Elektrotechnika i automatyka

Elektrotechnika i automatyka

15.03.2024

Elektrotechnika i automatyka – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki rekrutacja 2024/2025

Elektrotechnika i automatyka to uniwersalny kierunek studiów, na którym studenci zaznajamiają się ze wszystkimi obszarami inżynierii elektrycznej. Wiedza oraz umiejętności, jakie można nabyć na studiach wydają się niezwykle cenne, bowiem nowoczesny przemysł niemal nieustannie potrzebuje kadry inżynierskiej bardzo dobrze wykształconej właśnie w zakresie elektrotechniki i automatyki. Gdzie można studiować ten kierunek? Na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Studia na kierunku elektrotechnika i automatyka w PK
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Elektrotechnika i automatyka na Politechnice Krakowskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu klasycznej automatyki przemysłowej i automatyki w obszarze inteligentnych pojazdów przyszłości. Studenci zaznajamiają się z zagadnieniami dotyczącymi projektowania i obsługi układów i urządzeń elektrycznych i energoelektronicznych oraz  sterowania mikroprocesorowego układami wykonawczymi i napędami elektrycznymi, jak również z projektowaniem i programowaniem układów sterowania, regulacji i kontroli z wykorzystaniem mikrokontrolerów oraz cyfrowych układów programowalnych, a także z przetwarzaniem i transmisją sygnałów, monitoringiem i diagnostyką maszyn  i  urządzeń  elektrycznych, napędów elektrycznych i układów energoelektronicznych.

Progi punktowe na kierunek elektrotechnika i automatyka - Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Kandydaci na Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek elektrotechnika i automatyka musieli uzyskać co najmniej 114 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Program studiów i przedmioty

Elektrotechnika i automatyka główne przedmioty:

  • fizyka,
  • podstawy elektroniki
  • sieci komputerowe
  • technika mikroprocesowa
  • algebra liniowa,
  • teoria obwodów elektrycznych,
  • probabilistyka w zastosowaniach technicznych,
  • analiza matematyczna,
  • programowanie w C++,
  • modelowanie układów dynamicznych,
  • napędy elektryczne,
  • sieci i urządzenia elektryczne,
  • metody numeryczne,
  • metrologia elektryczna

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Elektrotechnika i automatyka na Politechnice Krakowskiej wyposaża studentów w liczne kompetencje niezbędne do wykonywania prac inżynierskich z zakresu: konstrukcji i kreślenia schematów obwodów elektrycznych ideowych i montażowych, konstrukcji i eksploatacji transformatorów, maszyn elektrycznych i układów napędowych, metod sterowania analogowego i cyfrowego elektrycznych układów napędowych, modelowania układów elektrycznych w automatyce przemysłowej, techniki mikroprocesorowej, projektowania układów do przesyłu, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej, analizy przebiegów elektrycznych w dziedzinie czasu i częstotliwości, czy projektowania i konstruowania układów do pomiaru wielkości elektrycznych i magnetycznych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Absolwenci kierunku Elektrotechnika i automatyka na Politechnice Krakowskiej przygotowani są do pracy w każdej gałęzi nowoczesnej gospodarki, która nie może rozwijać się bez udziału wykształconych inżynierów elektryków i automatyków. Oznacza to, że będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w biurach projektowych,  szeroko pojętej elektroenergetyce, przedsiębiorstwach produkcyjnych przemysłu przetwórczego, transporcie, budownictwie, łączności.

 

Opinie

Połączenie elektrotechniki i automatyki w jednym kierunku dość rzadko występuje w katalogach edukacyjnych. Planując studiować tę dziedzinę warto zapoznać się bliżej z Politechniką Krakowską, która prowadzi kształcenie w jej zakresie. Jakie ma Politechnika Krakowska opinie? Wiktor, student Elektrotechniki i automatyki mówi:

„Długo zastanawiałem się nad wyborem studiów, ponieważ nie wiedziałem, w którym kierunku się rozwijać i który kierunek da najwięcej satysfakcji. Wybrałem naukę na Politechnice Krakowskiej i nie żałuję tej decyzji, bo jest to uczelnia ceniona, gwarantujące zdobycie praktycznego wykształcenia.”

 

Gdzie studiować kierunek elektrotechnika i automatyka na Politechnice Krakowskiej

Studia na kierunku elektrotechnika i automatyka prowadzone są przez Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej zlokalizowany przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie.

Kontakt:

tel. 12 628 26 01

www.wieik.pk.edu.pl

 

STUDIA W KRAKOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Krakowie

Studia w Krakowie

 

 

ELEKTROTECHNIKA I AUTOMATYKA - ważne informacje

Elektrotechnika i automatyka studia Kraków

Elektrotechnika i automatyka studia

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Elektrotechnikę i automatykę na Politechnice Krakowskiej:

Absolwent kierunku Elektrotechnika i automatyka na Politechnice Krakowskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • opisu i analizy działania obwodów elektrycznych i zjawisk w nich występujących,
  • programowania układów sterowania,
  • teorii obwodów,
  • modelowania układów dynamicznych,
  • przetwarzania i transmisji sygnałów elektrycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Elektrotechnika i automatyka:

Absolwent kierunku Elektrotechnika i automatyka na Politechnice Krakowskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • biurach projektowych,
  • szeroko pojętej elektroenergetyce,
  • przedsiębiorstwach produkcyjnych przemysłu przetwórczego,
  • transporcie,
  • budownictwie,
  • łączności.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku elektrotechnika i automatyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Komisja Rekrutacyjna Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (WKR WIEiK) sporządza listę rankingową kandydatów w oparciu o wartość wskaźnika rekrutacyjnego, wyliczoną na podstawie wyniku testu sprawdzającego efekty uczenia się albo na podstawie średniej z przebiegu studiów

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Komentarze (0)