Ekonometria i analityka danych

Ekonometria i analityka danych

01.03.2024

Ekonometria i analityka danych – Uniwersytet Łódzki rekrutacja 2024/2025

Ekonometrię wykorzystuje się do modelowania i prognozowania zjawisk oraz relacji gospodarczych. Co ciekawe, dziedzina ta posiada wiele definicji, jak również podzielona jest na kilka nurtów, ale i tak każda z nich zwraca uwagę na problemy mierzenia zależności występujących pomiędzy różnymi wielkościami ekonomicznymi. Dodając do ekonometrii analitykę danych otrzymujemy kierunek unikatowy, który kształci specjalistów potrafiących badać procesy gospodarcze o charakterze mikroekonomicznym oraz makroekonomicznym. Jest to kierunek unikatowy również dlatego, iż powstał na Uniwersytecie Łódzkim i można go studiować wyłącznie w tej uczelni.

Studia na kierunku ekonometria i analityka danych w UŁ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Ekonometria i analityka danych na Uniwersytecie Łódzkim umożliwia pozyskanie wiedzy stanowiącej połączenie zagadnień z zakresu ekonomii, matematyki oraz informatyki i dzięki której możliwe jest zrozumienie złożonych procesów ekonomicznych zachodzących we współczesnym świecie. Studenci poznają unikalne metody i narzędzia ilościowe służące do podejmowania decyzji w skali przedsiębiorstw, branż i całych gospodarek przy wykorzystaniu rozbudowanego warsztatu technik informatycznych, jak również nabywają umiejętności pracy w zespole oraz komunikowania się z bliższym i dalszym otoczeniem.

Progi punktowe na kierunek ekonometria i analityka danych - Uniwersytet Łódzki

Kandydaci na Uniwersytet Łódzki ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek ekonometria i analityka danych musieli uzyskać co najmniej 168 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Uniwersytet Łódzki

Program studiów i przedmioty

Ekonometria i analityka danych główne przedmioty: 

  • algebra liniowa,
  • algorytmika i programowanie,
  • analiza demograficzna,
  • analiza matematyczna,
  • analiza szeregów czasowych,
  • badania operacyjne,
  • bazy danych i SQL,
  • ekonometria stosowana,
  • eksploracyjna analiza danych,
  • matematyka finansowa i ubezpieczeniowa,
  • mikroekonometria,
  • podstawy prawa,
  • projektowanie badań i metody zbierania danych,
  • statystyka opisowa i ekonomiczna,
  • system rachunków narodowych.

Co warto zaznaczyć, od czwartego semestru studiów studenci Ekonometrii i analityki danych otrzymują możliwość poszerzania wiedzy w ramach bogatej oferty modułów zajęć do wyboru. Ich tematyka umożliwia tworzenie własnych ścieżek kształcenia, między innymi w obszarze: modelowania i prognozowania rynków finansowych, analiz mikroekonomicznych wspomagających zarządzanie firmą i projektowanie strategii rynkowych, analiz danych społecznych i marketingowych, zaawansowanych metod ekonometrycznych i statystycznych, obsługi zaawansowanych programów ekonometryczno- statystycznych.

 

Praca po studiach

Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Z bogatym bagażem wiedzy i szerokim wachlarzem umiejętności absolwenci Ekonometrii i analityki danych na Uniwersytecie Łódzkim będą mogli znaleźć zatrudnienie we wszystkich podmiotach gospodarczych i instytucjach na takich stanowiskach, na których wymagane jest stosowanie narzędzi matematycznych, statystycznych, ekonometrycznych i informatycznych.

 

Sprawdź

Uniwersytet Łódzki kierunki studiów

Uniwersytet Łódzki rekrutacja

Rekrutacja na studia w Łodzi

 

Będą mogli pracować między innymi w firmach konsultingowych, bankach, instytucjach finansowych, instytucjach ubezpieczeniowych, centrach podejmowania decyzji, agencjach marketingowych, ośrodkach przetwarzania informacji.

 

Opinie

Dokąd udać się na studia? Naturalnie, wybór ośrodka akademickiego oraz konkretnej uczelni uzależniony jest od tego, w jakim kierunku planujemy się rozwijać. Jeśli chcielibyśmy podjąć naukę na kierunku takim jak Ekonometria i analityka danych, to musimy zwrócić uwagę na Uniwersytet Łódzki, czyli uczelnię, która ten kierunek realizuje. Jakie ma Uniwersytet Łódzki opinie? Paweł, student Ekonometrii i analityki danych mówi:

„Idąc na studia na Uniwersytet Łódzki ma się pewność, że ze zdobytym wykształceniem nie będzie problemów ze znalezieniem dobrze płatnej i ciekawej pracy. Przychodząc tutaj ma się gwarancję, że studia mają wymiar praktyczny, a realizowany program dostosowany jest do wymagań, które panują na rynku.”

 

Gdzie studiować kierunek ekonometria i analityka danych na Uniwersytecie Łódzkim

Studia na kierunku ekonometria i analityka danych prowadzone są przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego zlokalizowanego przy ul. POW 3/5 w Łodzi.

Kontakt:

tel. (042) 635-51-32

www.eksoc.uni.lodz.pl

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

EKONOMETRIA I ANALITYKA DANYCH - ważne informacje

Ekonometria i analityka danych studia Łódź

Ekonometria i analityka danych studia

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Ekonometrię i analitykę danych na Uniwersytecie Łódzkim:

Absolwent kierunku Ekonometria i analityka danych na Uniwersytecie Łódzkim posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • modelowania i prognozowania rynków finansowych,
  • projektowania badań i metod zbierania danych,
  • finansów przedsiębiorstw,
  • matematyki finansowej i ubezpieczeniowej,
  • zarządzania projektami,
  • arkuszy kalkulacyjnych w analizie danych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Ekonometria i analityka danych:

Absolwent kierunku Ekonometria i analityka danych na Uniwersytecie Łódzkim znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach konsultingowych,
  • bankach,
  • instytucjach finansowych,
  • instytucjach ubezpieczeniowych,
  • centrach podejmowania decyzji,
  • agencjach marketingowych,
  • ośrodkach przetwarzania informacji.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ekonometria i analityka danych brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, geografia, informatyka, język angielski

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Dla absolwentów studiów (licencjackich/inżynierskich/magisterskich) posiadających dyplom ukończenia kierunku studiów należącego do dziedziny nauk społecznych, w dyscyplinie ekonomia i finanse oraz dziedziny nauk ścisłych i przrodniczych, w dyscyplinach matematyka oraz informatyka (dla dyplomów wydanych do 30.09.2019 r. - do obszaru nauk społecznych - dziedzina nauki ekomomiczne i/lub obszaru nauk ścisłych - dziedzina nauki matematyczne). Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń - na podstawie średniej ocen z toku studiów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Łódzki

Komentarze (0)