Filologia germańska

Filologia germańska

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - kierunki studiów

Filologia germańska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2021

Studia na kierunku filologia germańska na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).  Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Studia filologiczne to interesujący temat. Bez opuszczania sali wykładowej oraz potrzeby załatwiania dokumentów można udać się w podróż do wybranego kraju. Poznać język, tradycję, kulturę, literaturę. Jednym z najpopularniejszych kierunków filologicznych jest Filologia germańska, poruszająca zagadnienia związane z kulturą niemieckojęzyczną. A jaki jest sam język niemiecki? Trudny, czy łatwy? Na pewno interesujący.

Kształcenie na kierunku Filologia germańska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu umożliwia pozyskanie wiedzy na temat języka niemieckiego, jak również kultury i literatury niemieckiej. Studenci zaznajamiają się także ze zjawiskami różnych dziedzin kultury, stosunków polsko- niemieckich, a także poznają języki specjalistyczne, między innymi z obszaru medycyny, ekonomii i motoryzacji.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Filologia germańska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu charakteryzują się bogatym programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

 • praktyczna nauka języka niemieckiego,
 • historia literatury niemieckiej,
 • historia i kultura niemieckiego obszaru językowego,
 • gramatyka kontrastywna polsko- niemiecka,
 • fonetyka i fonologia,
 • komputerowe wspomaganie tłumaczenia,
 • relacje między kulturami,
 • morfologia,
 • składnia języka niemieckiego

 

Nabywane umiejętności

Studenci Filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nabywają umiejętności wyszukiwania, analizowania i oceniania informacji z wykorzystaniem różnych źródeł, dokonywania twórczej interpretacji i prezentacji zdobytych informacji, interpretowania procesów i zjawisk językowych i literackich, czy porozumiewania się przy użyciu różnych kanałów i technik komunikacyjnych.

 

Praca po studiach

Z pokaźnym bagażem wiedzy i szerokim wachlarzem umiejętności absolwenci Filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w instytucjach kulturalnych, mediach, instytucjach politycznych, biurach tłumaczeń, szkolnictwie.

 

Opinie

Dokąd udać się na studia? Wybrać tę, czy inną uczelnię? Pytania, jakie zadają sobie kandydaci można wymieniać w nieskończoność. Chcąc wprowadzić odrobinę porządku w planowanie edukacji, jeśli chcemy studiować w Poznaniu, zadajmy pytanie o uczelnię znajdującą się w tym mieście. Jakie ma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opinie? Monika, studentka Filologii germańskiej mówi:

„Studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza to dużo wszystkiego. Dużo ciekawych zajęć, dużo zdobywanej wiedzy, dużo rozwijanych umiejętności. Ogólnie, tutaj dużo się dzieje i nikomu się nie nudzi.”

 

 

STUDIA W POZNANIU - ważne informacje

Kierunki studiów w Poznaniu

Studia w Poznaniu

 

 

FILOLOGIA GERMAŃSKA - ważne informacje

Filologia germańska studia Poznań

Filologia germańska studia

Filologia germańska studia online

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Filologię germańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza:

Absolwent kierunku Filologia germańska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • literaturoznawstwa i językoznawstwa germańskiego,
 • kultury niemieckiego obszaru językowego,
 • procesów wymiany kulturowej i ich znaczenia dla współczesnych procesów integracyjnych,
 • planowania i kierowania pracą zespołu,
 • interpretowania zjawisk językowych i literackich.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologia germańska:

Absolwent kierunku Filologia germańska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • instytucjach kulturalnych,
 • mediach,
 • instytucjach politycznych,
 • biurach tłumaczeń,
 • szkolnictwie.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA
Wydział Neofilologii UAM

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

STUDIA I STOPNIA
Collegium Polonicum w Słubicach UAM

Od wszystkich kandydatów wymagana jest znajomość języka niemieckiego na poziomie średnio zaawansowanym (B1) oraz posiadanie zaświadczenia o wpisaniu na kierunek Interkulturelle Germanistik na EU Viadrina (Immatrikulationsbescheinigung für das Wintersemester 2021/22). Postępowanie kwalifikacyjne: na podstawie złożenia wymaganych dokumentów do wypełnienia limitu miejsc.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA
Wydział Neofilologii UAM

Podstawą kwalifikacji jest ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia filologiczne wybrać

Studia na kierunku Filologia germańska - wszystko co musisz wiedzieć

Studia filologiczne w Poznaniu

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunki

Jakie są kierunki filologiczne w Poznaniu

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)