Historia

Historia

Historia

07.02.2022

Historia – Uniwersytet Gdański 2022

Studia na kierunku historia na Uniwersytecie Gdańskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku historia w UG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku historia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • prahistoria ziem polskich
 • historia starożytna powszechna
 • historia średniowieczna powszechna
 • historia średniowieczna Polski
 • historia nowożytna Polski
 • dydaktyka historii
 • neografia gotycka
 • paleografia

 

Kto nie kojarzy słynnych słów wypowiedzianych przez Cycerona: „Nie znać historii, to być zawsze dzieckiem”? To zdanie można interpretować na wiele sposobów, ale jedno jest pewne, iż trudno się z nim nie zgodzić. Studia historyczne w Gdańsku mają szczególny charakter, ponieważ stolica Pomorza niejednokrotnie była świadkiem istotnych wydarzeń, nie tylko dla naszego kraju, ale i całej Europy. Czy kształcenia w zakresie historii jest trudne? Nie, jeśli za istotniejszy cel postawi się zrozumienie działań, ideologii i konkretnych wydarzeń, niż bezbarwne zapisywanie dat i niektórych nazwisk. Na sympatyków przeszłości czeka kierunek Historia realizowany na Uniwersytecie Gdańskim, który prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Historia proponowany przez Uniwersytet Gdański umożliwia pozyskanie ogólnego wykształcenia humanistycznego, a także wszechstronnej wiedzy w zakresie historii Polski i historii powszechnej. Studenci otrzymują możliwość uzyskania kompleksowego przygotowania pedagogicznego zgodnego z aktualnymi standardami kształcenia nauczycieli, jak również przygotowanie do pracy w archiwach zarówno państwowych jak i zakładowych. Historia na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem realizowanym zarówno w formule stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Historia na Uniwersytecie Gdańskim charakteryzują się bogatym programem kształcenia, a w studenci w toku nauki realizują między innymi takie przedmioty jak: prahistoria ziem polskich, historia starożytna powszechna, historia średniowieczna powszechna, historia średniowieczna Polski, historia nowożytna Polski, dydaktyka historii, neografia gotycka, paleografia, historia powszechna po 1945 roku, historia Polski po 1945 roku.

A co po studiach? Absolwenci Historii na Uniwersytecie Gdańskim będą mogli znaleźć zatrudnienie w instytucjach oświatowych, archiwach państwowych, archiwach samorządowych, jednostkach administracji publicznej i pozarządowej, mediach, organizacjach politycznych, czy instytucjach naukowych.

 

Opinie

Historia to jeden z najważniejszych kierunków kształcenia, który odnajdziemy w ofertach edukacyjnych wielu szkół wyższych. Ale która uczelnia będzie najlepsza i spełni nasze edukacyjne oczekiwania? Studia w Trójmieście to szeroki temat dlatego zawężając nasze poszukiwania, warto zadać pytanie: jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Adam, student Historii mówi:

„Historia to moja pasja. Nauka do szkolnych klasówek nigdy nie sprawiała mi problemów, a nawet dawała dużą satysfakcję, ponieważ ucząc się historii zacząłem więcej rozumieć współczesność. Wybór kierunku był zatem prosty. A dlaczego akurat Uniwersytet Gdański? Ponieważ to prestiżowa i uznana uczelnia, a dyplom w niej uzyskany otwiera wiele drzwi do kariery.”

 

 

STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje

Kierunki studiów w Gdańsku

Studia w Gdańsku

 

 

HISTORIA - ważne informacje

Historia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Historię na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwent kierunku Historia na Uniwersytecie Gdańskim może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • przemian w zakresie przedmiotu badań historycznych,
 • prahistorii ziem polskich,
 • systemów informacyjnych w archiwach,
 • zarządzania dokumentacją we współczesnej instytucji,
 • dydaktyki historii,
 • analizowania informacji źródłowych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Historia:

Absolwent kierunku Historia na Uniwersytecie Gdańskim może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 • instytucjach oświatowych,
 • archiwach państwowych,
 • archiwach samorządowych,
 • jednostkach administracji publicznej i pozarządowej,
 • mediach,
 • organizacjach politycznych,
 • instytucjach naukowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)