Skandynawistyka

Skandynawistyka

Skandynawistyka

07.02.2022

Skandynawistyka – Uniwersytet Gdański 2022

Studia na kierunku skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku skandynawistyka w UG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku skandynawistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • praktyczna nauka języka szwedzkiego
 • praktyczna nauka języka norweskiego
 • gramatyka opisowa języka fińskiego
 • wstęp do translatoryki języka duńskiego
 • kultura Skandynawii
 • środowisko geograficzne krajów nordyckich

 

Z czym kojarzy nam się Skandynawia? Na liście rzeczy, które od razu przychodzą do głowy na pewno znajdą się renifery, sporty zimowe, zespół Abba, czy „Gang Olsena”. Naturalnie, tworząc taką listę należy wiedzieć, iż będzie ona bardzo długa. A jakie są języki skandynawskie? Na pewno niełatwe. Ale ich trudność nie przeszkadza w tym, aby stawały się coraz ważniejsze i popularniejsze, a umiejętności z nimi związane były coraz częściej poszukiwane na rynku pracy. Jednym słowem, to języki przyszłościowe. Chcąc poznać je bliżej warto wybrać kierunek o nazwie Skandynawistyka, który prowadzony jest na Uniwersytecie Gdańskim, na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Skandynawistyka realizowany na Uniwersytecie Gdańskim umożliwia pozyskanie umiejętności komunikacyjnych i translatorskich, jak również oferuje narzędzia konieczne do publicznego występowania, także w społeczeństwach wielokulturowych. Studenci nabywają językowych, edytorskich, translatorskich i kulturowych kompetencji do współpracy z biznesem, mediami, czasopismami, organizacjami pozarządowymi, organizatorami  imprez, firmami reklamowymi, czy instytucjami kultury. Skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem prowadzonym wyłącznie w trybie stacjonarnym.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim posiadają bogaty program kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: praktyczna nauka języka szwedzkiego, praktyczna nauka języka norweskiego, gramatyka opisowa języka fińskiego, wstęp do translatoryki języka duńskiego, kultura Skandynawii, środowisko geograficzne krajów nordyckich, wstęp do językoznawstwa, kultury arktyczne, antropologia kultury, komunikowanie organizacyjne w państwach nordyckich.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż rozwijaniu umiejętności służą nie tylko ujęte w harmonogramie zajęcia. Atutem Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim są spotkania naitive speakers, wykłady gościnne w językach skandynawskich,  Naukowe Koło Tłumaczy,  obchody narodowych świąt, współpraca z instytucjami Trójmiasta, czy szwedzkojęzyczny teatr studencki SKAND-AL. A w jaki sposób wykorzystać pozyskane na studiach umiejętności? Absolwenci omawianego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w instytucjach kultury, wydawnictwach, agencjach reklamowych, branży turystycznej, mediach, redakcjach czasopism, organizacjach pozarządowych.

 

Opinie

Kierunki studiów w Gdańsku tworzą razem szeroką przestrzeń możliwości edukacyjnych. Języki skandynawskie zyskują na popularności, zatem nie może brakować kształcenia w ich zakresie. Ale którą uczelnię wybrać? Która oferuje ciekawy program i gwarantuje pozyskanie najwyższej jakości wykształcenia? Zbierając wszystkie pytania, można postawić jedno: jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Hubert, student Skandynawistyki mówi:

„Od dawna interesuję się kulturą Skandynawii, a także funkcjonującymi w niej językami. Chciałem poznać to wszystkie bliżej i głębiej. Dlatego idealnym dla mnie kierunkiem jest Skandynawistyka. A dlaczego na Uniwersytecie Gdańskim? Ponieważ to prestiżowa uczelnia, stawiająca przede wszystkim na rozwijanie umiejętności praktycznych.”

 

 

STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje

Kierunki studiów w Gdańsku

Studia w Gdańsku

 

 

SKANDYNAWISTYKA - ważne informacje

Skandynawistyka studia Gdańsk

Skandynawistyka studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwent kierunku Skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • poszczególnych języków skandynawskich,
 • historii regionu nordyckiego,
 • kultury Skandynawii,
 • współczesnego życia literackiego Skandynawii,
 • kultury arktycznej,
 • zasad przekładu,
 • słownictwa specjalistycznego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Skandynawistyka:

Absolwent kierunku Skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 • instytucjach kultury,
 • wydawnictwach,
 • agencjach reklamowych,
 • branży turystycznej,
 • mediach,
 • redakcjach czasopism,
 • organizacjach pozarządowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)