Skandynawistyka studia - kierunek studiów

Wikingowie, zimna Północ, lodowce, fiordy, śnieg, zorza polarna, dzika natura, plemiona Saamów, biegun północny, imponujące góry - to przychodzi na myśl, gdy słyszymy hasło “Skandynawia”. Jaki obszar tak naprawdę nazywany jest i powinien być nazywany Skandynawią? Krótko mówiąc, jest to region północnej Europy. Jeżeli chodzi o konkretne państwa zawarte w tym haśle - jest to kwestia sporna, natomiast z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest to Norwegia i Szwecja oraz Dania.

Do krajów skandynawskich jest również zaliczana Islandia, czasem Finlandia, ale w skrajnych interpretacjach również Łotwa, a nawet sama Litwa. Przyjmuje się jednak, że prawdziwą Skandynawią jest Półwysep Skandynawski. Jest to zatem tylko Norwegia i Szwecja, ale Dania brana jest również pod uwagę ze względu na wiele historycznych, kulturalnych i religijnych (mitologia nordycka) powiązań z tymi dwoma krajami. Języki tych krajów są z resztą bardzo do siebie zbliżone, tak więc istnieje możliwość, aby Norweg porozumiał się ze Szwedem mówiąc w swoim języku.

Języki skandynawskie mają pochodzenie germańskie, jednak ich brzmienie jest bardzo melodyjne ze względu na wysoce rozwiniętą fonetykę tych języków. Jeśli zatem kultura skandynawska, historia oraz języki są w kręgu Twoich ścisłych zainteresowań oraz chciałbyś powiązać swoją przyszłość z jednym z krajów skandynawskich - kierunek studiów skandynawistyka powinien być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Jako student tego kierunku będziesz miał możliwość wybrania specjalizacji, w ramach której nauczysz się jednego z języków: norweskiego, szwedzkiego bądź duńskiego oraz podstaw drugiego nordyckiego języka. Są to studia filologiczne, więc musisz spodziewać się zajęć z takich przedmiotów jak językoznawstwo, historia danego kraju skandynawskiego, praktyczna nauka języka, gramatyka opisowa, kultura, literaturoznawstwo, historia literatury danego państwa. Co powinno być plusem tego kierunku - na studentów czekają możliwości wymiany zagranicznej na uczelnie w Szwecji, Norwegii, Danii oraz Finlandii - istnieje więc możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej w praktyce! Oprócz tego można ją sprawdzić również na praktykach i stażach w firmach współpracujących z państwami Północy.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku skandynawistyka, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język polski, język obcy, matematyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SKANDYNAWISTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański

Kierunek skandynawistyka prowadzony jest przez:

Wydział Filologiczny UG

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując skandynawistykę

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości wybranego języka skandynawskiego
 • historii regionu północnego Europy
 • kultury i literatury wybranego kraju północnego
 • językoznawstwa
 • dialogu międzykulturowego

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku skandynawistyka

Absolwent kierunku skandynawistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • tłumacz
 • biurach tłumaczeń
 • ambasadach
 • placówkach kulturalnych
 • wydawnictwach
 • czasopismach

 

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU SKANDYNAWISTYKA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SKANDYNAWISTYKA

Komentarze (0)