Translatoryka – przekład literacki,
 • Translatoryka – przekład medyczny,
 • Tłumaczenia ustne.

dowiedz się więcej 

 


ATENEUM SZKOŁA WYŻSZA W GDAŃSKU STUDIA FILOLOGICZNE

 • Filologia angielska, ze specjalnościami: translatoryczną i nauczycielską,
 • Filologia hiszpańska,
 • Filologia germańska,
 • Filologia włoska,
 • Filologia szwedzka

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)