Skandynawistyka

Skandynawistyka

Studia na kierunku skandynawistyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Skandynawistyka stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Uniwersytet Gdański

Skandynawistyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Skandynawistyka studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Skandynawistyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku skandynawistyka
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku skandynawistyka rozpocznie się 10 czerwca 2024 r. i potrwa do 17 września 2024 r. | skandynawistyka - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku skandynawistyka możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | skandynawistyka - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku Skandynawistyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, język angielski, drugi język obcy, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, język polski, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie, język łaciński i kultura antyczna.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku skandynawistyka:

 • biologia,
 • chemia,
 • język angielski,
 • drugi język obcy,
 • filozofia,
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • geografia,
 • historia,
 • język polski,
 • język łaciński i kultura antyczna,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Skandynawistyka - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Ceny

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując skandynawistykę

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku skandynawistyka: praktyczna nauka języka szwedzkiego, wstęp do językoznawstwa, wstęp do translatoryki, teatr Skandynawii, antropologia kultury.

Jako student tego kierunku będziesz miał możliwość wybrania specjalizacji, w ramach której nauczysz się jednego z języków: norweskiego, szwedzkiego bądź duńskiego oraz podstaw drugiego nordyckiego języka.

Są to studia filologiczne, więc musisz spodziewać się zajęć z takich przedmiotów jak językoznawstwo, historia danego kraju skandynawskiego, praktyczna nauka języka, gramatyka opisowa, kultura, literaturoznawstwo, historia literatury danego państwa.

Co powinno być plusem tego kierunku - na studentów czekają możliwości wymiany zagranicznej na uczelnie w Szwecji, Norwegii, Danii oraz Finlandii - istnieje więc możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce! Oprócz tego można ją sprawdzić również na praktykach i stażach w firmach współpracujących z państwami Północy.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości wybranego języka skandynawskiego
 • historii regionu północnego Europy
 • kultury i literatury wybranego kraju północnego
 • językoznawstwa
 • dialogu międzykulturowego

Jak wyglądają studia na kierunku skandynawistyka?

Wikingowie, zimna Północ, lodowce, fiordy, śnieg, zorza polarna, dzika natura, plemiona Saamów, biegun północny, imponujące góry - to przychodzi na myśl, gdy słyszymy hasło “Skandynawia”.

Jaki obszar tak naprawdę nazywany jest i powinien być nazywany Skandynawią? Krótko mówiąc, jest to region północnej Europy. Jeżeli chodzi o konkretne państwa zawarte w tym haśle - jest to kwestia sporna, natomiast z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest to Norwegia i Szwecja oraz Dania.

Do krajów skandynawskich jest również zaliczana Islandia, czasem Finlandia, ale w skrajnych interpretacjach również Łotwa, a nawet sama Litwa. Przyjmuje się jednak, że prawdziwą Skandynawią jest Półwysep Skandynawski.

Jest to zatem tylko Norwegia i Szwecja, ale Dania brana jest również pod uwagę ze względu na wiele historycznych, kulturalnych i religijnych (mitologia nordycka) powiązań z tymi dwoma krajami. Języki tych krajów są z resztą bardzo do siebie zbliżone, tak więc istnieje możliwość, aby Norweg porozumiał się ze Szwedem mówiąc w swoim języku.

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek skandynawistyka jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.

 

Studia na kierunku Skandynawistyka możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku skandynawistyka zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu historii, kultury oraz literatury krajów skandynawskich, takich jak Szwecja, Norwegia, Dania oraz Finlandia. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Terminologia specjalistyczna duńska - geografia i studia regionalne
 • Idee kultury krajów nordyckich
 • Komunikacja międzykulturowa w Skandynawii

Studenci wybiorą także specjalizacje, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualna oferta specjalizacyjna znajduje się na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student kierunku skandynawistyka, wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Zdecydowanie najwięcej czasu poświęcisz doskonaleniu swoich zdolności językowych i nauce wybranego języka skandynawskiego.

Studenci poznają także zasady dokonywania tłumaczeń ustnych oraz pisemnych w obrębie dwóch języków, polskiego oraz norweskiego, szwedzkiego lub fińskiego. Ważnym elementem kształcenia będzie także nauka analizy i interpretacji wybranych tekstów z kanonu literatury skandynawskiej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Języki skandynawskie mają pochodzenie germańskie, jednak ich brzmienie jest bardzo melodyjne ze względu na wysoce rozwiniętą fonetykę tych języków. Jeśli zatem kultura skandynawska, historia oraz języki są w kręgu Twoich ścisłych zainteresowań oraz chciałbyś powiązać swoją przyszłość z jednym z krajów skandynawskich - kierunek studiów skandynawistyka powinien być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

 

5. Gdzie studiować Skandynawistykę

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Skandynawistyka:

 

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Skandynawistyka trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku skandynawistyka będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata. Natomiast na studia drugiego stopnia poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry, po ukończeniu których zdobędziesz tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku skandynawistyka

Absolwent kierunku skandynawistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • tłumacz
 • biurach tłumaczeń
 • ambasadach
 • placówkach kulturalnych
 • wydawnictwach
 • czasopismach

 

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Skandynawistyka studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Skandynawistyka studia I stopnia

Skandynawistyka studia II stopnia

Zobacz inne kierunki filologiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki filologiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku skandynawistyka

Miasta, które oferują studia na kierunku Skandynawistyka

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

SdvillMef odpowiedz

mega.mi.it Tegs: megazyme https://chimmed.ru/manufactors/catalog?name=Megazyme biorelevant.com biorelevant.com ltd bioron